PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Servise bırakılan araç kaç km test edilir?

macrophage
07-05-2016, 12:16
2015 model 208'im var, geçen hafta 1500km'de motor servis ışığı yandı, servise götürdüm "motorun elektronik bir parçası" değişecek dendi. Ancak parça olmadığı için sipariş ettiler, dün parça gelmiş götürdüm servise sabahtan, değişmesi uzun sürer burda bekleme dediler, akşam veya yarın gel dediler, km yanlış hatırlamıyorsam 1662'ydi. Bu sabah arabayı aldığımda 1733 gördüm, 71 km yol yapılmış, ustaya sorduğumda "Bu elektronik parça değişiminde bu kadar test normal, aracı ben test ettim, otobana çıktım" dedi. Parça adını bilmiyorum, öyle oto experi değilim acaba bu normal mi? Gerçekten bu kadar test lazım mı? Aracım kmsi düşük diye gelen müşterilere test sürüşü mü yaptırdılar? Adam km'leri kaydettiğini söyledi bu belgeye nerden ulaşabiliriz? Olay adana yetkili serviste başıma geldi. Her bilgi için teşekkürler.

407 exe.b.
07-05-2016, 12:22
Bir nushasi size verilen is emrinde degisen parcanin adi yazar.Bu test normal olabilir.Yuksek hizlarda,motor isininca v.b durumlarda ortaya cikan bir sorun ise bunun giderilip giderilmedigini konttol etmis olabilirler.

mimit
07-05-2016, 13:18
test için belli bir km aralığı yok ancak belli bir km nin üzerinde sanırım araca servisin yakıt koyması gerekiyor, bu uygulama da Türkiye de böyle olmuyor yakıt ücretini indirim olarak faturaya düşüyorlar sanırım zaten oda 20 tl gibi bir rakamdı. 308 i ilk aldığımda salıncak burçları değişimi için araç bir kaç defa teste çıktığında böyle bir konuşma yapılmıştı serviste. ama 6 yıl önce tabi.

NecdetPek
07-05-2016, 13:39
Hiç bir araçta 71 km test görmedim. Üstelik elektronik arızalarda ODB'den bağlanan test cihazları yardımcı oluyor.

Bildiğim kadarıyla yol testleri genellikle mekanik arızalarla ilgili yapılıyor, onlarda olsa olsa bir kaç km sürüyor. 71 km bana normal gelmedi.

rocker307
07-05-2016, 14:02
Önceden benzer bir konu olmuştu diye hatırlıyorum. Araçla otobanda gişelerden falan geçilmişti. Şikayet edilse de sonunda bir şey çıkmamıştı diye hatırlıyorum..

Sony Xperia Z2 ile Tapatalk kullanılarak yazıldı..