PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 508 1.6 Thp 156 Bg Motor Ariza Işığı Yakmasi

muhsin
11-04-2016, 15:42
Merhaba, 2011 Peugeot 508 Thp Otomatik aracım motor ariza isigi yakti ama herhangi bir cekisten düşme,garip bir ses vs yok.Cihaza baglattim ,yakit yüksek basinc pompasi gibi bir arıza gözüküyor.Araştırdıgim kadariyla bunun degismesi ile de sorun gideremeyenler var sıkıntı ne olabilir thp kullanicilari yardim edebilir mi ? Servise goturdum benzini az birakmaktan bu yuksek basınç pompasindan ariza veriyor dedi ama tam emin olamadım.Servise gitmeden öncede cok kuvvetli sekilde fan acti bir süre çalışıp sonra sustu normale döndü ,arabada su an hicbir sıkıntı yok o motor ariza isigida sönmüştü ama bugün tekrar verdi arizayi.Su anlık normal calisiyor da kuskulandim daha büyük bir ariza acar mi diye :( Bu arada arac 70.000 km de bakimlarini 7500 de bir yaptiriyorum.Daha bakimdan çıkalı 1 hafta oldu.

muhsin
11-04-2016, 20:40
Hic bir fikri olan yok mu koca forumda ya da thp kullanicisi olup da basina böyle bir durum gelen ?

yilmaz0634
29-11-2016, 17:01
Muhsin Bey merhaba,

Konuyu hortlatacağım ancak sorununuz ile ilgili bir fikrim yok. Hazır sizi bulmuşken ben birkaç soru sormak isterim. Ben de sizin kullandığınız araçtan almayı düşünüyorum. 1.6 THP otomatik allure. Gerek bu sorununuz özelinde gerekse genel olarak bu motor şanzıman ikilisinden memnun musunuz. Araç söz konusu olduğunda her kafadan bir ses çıkıyor ve hali ile peugeotu ve bu motorunu kimse tavsiye etmiyor. Siz ne dersiniz?

eren1977
29-11-2016, 19:35
PSA'nın bu turbo benzinli motoru bmw f30 316 ve 320'de de kulllanılıyor. Son derece kaliteli ve performanslı bir ünitedir.

SerhatRCZ
29-11-2016, 20:56
Genelde bu sıkıntı 156hp otomatik rcz lerdr sıklıkla oluyor. Yuksek basinc pompasi arizasinin kronik belirtisi araç rolanti de fazla titriyor ve cekisten dusuyor. Sizde bu sıkıntılar yokken bu hatayi vermesi onceden haber vermesi gibidir. Caresi parcanin degismesi veya bu hata bazen bobinlerden dolayi da olabiliyor. Buji bobinlere de baktirirsaniz iyi olur. Evet genelde benzin ışığı yanikken araci kullanınca bu ariza ortaya çıkıyor. Thp motorlarda benzin isigini yatirmamak cok önemli. Birde bu n14 kodlu motorlu araclarin kurum sorunu da çıkıyor. O konuya da bi baktirin derim. Umarim yardimci olabilmisimdir.

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhsin
29-11-2016, 20:58
Muhsin Bey merhaba,

Konuyu hortlatacağım ancak sorununuz ile ilgili bir fikrim yok. Hazır sizi bulmuşken ben birkaç soru sormak isterim. Ben de sizin kullandığınız araçtan almayı düşünüyorum. 1.6 THP otomatik allure. Gerek bu sorununuz özelinde gerekse genel olarak bu motor şanzıman ikilisinden memnun musunuz. Araç söz konusu olduğunda her kafadan bir ses çıkıyor ve hali ile peugeotu ve bu motorunu kimse tavsiye etmiyor. Siz ne dersiniz?

Sorun thp ve birçok turbo benzinli arabada rastlanan yüksek basınç pompasıymış.Yani benzin pompasına destek olan yüksek basınç pompası da denebilir ,tam da bilgim yok ama bu thp motorlarda kronik bir sorun sayılabilir.Servisten 800 tl ye alarak sıkıntıyı çözmüş oldum.Bu parça benzin ışığı yanana kadar ,benzini az bırakınca zamanla pompa az benzinle çalışırken zorlandığından oluyormuş yani birazda kullanıcıyla alakalı bir durum illa sizin alacağınız araçta sorun çıkar diye birşey yok tabiiki de.Onun dışında ilk çıktığında 2011 de aldım çok memnunum başka bir sıkıntıyla karşılaşmadım şu an da 85.000 km de performansı ve yakıt tüketimi gayet güzel.Uzun yolda 110-120 civarı hızlarla gidilirse 5,5-6 lt civarı ortalamaları tutturmak çok kolay.Şehiriçinde de 9-9,5 civarı yakar sıkışık trafikte

eren1977
29-11-2016, 21:11
Esasen her araçta yakıt gösterge ışığı yanmadan yakıt alınması tavsiye edilir. Boş depoda çalkantı esnasında pompanın hava çekerek boşta çalışması uzun vadede yanmasına sebep oluyor.

yilmaz0634
30-11-2016, 18:56
Cevapları ile bu cahili aydınlatan kıymetli forum üyelerine çok teşekkür ederim :)

yilmaz0634
12-12-2016, 20:40
Muhsin Bey, belirttiğim üzere ben de 1.6 thp otomatik allure ile bu kervana katıldım ve aynı sorun bende de meydana geldi. Hafta sonu ayrıntılı bakım için servise gideceğim, konuyu çözersem detaylarını buradan paylaşırım

ibra
29-05-2018, 09:44
Muhsin Bey merhaba, aynı olay bugün benim başıma geldi. Motor arıza gösterdi ve fan çok güçlü şekilde çalışmaya başladı. Arabayı stop etmemem rağmen fan 2 dk daha çalışıp durdu. Ben turbodan şüphelenmiştim. Şimdi bulunduğum ilçede bilgisayara bağlattığımda “Yakıt yolu/sistem basıncı çok düşük” uyarısıymış. Sanırım sizin arızadan, değil mi?

ibra
29-05-2018, 10:32
Yılmaz Bey, sizin sorun ne oldu?

pejosman
27-06-2018, 10:21
Muhsin Bey merhaba, aynı olay bugün benim başıma geldi. Motor arıza gösterdi ve fan çok güçlü şekilde çalışmaya başladı. Arabayı stop etmemem rağmen fan 2 dk daha çalışıp durdu. Ben turbodan şüphelenmiştim. Şimdi bulunduğum ilçede bilgisayara bağlattığımda “Yakıt yolu/sistem basıncı çok düşük” uyarısıymış. Sanırım sizin arızadan, değil mi?

Benim 308'de de benzer bir sıkıntı oldu ve benzer bir hata verdi ; enjeksiyon rayı içinde ölçülen basınç referans değerden düşük. Hala devam ediyor sıkıntı, konuyu çözdünüz mü acaba?

Ömer Gedik
27-06-2018, 17:32
Arkadaşlar yukarıda sorunun çözüldüğü yazılmış zaten.

Sorununuz Yüksek Basınç Pompasının bozulmasından kaynaklanıyor. Cihaz ile kontrol edilince sorundan emin olunabilir.