PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbolu Araçlar Dikkat-Turbo timer

ufuk-28
06-10-2009, 11:56
Arkadaslar TURBO ilen ilgili bir yazi okudum dun onu sizlerlen paylasmak istedim belki bilmeyenler olabilir okumanizda fayda var.Alintiyi aynen veriyorum.
Turbo motora sahip bir aracı kullanırken dikkat edilmesi gereken konuların başında, özellikle performanslı kullanımlardan sonra motoru hemen stop etmeme gerekliliğidir. Motoru durdurmadan önce motoru bir süre rölantide çalıştırmak oldukça faydalıdır. Bunun da nedeni turbonun içindeki havanın boşalmasına izin vermek, çok yüksek devirlerde dönen pallerin yavaşlamasına imkan tanımak ve soğumasına izin vermektir. Turbo pallerinin yavaşlamasına imkan vermeden motor stop edilirse, yağsız kalan paller dönmeye devam edecek ve aşınacaktır. Bunun için geliştirilen turbo timer gibi sistemler de vardır. Turbo timer, siz kontağı kapatıp, otomobili kilitleseniz bile motorun çalışmasına imkan tanır. Motor, daha evvel sizin belirlediğiniz süre kadar çalışıp kendiliğinden stop eder. Aynı şekilde, motor soğukken ya da hemen çalıştırır çalıştırmaz gazlamamak, motorun ısınmasını ve yağlamanın tam olduğu zamanı beklemek turbonun ömrünü artırır..... BIR eklentide ben yapayim yeni araclar nasil bilmiyorum ama eski turbalardan bildigim bir sey. MOTOR yagi degistikten sonra arabayi hemen calistirmayin, bunun yerine marsa basin motor harekete gecmeden kapadin bunu birkac kere tekrarlayin, sebebi turbonun icinde yag olmadigindan ilk calismada yagsiz calistigindan turbonun omru kisaliyor....

reisG
06-10-2009, 12:19
Bilgiler için teşekkürler. forum donanımdaki ////PEUGEOT 308/// topiğimizde bu konuyu aynı detaylarla bayağı bir konuşmuştuk. ama yeni forumumuzda olması iyi oldu.

kivanc
08-10-2009, 21:55
Turbo timer da bunun için :)

Ömer Gedik
08-10-2009, 22:52
paylaşım için sağol

ben uzun yol yaptığım için aracımı park ettikten sonra 2 dk bekliyorum. Şehiriçi kullanımlarda da 1 dk beklemekte fayda var.

mimit
19-03-2011, 18:36
merhabalar biliyorsunuzdur turbolu araçlarda benzinli dizel fark etmez turbonun ve yağın ömrünü uzatmak için aracı hemen stop etmemek gerekiyor,günlük normal kullanımdan sonra tavsiye edilen bekleme süresi araç park edildikten sonra 30 sn. 4 saat ve üzeri aralıksız kullanımlarda ise 2 dakikaya kadar aracın rolantide çalıştırılıp öyle stop edilmesi öneriliyor,bu işi yaparken de sürücünün zaman kaybetmemesi için bu turbo timer denen cihazlardan kullanılıyor.bende bu cihazlardan bir tane alıcam küçük bir araştırma yaptım ve genel 3 marka nın değişik modelleri ile ilgili bilgiye ulaştım,

benim işimi örecek olan type0 olarak adlandırılan model,temel işlevi menuel yada otomatik olarak kapanma süresini ayarlayan,akü voltajını ve hava yakıt karışımı gösteren temel tip,daha detaylı özellikleri olanlarda mevcut ama performans aracı olmadığı için gerek yok diye düşünüyorum.

fiyatları 100 ile 250 tl arsında değişiyor marka olarak ta HKS,Apexi, ve Greddy markaları mevcut,ben bunlardan birisi alıp aracımda kullanıcam ama daha önceden kullanmış olanlar varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim.

hakan308
19-03-2011, 18:42
Apexi iyidir fakat turbo timerın sizin aracınızdaki turbonun ömrüne edeceği katkı turbo ömrünün 1/100'ü kadar bile değildir.Yaptığınız masrafa ve aracın birkaç yerini kestirmeye deldirmeye değmez bence.Ama illa kullanıcam derseniz Apexi öneririm.

mimit
19-03-2011, 19:44
90 lık ların turbosu 110 luklara göre daha dayanaklı,dediğiniz oranın üstünde bir etki olacağını düşünüyorum,aracı gün içind eçok yoğun kullandığım zamanlar oluyor,sadece turbo olarak değil yağ ın soğumasına olan etkisinide düşünürsek bence yararı baya bir olacaktır.

Yasin CCK
19-03-2011, 22:24
Hakan arkadaşıma katılıyorum, Turbo Timer genelde büyük hacimli, twinturbo veya biturbo bulunan araçlarda kullanıldığında fayda sağlar ve turbo-motor ömrünü uzatır.

İlla ki sizin aracınızada faydası olacaktır, marka olarakta HKS tavsiye ederim.

mimit
19-03-2011, 22:31
Daha önce benzinli turbo beslemeli araçlarım oldu volvo t4 ve t5 araçlar kullandım birisinde aldığımda vardı diğerininde turbosu bozulunca usta tavsiyesi üzerine taktırdım,silindir hacmine bakmaksızın faydası olduğu kanattindeyim benim aklıma takılan şu dizel araçlarda kullananların yaşadığı bir iki sorun oluyormuş,kullananlar varsa onlarda bu su sıkıntılar oldumu olduysa nasıl çözdüler.

Yasin CCK
19-03-2011, 22:36
Turbo Timer'ın 0-100 veya 0-400 gibi değerleri ölçme özelliğini kullandınızmı daha önce?

Bir de birde dizelde ne gibi sorunlar yaşandığını duydunuz, paylaşırsanız seviniriz...

hakan308
19-03-2011, 22:41
volvo t5'te tabiki yarari olur ama 1600cc dizel avucici kadar bir turbo icin gereksiz :) sorun yasiyani duymadim ben

mimit
19-03-2011, 22:45
volvo s 40 t4 aracım oldu daha önce kullandım hatta ona boots göstergesi falan da koymuştuk(aha 308 de konulabilir bunu bir kenara not edeyim),aklınızda bir soru işareti varsa cevaplamaya çalışayım.

dizellerde genelde kontağı çektikten sonra devirde dalgalanmalar oluyormuş yani sabit bir devirde çalışmıyormuş araç,birde volvoda yaşadığım bir sıkıntı gene dizellerdede oluyormuş kapıların kitlenmemesi,motor çalıştığı için kumanda işlevini gerçekleştiremiyor.bunların hepsi doğru montajla atlatılabilcek şeyler gibi gözükse de olmayınca olmaz bilirsiniz zorlamanın anlamı yok.

caglayan
26-03-2011, 12:28
merhabalar biliyorsunuzdur turbolu araçlarda benzinli dizel fark etmez turbonun ve yağın ömrünü uzatmak için aracı hemen stop etmemek gerekiyor,günlük normal kullanımdan sonra tavsiye edilen bekleme süresi araç park edildikten sonra 30 sn. 4 saat ve üzeri aralıksız kullanımlarda ise 2 dakikaya kadar aracın rolantide çalıştırılıp öyle stop edilmesi öneriliyor,bu işi yaparken de sürücünün zaman kaybetmemesi için bu turbo timer denen cihazlardan kullanılıyor.bende bu cihazlardan bir tane alıcam küçük bir araştırma yaptım ve genel 3 marka nın değişik modelleri ile ilgili bilgiye ulaştım,

benim işimi örecek olan type0 olarak adlandırılan model,temel işlevi menuel yada otomatik olarak kapanma süresini ayarlayan,akü voltajını ve hava yakıt karışımı gösteren temel tip,daha detaylı özellikleri olanlarda mevcut ama performans aracı olmadığı için gerek yok diye düşünüyorum.

fiyatları 100 ile 250 tl arsında değişiyor marka olarak ta HKS,Apexi, ve Greddy markaları mevcut,ben bunlardan birisi alıp aracımda kullanıcam ama daha önceden kullanmış olanlar varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Benim anlamadığım olay, start-stop özelliği aldığımız bu önlemlere tezat oluşturmuyor mu? Işıkta stop edecek, durunca stop edecek o zaman turbonun durumu ne olacak?
Saygılar.

cmr_cihangir
26-03-2011, 21:12
Benim anlamadığım olay, start-stop özelliği aldığımız bu önlemlere tezat oluşturmuyor mu? Işıkta stop edecek, durunca stop edecek o zaman turbonun durumu ne olacak?
Saygılar.

Çağlayan, fevkalade güzel bir tespitte bulunmuşsun.
Dur-kalk özelliğine sahip turbo dizel bir aracın saatlerce şehirler arası bir yolda ilerlediğini düşünün. Örneğin bir e-hdi 508 araç sahibi bu kadar yolu yaptıktan sonra şehir içine trafiğin yoğun olduğu bir yere düştüğünde ne olacak?
Eğer ikincil bir güç ünitesi belli bir devire kadar turboyu soğutmak için devreye girecekse bu ekstra bir enerji kaybı demektir. Bu da aracın ekonomik olma özelliği ile ters düşer. Ben makine mühendisi değilim ama bu dur kalk sistemi bana çok mantıklı gelmiyor. Açıklığa kavuşturulması gereken önemli hususlar var

mimit
04-04-2011, 21:52
biryerden verirken bir yerden almak,sanırım sektörün devamlılığı için gerekli.çok düz mantık oldu ama,size katılıyorum.

Ahmet Ç.
22-08-2011, 12:46
Sevgili dostlar,
gecen Bursada yeni e-hdi motorla ilgili çok konustum ustalarla, tabi hem FP de hemde servislerdede bu işin erbabı insanlar var benimkisi sadece merak.

"e-hdi durunca stop ediyor debriyaja basınca çalışıyor %15 yakıt tasarrufu sağlıyor"
ee biz hep demiyormuyuz Turbo sağlığı için çalıştırmadan önce ve sonra 1 dk.
E bu durumda turbo yağlama yapmadan icrat başlıyor bu nasıl bir durumdur sakıncalı değilmi?
pek mantığım almadı bu durumu? ne dersiniz?

saygılar ...

γuяdaeя
22-08-2011, 13:19
Konuyla ilgili aşağıdaki linkte dingilizce açıklama var ;)

Honeywell’s VNT turbo (http://www.honeywellbooster.com/booster-stories/providing-the-boost-at-geneva-motor-show/)

Says Alain Laurent, Honeywell’s PSA Team Manager: “Stop-Start engine technology is an important contributor to fuel efficiency and lower emissions, but it also increases the workload of the turbo. In the case of the PSA program, we have qualified the turbo and the actuation system way beyond the estimated life-cycle, with our unique ‘Z’ bearing design playing a key role in enhancing turbo robustness and reliability.”

Yani abi diyor ki; yaptığımız Z dizaynı (turbo mil yatağı) turbonun emniyeti ve dayanıklılığında önemli bir rol oynarken, turbo ve bileşenlerinin ömrünü de tahmin edilen süreçten ileriye taşımaktadır.

cmr_cihangir
22-08-2011, 15:01
Bu konu daha evvelde başka başlıklar altında sıkça tartışılmıştı. Örneğin "turbo timer" başalığı altında şöyle bir yorum yapmıştım

Saygılar.

Çağlayan, fevkalade güzel bir tespitte bulunmuşsun.
Dur-kalk özelliğine sahip turbo dizel bir aracın saatlerce şehirler arası bir yolda ilerlediğini düşünün. Örneğin bir e-hdi 508 araç sahibi bu kadar yolu yaptıktan sonra şehir içine trafiğin yoğun olduğu bir yere düştüğünde ne olacak?
Eğer ikincil bir güç ünitesi belli bir devire kadar turboyu soğutmak için devreye girecekse bu ekstra bir enerji kaybı demektir. Bu da aracın ekonomik olma özelliği ile ters düşer. Ben makine mühendisi değilim ama bu dur kalk sistemi bana çok mantıklı gelmiyor. Açıklığa kavuşturulması gereken önemli hususlar var

cmr_cihangir
22-08-2011, 15:04
Buna karşın 308 e-HDi MICRO-HYBRID TECHNOLOGY konu başlığı altında ise sevgili Ömer'in -Yurdaer ağabeyin alıntısını destekleyen- şöyle bir yorumu var.

Turbo ünitesini korumak için neden araç ilk çalıştığında ve kapatmadan önce bekliyoruz?

Turbo ünitesi çok yüksek devirde çalışmaktadır. Aracın ilk çalışması sonucu Turbo yağlaması başlar. Araç soğuk iken yapılan yüksek devirler turboda ömür kaybına sebep olur. Yine aracı stop etmeden önce beklememek te Turbonun bir anda yağsız olarak pallerini döndürmesini sağlar. Yüksek devirdeki bu kanatçıklar yağsız ortamda aşınmaya uğrar ama yapıları gereği çok dayanıklı üretilmişlerdir. Bu beklemeler yapılırsa çok kısa vadede sorun çıkarmasada ileriki dönemde turbo çöplüğü kavramı gelişir. Aslında şimdi bile ortalıkta turbosu bitik turbodan aşırı üfleme yapan araç dolu.

Bu arada Peugeot ile ilgili bir not

508 Gt modelindeki 2,2 HDI 204Hp 450nm lik motor için kullanılan Turbo da türbinler için titanyum malzeme kullanılmıştır. Mazleme aşınmaya aşırı dirençlidir.

γuяdaeя
22-08-2011, 15:19
Artık her neyi geliştirmişlerse, turbonun düşük yağ basıncında bile rahatça dönmesini ve hiçbir şeye zarar vermeden durmasını sağlamışlar. Muhtemelen turbo mil yatağında kullandıkları malzeme daha dayanıklı. Garret'in sayfasında seramikten falan bahsediyor mesela ;)

TanerHoca
22-08-2011, 17:52
ilgili üç konu birleştirildi.

Yasin CCK
17-12-2011, 11:36
Turbo Timer sizin kullanmanıza göre arabanızın kontağı kapandıktan sonra nekadar çalışacağını hesaplayan bir cihazdır. Bunu yapmasındaki neden ise turbonun palleri çok yüksek devirler çevirmektedir siz 5 binde giderken 80 90 hatta 150 bin devirlere çıkabilmektedir doğal olarak turbonun durması sizin motorunuzdan 10 kat daha yavaş olacaktır. Bundan dolayı hemen arabanızı kaparsanız yağlama işlemi biteceğinden turbonun mili yağsız kalacak ve durana kadar kendine zarar verecektir buda balansının bozulmasın neden olacağından belli bir süreden sonra balans bozukluğundan çok yüksek devirlerde Paller sağa sola çarparak küçülecekleri için performans kaybına turbonuzun basınç basmamasına neden olur Bunların hepsini TurboTimer ile önleme şansımız var.

2 çeşit Turbo Timer Var:
Type 0 :
Bu tip Turbo Timer da sadece turbonun dönüş zamanını hesaplıyorlar sadece zaman var.
Type 1 :
Bu tip Turbo Timerlarda zaman, lap time, cronometre, batery, hız, devir gibi seyler mevcuttur

(Alıntıdır)

Kısaca şöyle açıklıyayım :

Kaliteli bir marka satın alıyoruz (HKS, Apexi tavsiyemdir), iyi bir elektrikçiye montajını yaptırıyoruz, zamanlamasını isteğimize göre 10 saniye ile 10 dakika arasında bir süreye ayarlıyoruz, her zaman yaptığımız gibi extra bir işlem yapmadan kontağı çekip araçtan iniyoruz fakat aracımız çalışmaya devam ediyor, aracımız belirlediğimiz süre kadar çalışıyor ve sonra kendisi stop ediyor :havali

Çalışma prensibini anlamak adına kısa bir video:
Turbo Timer by BoostER Performance (http://www.youtube.com/watch?v=cRR7__rW8xU#)

Aklımda olan bir proje, piyasada çok sahte ürün var, yurt dışından orjinal bir ürün getirtebilirsem Rock'N Rolla ya uygulayacağım ;)

Umarım faydalı olmuştur, keyifli forumlar...

Gökay
17-12-2011, 13:32
Yasincim faydalı gibi ama ben araç içinde yada dışında bekleyip komple kapatıp gitmeyi yeğlerim.Guvenemem buna :D

ÇΔĞLΔΨΔ∏
17-12-2011, 13:47
bende stop etmeden önce 30 saniye kadar bekliyorum normali nedir sizce nekadar beklemek lazım uzun yoldan sonra 3 dkk stop etmeyin kısa mesafedede 1 dkk diyorlar

socrates(MeRiÇ)
17-12-2011, 16:25
abimin üye olduğu fordclub forumundan bir arkadaş, aracına uygulamıştı bu sistemi. Gayet başarılı...

socrates(MeRiÇ)
17-12-2011, 19:50
Tabi biz bu sistemin var olduğundan bi haber, gayet doğal olarak aracı park ettik, kontağı kapayıp çıkıcaz kii, oda ne, yauğ anahtarı çıkardık arabadan ama motor durmadı, gayet istifini bozmadan devam :D Bizi aldı bi panik, abime diyorum, "olum naaptın , bozdun arabayı", dışarıdan bizi seyreden Can(araç sahibi) sinsi sinsi gülüyo bizim halımize. Sonra arabanın motoru durdu, indik. Gülmesi bitince söyledi de işin aslını rahatladık :D :D

Yasin CCK
18-12-2011, 00:17
Yasincim faydalı gibi ama ben araç içinde yada dışında bekleyip komple kapatıp gitmeyi yeğlerim.Guvenemem buna :D

:D

Hocam dediğim gibi sistem aynı, kapıyı kilitleyip gidiyorsun ;)

Abdullah
18-12-2011, 03:42
Yasinim çok güzel gerçekten sistem RockNRolla ya yakışır. Bilgi için teşekkür ederim.

Yasin CCK
18-12-2011, 11:23
Yasinim çok güzel gerçekten sistem RockNRolla ya yakışır. Bilgi için teşekkür ederim.

Teşekkür ederim Apocan :) Aslında hepimizin aracı turbolu, hepimize yakışır ;)

bende stop etmeden önce 30 saniye kadar bekliyorum normali nedir sizce nekadar beklemek lazım uzun yoldan sonra 3 dkk stop etmeyin kısa mesafedede 1 dkk diyorlar

3dk fazla bir süre max 1.dk yeterli, şehir içi zaten 10~30sn kafi ;)

mygold
18-12-2011, 11:51
yasın cok sagol. ben boyle bır sey oldugunu bılmıyordum..montajı sıkıntılı olurmu acaba

Yasin CCK
18-12-2011, 11:57
İyi bir elektrikçinin kolay yapacağı bir montaj, bir sıkıntı yaratmaz, tavsiye ettiğim markaları yazının içinde belirttim zaten hocam ;)

mygold
18-12-2011, 12:11
şimdi baktım yasıncım sagol.. hks favori ...fiyatı 40 dolar..

byhakan
29-02-2012, 02:28
immobilizerli araçlar için zor bu iş.

orhun57
05-03-2012, 18:23
Turbo timer çok düşündüğüm bir sistemdi fakat bizim arabalarda gerekli olduğunu düşünmüyorum sonuçta bizim arabalar dizel ve bu arabaların turboları öyle çokta güçlü değil tüm dizellerde olduğu gibi tabi yanlış anlamayın beni ben yararsız demiyor elbette yararlı. Fakat turbo timer dediğimiz cihaz bizim arabayı stop etmeden 1 dk çalıştırmamızdan fazlasını yapan bir sistem değil siz bunu kendinizde yapabilirsiniz benim kendi görüşüm durduk yere verilmiş bir para olduğu. Fiyatı konusuna gelirsem eğer ben hiç 40 dolara turbo timer görmedim, hks 400-450 tl civarı, GReddy 250-300 tl civarıdır. Yakın bir arkadaşımın subarusunda tanışmıştım bu sistemle çokta ilgi çeker valeler korkar falan bir sürü hikayesi oldu bizde.

mimit
05-03-2012, 21:43
o bir dakika dediğiniz zaman sabit değil,ayrıca tek faydası turboya da değil yağa da olumlu etkisi var.ayrıca modellerine göre farklı özelliklerde getiriyorlar yanlarında.Özellikle hks nin cihazlarının kopyası çok fazla var alınacaksa bu konuda dikkat edilmeli.type 1 olarak adlandırılan seri oksijen sensörü verisi,volt,devir,hız,hız sınırı uyarısı,yakıt karışım oranı, ve 0-100 gibi ölçümleri yapabildiği için pahalı dediğiniz rakamlarda,ama sadece geri sayım yapan ve voltajı gösteren modelleri(type 0) 75-90 dolar arası.Türkiyede 100 liraya hks lerin kopyaları satılıyor orjinal type0 lar 140 150 lira arası.apexi nin böyle az özellikli modelleride bu fiyat aralığında.

orhun57
05-03-2012, 22:21
1 dakika lafın gelişi söylediğim bir süre hatta ortalama bile denebilir ki genelde subaruda öyle çalışıyordu 60 km otoyoldan sonra. Bu zamanı herkes kendine göre ayarlayabilir yani demeye çalıştığım kısa mesafe yollardan sonra 1 dakikadan az uzun yollarda veya süratli kullanımlardan sonrada 2dk 3dk istenirse daha fazla durulabilir. Sonuçta bana kalırsa elzem birşey değildir biraz sabırlı ve titiz olunursa yeri doldurulur demeye çalışıyorum. Bunun dışında ben ilk defa yağa bir etkisi olduğunu duydum.

mimit
05-03-2012, 22:40
yağa katkısı şu şekilde arac bir süre daha çalıştığı için,yağ devir daimi devam ediliyor, ama kontak hemen kapatıldığı zamanlarda turbo milinin yatağında kalan az miktarda yağ aşırı ısıya maruz kalıp daha çabuk özelliğini kaybediyor.aslın kullanım amacıda zaten malum.

orhun57
05-03-2012, 23:26
Bilgi için teşekkür ederim. Buda sonuçta beklemekle çözülüyor. Bence bu gibi ürünler çok yükleme yapılmış arabalar ve turbosu değiştirilmiş büyütülmüş arabalar için gerekli hatta onlar için şart denilebilir sonuçta onlardaki ısı çok daha yüksek, devir çok daha yüksek. Beni vazgeçiren konulardan biride immobilizerlı araçlarda sorun çıkartması yani hepsinde değil ama çıkartanlar var. Gerekli süre bittiğinde kapıların tekrar açılması gibi sorunlar oluyormuş.

mimit
05-03-2012, 23:29
immobilizerli araçlarda,en garanti yol ikinci bir kilit tetikleyici.oda ikinci bir kumandayı yanında getiriyor.ilerleyen zamanlarda bu araçta bekleme dahada sıkıcı olduğunda uygulayabilirim.

orhun57
05-03-2012, 23:51
Benim merak ettiğim şey bu start&stop'lu araçlarda durum nedir? Debriyajdan ayağınızı çektiğiniz an araç pat diye stop ediyor. Eğer bunun için bir sistem yapıp yağlamayı devam ettirmiyorlar ise çok sorun çıkartır ilerleyen zamanlarda.

mimit
05-03-2012, 23:53
uzun yol kullanımlarında sistemi devre dışı bırakmak en uygunu olur bence,vag grubunun start stop teknolojili motorlarında,elektrikli birde yağ pompası olduğu söyleniyor,araç durduğunda bu pompa yağlamayı devam ettiriyormuş,internetten bu bilgiye ulaşmıştım.

woonmalker
28-05-2013, 10:04
arkadaşlar selamlar. kısa bir süredir forumdayım lakin epey bilgi öğrendim bu yararlı bilgiler için herkese teşekkürler. 1 aylık bir 308 sahibiyim (112 hp). sizlerden 3 konuda fikir isteyeceğim.
1. 300 tl lik yakıt ile 1350 km civarı yol yaptı ( şehir içi ve dışı karışık ama %65 şehir dışı) sizce uygun bir değer mi?
2. arabanın alışma evresinde nelere dikkat etmek gerekir)
3. kullanım kılavuzunda motorun ısınması için rolantide beklenmemesi aksine hareket ederek ısındırılması konusunda bir yazı var. daha önce turbolu bir araç kullanmadım ama servisteki arkadaşlarda turbo ömrü bakımından ilk harekette ve dururken en az 30 sn rolantide durması gerktiğini söylediler. bu çelişki nerden kaynaklanıyor olabilir?
Saygılar.

mimit
28-05-2013, 10:20
ilk hareket öncesi kış aylarında bir nebze aracı rolanti de çalıştırmak bence faydalı nedenine gelirsek,soğuyan yağ bir derece akışkanlığını kaybediyor,biraz daha sertleştiği için motor içine tam yayılması için beklemek faydalı.(bu bilgiyi de bana ustam söyledi), stop ederken de beklemek lazım çünkü örnek veriyorum motor 2000 devirde çalışırken turbo mili 20,000 devirle dönüyor,turbo yağlanması motor yağı ile yapıldığından motor stop edince yağlama kesileceği için turbo mili bir süre daha yağsız dönmeye devam edecektir,bu sebeple turbo devrinin de düşmesi ve yağsız sürtünmeyi en aza indirmek için her kullanım sonra aracı min um 30 sn rolanti de çalıştırmakta fayda var,uzun yol sonrasında yada yüksek devirli kullanımlar sonrası 2-3 dakika motoru rolanti de çalıştırıyorum ben bazen daha fazla.

Yakıt tüketiminiz de gayet güzel bence,bir süre sonra biraz daha düşecektir.

woonmalker
28-05-2013, 10:26
bilgiler için teşekkürler hocam llakin dediğim gibi kitapçığında çok farklı yazıyor araç hareket halindeyken daha çabuk ısınır diyor sanırım serviste bu konuyu tekrar gündeme getircem :)

mimit
28-05-2013, 10:42
hocam hareket öncesi beklediğimiz süre motorun ısınmasından ziyade yağlamanın sağlıklı gerçekleşebilmesi için, yoksa tabi ki yüksek devirlerde motor daha çabuk ısınır.

woonmalker
28-05-2013, 10:56
o zmaan ben yanlış yorumladım kitapçığı ben 30 sn bekletiyordum ama bundan sonra daha fazla bekleteyim uzun yolun sonunda.

tesla
28-05-2013, 13:34
Benim ustam da hava aşırı soğuk değilse (-10 civarı) aracı ısıtmanın gereksiz olduğunu, hareket etmenin yağlanma açısından daha verimli olduğunu ancak devrin 100 metre kadar minimum seviyede düşük tutulması gerektiğini söylemişti ki bana da mantıklı geldi. Aracı durdurmadan önce eğer park edeceğiniz yere yaklaşmanızı rölantide gerçekleştiriyorsanız uzun uzun beklemenize gerek yok. 30 saniye yeterli bir süre çünkü zaten park ederken mecburen aracı rölantide çalıştırmış oluyorsunuz, bu sırada turbo yavaşlar ve yağlaması da sürer.

Ancak özellikle mazot almak için uzun yollarda pompa önünde durursanız, benzincinin sizi beklemesini umursamayın ve aracı durdurmayın. Ben aracı durdurmadan çantamı, vs kurcalıyorum ki adama da ayıp olmasın. :)

mimit
28-05-2013, 13:44
can-bus yüzünden turbo timer ı tam anlamı ile kullanamıyoruz,yoksa çok faydalı bir ürün.

woonmalker
28-05-2013, 15:02
can bus ne
üstad?

mimit
28-05-2013, 15:28
hocam en basit şekli ile anlatmaya çalışayım umarım yanlış olmaz, araç üzerindeki aktif yada pasif donanımların birbiri ile haberleşmesini sağlayan,farklı birimlerin tek kablo hattı üzerinden çalışmasını sağlayan ve bu sistemlerin kontrollerini yapan bir sistem.

woonmalker
28-05-2013, 16:11
tek şeritten iki araç gitmesi gibi yani :D

mimit
28-05-2013, 16:47
evet ama onları gözetleyen bir polis var,yanlış yapamazlar.

woonmalker
28-05-2013, 17:06
evet ama onları gözetleyen bir polis var,yanlış yapamazlar.
:) gerçekten öle demek ki bu sınırlayıcı faktörler olmasa araç uçacak ciddi manada

TanerHoca
28-05-2013, 17:20
woonmalker, dün yakıt tüketiminiz ile ilgili açtığınız konu ortalama yakıt tüketimlerimiz ile ilgili konu ile birleştirildi.
bu konunuz da turbo kullanımı hakkında var olan konu ile birleştirildi.

woonmalker
28-05-2013, 17:25
woonmalker, dün yakıt tüketiminiz ile ilgili açtığınız konu ortalama yakıt tüketimlerimiz ile ilgili konu ile birleştirildi.
bu konunuz da turbo kullanımı hakkında var olan konu ile birleştirildi.
taner hocam sen miydin o :)) dün mygold arkadaşa biraz serzeniştte bulundum konumu niye sildin diye bugün farkettim birleştiğini :D forum özürlüyüm ilk kez bir foruma üye oldum alışması uzun sürecek gibi :D şaka bir yana forum gerçekten arabamı 2 kat daha çok sevdirdi bana üyeliğim kısa ama tecrübem fazla oldu forum sayesinde ...

mimit
28-05-2013, 17:34
:) gerçekten öle demek ki bu sınırlayıcı faktörler olmasa araç uçacak ciddi manada

uçmak değilde aslında her şeyin daha sağlıklı işlemesini sağlayan bir sistem yanlış hatırlamıyorsa can-bus da hata oranı 1000 de 1 gibi rakam diye saptanmıştı.