PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış geliyor-motor ısıtma

varoliraz
24-10-2010, 20:23
Merhaba arkadaşlar,

Geçen kış da dikkatimi çekmişti,sabah saatlerinde bir çok insan hareket etmeden araçlarını çalışır durumda bırakıp,cam temizleme,araç içinde gazete okuma vs. ile meşgul olup araçlarının motorlarını ısıtıyorlardı,ben bunun doğru olmadığını duymuştum,motorların boşta çalışması yerine 15-20 sn. sonra hareket edip motor ısı değerine ulaşana dek mümkün olduğunca düşük turda yola devam etmek yani motoru yükte ısıtmak,bilgisi olan arkadaşlarımız bizlere daha açık bilgi verebilirler mi? Teşekkürler kazasız sürüşler.

kaptan magara adami
24-10-2010, 20:31
2. dediğiniz tavsiye ediliyor.2000 devri mümkün olduğunca geçmemek gerek motor ulaşması gereken ısıya ulaşmadığında.

Gökay
24-10-2010, 21:17
Benzinli neysede dizel motor oldugu yerde ısınmıyor zaten :D

Neticede motor çalıştıktan en fazla 1dk. sonra yola çıkıp düşük devirde seyretmek hem çevre hem cebimiz hemde vakit açısından en doğrusudur.

Ömer Gedik
25-10-2010, 09:43
Aracı çalıştırdıktan sonra düşük devirlerde aracı zorlamadan ısıtın. Gaza ani yüklenmelerden kaçınmak gerek.

varoliraz
25-10-2010, 10:12
Herkese teşekkür ediyorum,bu durum bir çok insan tarafından bilinmiyor,ayrıca araç durduğu yerde ısıtılır ise bunun motor için zararlı olduğu da söyleniyor,teknik arkadaşlarımız bizlere,motora zararları hakkında daha ayrıntılı bilgiler verirler ise sanırım hemen herkes "hareketsiz motor ısıtma" durumuna son verip doğamıza da katkıda bulunabilirler diye düşünüyorum.

Saygılar.

Ömer Gedik
25-10-2010, 10:17
Özellikle Dizel de motor ısıtma zaten hareketsizken olmaz. İsterseniz bir kez deneyin ne kadar sürüyor. :) Boşuna bir zaman kaybı çevre kirliliği yakıt kaybı yaşanır. Ama hareket sürecinde de araç zorlanmamalı.