PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Babaya Yeni Araç Alma Hikayesi

Yasin CCK
19-04-2016, 20:44
Selam arkadaşlar,

Yaklaşık 2 aydır devam eden koşturmaca bugün nihayetlendi. Serüveni mümkün olduğunca kısa, hikaye tadında anlatmaya çalışacağım, umarım sıkılmazsınız :) Daha önceleri lafı geldiğinde bahsetmiştim; baba mesleği oto tamircisi. Çocuk yaşlarda çırak olarak başladığı mesleğine 1979 yılında açtığı tamirhanesi ile usta olarak devam etmiştir. Benimde araçlara ve modifiyeye olan ilgim kısmen buradan gelmektedir :) Ustalık sertifikası ile eğitim vermiş ve zamanında yanında çırak olarak çalışanlar şu an da büyük markaların servis müdürlüğünü yapmaktalar. Babam geçtiğimiz yıllarda emekli oldu. Evde oturmayı pek sevmediğinden hala arkadaşlarının yanında takılmakta, küçük çapta araç alım-satımı ile uğraşmakta. Son aracı 1978 model Renault SW :) Genelde eski model araçları uygun fiyata alır, kendi el emeği ve imkanlarıyla düzeltir, satar. Neden bu kadar detaylı betimledim? Böyle bir adama bir aracı beğendirmenin veya sıfır araç aldırmanın ne kadar zor olduğu kafanızda canlansın diye :D 78 Reno'yu aldı adam etti kullanıyor derken bir akşam dönüş trafiğinde arkadan çarptılar, iki araç arasında kaldı. Tabi araba ve tamponlar dökme demir olduğu için arabaya pek bir şey olmadı ama baba baya sarsıldı, ciddi bir şey olmadı çok şükür. Bu noktadan sonra ben ve aile bireyleri artık daha güvenli ve yeni model bir araca binme zamanı geldiğini anlatmaya çalıştık. İlk girişimlerimiz başarısız olsa da sonunda pes etti e hadi yeni araç bakalım dedi. Tabi onun kalemi araçlar yine çok km.li, eski model, kazalı araçlar. Onay vermedik, ya sıfır ya da sıfır ayarında araç alacağız dedik. Dedik demesine ama piyasadan uzun süredir uzak kalan ben fiyatları görünce şok :D Fiyatlar uçmuş! sahibinden'de yatıp kalktım, tüm bayiler, showroomları gezdim uygun fiyata araç yok. Çok kıstasımız da yok, ticari olmayan, geniş bagajlı, dizel bir araç. Ortalama bir dizel aracın başlangıç fiyatları 60bin bareminde. Benim şu an kullandığım şirket aracım Symbol bile 61.500 TL :korku3 2. el temiz, çok km.si olmayanların fiyatları sıfıra yakın. Bu denklem içinde tüm yollar Dacia'ya çıktı. Babam kullanacağı için malzeme kalitesi, performans, estetik olaylarına pek takılmadık. Sıfır fiyatları kısmen diğer markalardan uygun. 2.eli inanılmaz hızlı, peynir ekmek gibi satıyor, tüm galericiler ve taksiciler bu araçların peşinde, dolayısı ile 2.el fiyatları çok düşmüyor. Memleketimizde bir aracı taksiciler çok tercih ediyorsa az yakıyordur, yedek parça ve bakımı ucuzdur ;) Neyse markayı bulduk, şimdi model seçmeli.

Seçenekler (Başlangıç dizel) :

Duster - 57,650 TL ( Jip :) Parasını hak ediyor, yüksek ama içi ve bagajı geniş değil)
Sandero - 47,400 TL ( Jipçik :) Küçük araç )
Lodgy - 57,150 TL ( Çok güzel araç, pahallı )
Dokker - 44,050TL ( Ticari )
Logan MCV - 49,100 TL ( 2 oda 1 salon, SW, aradığımız araç :) )

Eski kasa Logan araştırdık ama onlar ticari,temizini bulmak zor, bulunsanda temizi pahallı. Mevcut kasa 2014 yılında çıkmış, temiz araçlara 40,000 TL'den başlayan fiyat istiyorlar.
http://i.hizliresim.com/6PWGGE.png (http://hizliresim.com/6PWGGE)
Yukarıda ilanını gördüğünüz araç Mersin'de 2014 Model 6.000 Km'de 43,750 TL istiyor, aradım neden bu fiyat diye 3.000 TL opsiyon var,52.000 TL diyor sıfırı. O zaman anladım ki bize sıfır araç yolu görüldü :)

Dacia'da sevdiğim bir arkadaşım satış temsilcisi. Sürekli haberleştik, temiz 2. el araç düştü mü diye ama yok. Zamanında araba sattığı ahbaplarını aradı satmayı düşünür müsün diye, o da yok :D En son beni aradı bir araçta kampanya yapmışlar, fırsat aracı diyorlar.
http://i.hizliresim.com/LA50VG.png (http://hizliresim.com/LA50VG)
Ambiance 1.5 dCi + metalik renk + ön yolcu hava yastığı + 15" alüminyum jant + ön sis farı + stepne = 52.150 TL
(Yani yukarıdaki ilanda amcanın 43.750 istediği aracın aynısı :D )
Bu aracı 48.000'e vereceklerini söylediler. Hemen gittim, zaten fiyat dip olduğu çok zorlamadım ama pazarlık sünnettir :) En son 47.250 TL'de el sıkıştık. Park sensörünüde hediye ettiler sağolsunlar.

Amma yazmışım ha farkında olmadan :D Buraya kadar okuyan varsa, tebrik ve teşekkür ederim :D
Hemen kısa keseyim ve toparlayım :) Bugün aracı teslim aldım. Ben çok uğraştım, umarım babamda keyfini sürer:nazar ;)

http://i.hizliresim.com/A7rbQp.jpg (http://hizliresim.com/A7rbQp)

http://i.hizliresim.com/o34mnk.jpg (http://hizliresim.com/o34mnk)

http://i.hizliresim.com/QBO0kV.jpg (http://hizliresim.com/QBO0kV)

mygold
19-04-2016, 21:14
kardeş hayırlı olsun.. detaylı anlatım için ayrıca sagol ..selamlar ;)

woonmalker
19-04-2016, 21:31
Hayirli olsun, kazasiz gunlerde binin insAllah

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tebukan
19-04-2016, 21:41
Hayırlı olsun güle güle kullanın inşallah

Yasin CCK
19-04-2016, 21:48
kardeş hayırlı olsun.. detaylı anlatım için ayrıca sagol ..selamlar ;)

Hayirli olsun, kazasiz gunlerde binin insAllah

Hayırlı olsun güle güle kullanın inşallah

Çok teşekkürler dostlar :)

γuяdaeя
19-04-2016, 21:55
Güle güle kullansın amcam.. :nazar Hayırlı evlatsın vesselam, Allah senden de razı olsun. Plaka ayrı bi güzel olmuş ;)

NecdetPek
19-04-2016, 22:00
Sağlıklı güzel günlerde kullansın babanız. Emeğinize sağlık.

tsinanb
19-04-2016, 22:36
Hayırlı olsun Yasin abi. Plaka ayrı güzel :)

ANKA
19-04-2016, 23:27
Yasin hayırlı olsun. Babalara hayatta iken kıymet veren evlatlar iyi ki var en iyisini yapmışsın. Keşke çok daha fazla gücümüz olsa da çok daha iyilerini alabilsek çünkü herşeyin en iyisini hak ediyorlar bence.
Güle güle kazasız belasız can sağlığı ile kullansın amcamız. Dacia kendini aştı VW'nin Skodası gibi emin adımlarla ilerliyor.

bacadir68
20-04-2016, 08:24
Güle güle kullanın.

Yasin CCK
20-04-2016, 08:44
Güle güle kullansın amcam.. :nazar Hayırlı evlatsın vesselam, Allah senden de razı olsun. Plaka ayrı bi güzel olmuş ;)

Hayırlı olsun Yasin abi. Plaka ayrı güzel :)

Teşekkürler :) Plaka da benim baskım ile oldu :D 150 TL fark verdik ama değdi bence ;)

Sağlıklı güzel günlerde kullansın babanız. Emeğinize sağlık.

Güle güle kullanın.

Yasin hayırlı olsun. Babalara hayatta iken kıymet veren evlatlar iyi ki var en iyisini yapmışsın. Keşke çok daha fazla gücümüz olsa da çok daha iyilerini alabilsek çünkü herşeyin en iyisini hak ediyorlar bence.
Güle güle kazasız belasız can sağlığı ile kullansın amcamız. Dacia kendini aştı VW'nin Skodası gibi emin adımlarla ilerliyor.

Çok teşekkürler :tesekkur
Özgür hocam değerli yorumun için ayrıca teşekkürler. Bir kaç ay sonra baba olacak ben için baba ayrı önemli :)
Farkında değildim ama bu aşamada ben de Dacia'nın hem sıfır hemde 2.el satışına şaşırarak şahit oldum.

CaglarB
20-04-2016, 09:02
Hayırlı olsun güzel hikaye :)
Amca artık buna bebek gibi bakar

ssgti
20-04-2016, 10:32
Hayırlı olsun. Babanız aracı iyi günlerde kullansın. Bizde aynı sizin gibi babama araç bakıyoruz.. Babamda iş yerinin aracı devamlı bulunduğu için bundan önce araç ihtiyacı yoktu. Bir kaç ay önce emekli olunca araçsız kaldı. Özellikle yazlıkta bir araç lazım. Bagajı büyük bir araçtan daha çok İstanbul trafiğini ve park sorununu da düşünerek küçük bir dizel araç düşünüyoruz
Baktığımız araçlar arasında Dacia Sandero Stepway, Dacia Duster veya Renault Clio Sport Tourer var.
Dacia alanların hepsi memnun. İkinci elde araç bulmakta mesele. Özellikle sandero stepway kullananlar araçlarından çok memnunlar. Bakalım bizimde alacağımız araç 1 -2 ay içinde belli olacak.

POLISTNBLS
20-04-2016, 11:47
Yasin, amcaya ve sizlere hayırlı olsun, plakada benimki kadar olmasa da müthiş :D
Şaka bi yana 10 numara denk getirmişin plakayı araçtan çok plaka dikkat çekiyor

ayzinim
20-04-2016, 12:59
Hayırlı, uğurlu olsun Yasin. Güle güle kullanın.

Ömer Gedik
20-04-2016, 13:44
Hayırlı olsun yasin abi kazasız belasız :nazar

Plaka şahane olmuş. :iyi

Yasin CCK
20-04-2016, 14:00
Hayırlı olsun güzel hikaye :)
Amca artık buna bebek gibi bakar

Yasin, amcaya ve sizlere hayırlı olsun, plakada benimki kadar olmasa da müthiş :D
Şaka bi yana 10 numara denk getirmişin plakayı araçtan çok plaka dikkat çekiyor

Hayırlı, uğurlu olsun Yasin. Güle güle kullanın.

Hayırlı olsun yasin abi kazasız belasız :nazar

Plaka şahane olmuş. :iyi

Teşekkürler dostlar. Plakam şekil, önümden çekil :cilgin

Hayırlı olsun. Babanız aracı iyi günlerde kullansın. Bizde aynı sizin gibi babama araç bakıyoruz.. Babamda iş yerinin aracı devamlı bulunduğu için bundan önce araç ihtiyacı yoktu. Bir kaç ay önce emekli olunca araçsız kaldı. Özellikle yazlıkta bir araç lazım. Bagajı büyük bir araçtan daha çok İstanbul trafiğini ve park sorununu da düşünerek küçük bir dizel araç düşünüyoruz
Baktığımız araçlar arasında Dacia Sandero Stepway, Dacia Duster veya Renault Clio Sport Tourer var.
Dacia alanların hepsi memnun. İkinci elde araç bulmakta mesele. Özellikle sandero stepway kullananlar araçlarından çok memnunlar. Bakalım bizimde alacağımız araç 1 -2 ay içinde belli olacak.

Hocam dediğim gibi tam baba aracı. Malzeme kalitesi ve performans benim için yeterli değil ama fayda-maliyet oranı en yüksek marka diyebilirim.
Temiz araç bulursanız bende tavsiye ederim ;)

sinan34
20-04-2016, 19:05
Hayırlı olsun..(Arabanın ön görünüşü hoşuma gitti.)

Yasin CCK
21-04-2016, 13:03
Hayırlı olsun..(Arabanın ön görünüşü hoşuma gitti.)

Sağol Sinan.
Aracın genel görüntüsü benim hoşuma gitti. 2 büyük eksisi var aracın bana göre ; otomatik olmayan arka camlar ve ilk çağdan kalma elle ayarlanan aynalar :bam3

BahadırALTUN
21-04-2016, 21:30
Allah kaza bela vermesin , hayırlı olsun Yasin.

Yasin CCK
25-04-2016, 08:33
Allah kaza bela vermesin , hayırlı olsun Yasin.

Çok teşekkürler Bahadır hocam :)

HamzaHakkı
25-04-2016, 12:44
Hayırlı uğurlu olsun araç çok güzel bence bir de fiyatı bu kadar uygun olunca yeme de yanında yat olmuş :) Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

Yasin CCK
27-04-2016, 11:02
Hayırlı uğurlu olsun araç çok güzel bence bir de fiyatı bu kadar uygun olunca yeme de yanında yat olmuş :) Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

Teşekkürler kardeşim :)

Daha önce hiç SW araç tecrübem olmamıştı, büyük rahatlıkmış... Hele ki amfi+subwoofer bulunan 308'imize bebek arabasını bile zor sığdırırken bu aracın dünyaları alması ailemiz için çok iyi oldu :)

Mustafa_03
27-04-2016, 12:32
Yasin Abi hayırlı olsun Allah kaza bela göstermesin. yaklaşık 2 seneye yakındır şirket aracı olarak bende Dacia Duster kullanıyorum. 3 ay önce yine Duster ile sıfırladık aracı gayette memnunun. Özellikle 4x4 olması ayrı bi keyif veriyor. :)

efe_60
27-04-2016, 16:38

:iyi kesinlikle yerinde tespit

efe_60
27-04-2016, 16:41
Kazasız belasız keyfini sürsün inşallah.
Rabbim eksikliklerini göstermesin.
Sizede kocaman bir helal olsun.. :alkis2:alkis2

aokaymaz
28-04-2016, 07:57
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Konuyu yeni gördüm 51500 tl ye sıfır km citroen c elysee exlusive 1,6 hdi 92 hp araçlar var ful donamı ve bagajı geniş onuda düşüneilirdizin Yakıtı oldukca az. Bzim kayınpedere almıştık 3 yıl önce araçtan memnun

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-bayi-cikisli-2016-model-o-km-exclusive-anahtar-teslim-274625169/detay

Taner34
28-04-2016, 11:21
Hayırlı olsun.Çok iyi bir seçim olmuş.Geniş bagaj hacmi ve yakıt ekonomisi için ideal bir araç.Allah kaza bela vermesin.

Yasin CCK
30-04-2016, 12:47
Yasin Abi hayırlı olsun Allah kaza bela göstermesin. yaklaşık 2 seneye yakındır şirket aracı olarak bende Dacia Duster kullanıyorum. 3 ay önce yine Duster ile sıfırladık aracı gayette memnunun. Özellikle 4x4 olması ayrı bi keyif veriyor. :)

Teşekkürler kardeşim. Dacia geliştirmiş kendini :iyi Şirketine de maşallah, 4x4 şirket aracı iyimiş :)

Kazasız belasız keyfini sürsün inşallah.
Rabbim eksikliklerini göstermesin.
Sizede kocaman bir helal olsun.. :alkis2:alkis2

Teşekkür ederim. Bizim evlatlardan da aynısını görürüz inşallah :)

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Konuyu yeni gördüm 51500 tl ye sıfır km citroen c elysee exlusive 1,6 hdi 92 hp araçlar var ful donamı ve bagajı geniş onuda düşüneilirdizin Yakıtı oldukca az. Bzim kayınpedere almıştık 3 yıl önce araçtan memnun

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-bayi-cikisli-2016-model-o-km-exclusive-anahtar-teslim-274625169/detay

Teşekkürler. 50.000 TL psikolojik sınır. Onun üzerine çıktığımız 3-5 daha diye diye sonu olmuyor :) Ayrıca 301 ve ikiz kardeşi c-elysee bagajı ve diğer özellikleriyle muadili diğer sedanlara göre başırılı olsalarda, SW araca göre kapasite ve kullanışlılık açısından zayıf kalıyor. İlandaki sıfır araç için güzel fiyat :iyi

Hayırlı olsun.Çok iyi bir seçim olmuş.Geniş bagaj hacmi ve yakıt ekonomisi için ideal bir araç.Allah kaza bela vermesin.

Teşekkürler. Fayda maliyet oranı yüksek bir araç :iyi

Mustafa_03
02-05-2016, 11:13
Teşekkürler kardeşim. Dacia geliştirmiş kendini :iyi Şirketine de maşallah, 4x4 şirket aracı iyimiş :)

Abi sürekli uzun yol ve hemen hemen her türlü arazi koşullarıyla karşılasabiliyoruz ve yolda bırakmaması yağmur kar kış farketmiyor :) 2 ay da 19000 km yol :) Gerçekten çok geliştirmi zaten Duster yurtdışında Renault Duster diye geçiyor :)

turistömer
02-05-2016, 20:56
Allah kaza bela vermesin iyi günlerde güle güle kullansın inşallah.hikaye ve plaka kısmıda çok başarılı😉

Sent from my iPhone using Tapatalk

erener
03-05-2016, 10:32
Haıyırlı uğurlu olsun. allah kaza bela vermesin.. Detaylı resim isteriz daha sonra :-)

Yasin CCK
04-05-2016, 21:03
Allah kaza bela vermesin iyi günlerde güle güle kullansın inşallah.hikaye ve plaka kısmıda çok başarılı😉

Teşekkürler :)

Haıyırlı uğurlu olsun. allah kaza bela vermesin.. Detaylı resim isteriz daha sonra :-)

Sağolasın Erener, babadan fırsat kalırsa foto işine girişecem :)