14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Threaded View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

ForumPeugeot Test 308 Allure 1.6 BlueHDI EAT6

Aslında 308 BlueHDI'ı Çanakkalede uzun kilometreler kullandım ama yetmedi. Küçük bir çocuğun verin bana oyuncağımı edasında tekrar teste aldım ve rotamı çizdim. Amacım hem Bursayı görmek hem de 308 BlueHDI EAT6'yı kapsamlı bir şekilde incelemekti. Hem uzun yol hem de şehiriçi kilometreleri akıttık kendisiyle

Öncelikle Test aracımız : 308 Allure 1.6 BlueHDI 120Hp EAT6 LAv Kırmızı
    Opsiyon olarak : Comfort Pack, Premium Pack, Performance Pack

Her defasında vurguladığım gibi Yepyeni bir araç var karşımızda. Önceki nesil ile ucundan bucağından bağlantısı yok. Cesur bir hareket. Bravo Peugeot!

Aracın tasarımı ile ilgili uzun uzadıya birşeylerden bahsetmek istemiyorum artık. Çok şık ama sade. Asil fakat gergin bir tasarım anlayışı var Yeni 308'in. Sevdim mi ? Bayıldım

Ben daha çok BlueHDI motordan, EAT6 şanzımandan ve aracın sürüş karakterinden bahsetmek istiyorum şimdi sizlere. Yeni motor ile başlayacak olursak devirlenme isteğinin keyif verdiğini söylemek isterim öncelikle. 300 Nm torku hissediyorsunuz fakat bu torku size patlama yaparcasına vermiyor. Daha rafine daha dengeli bir tork eğrisi sunuyor. 120Hp güç 1.6 dizel üniteler arasında iyi denilebilir. Olağanüstü bir değer mi tabi ki değil ama aracın ağırlığı düşünüldüğünde karşımıza sınıfının en hızlı üyesi çıkıyor. 0-100 değerinin 9,5sn olması gerçekten bir dizel için etkileyici...

Şanzımana değinmeden bu aracı geçmek olmaz. Müthiş akıcı bir karakteri var. Vites geçişleri muazzam ve birden çok alt vitese geçtiğinde diğer şanzımanların yaptığı gibi saçmalamıyor. Ben Peugeot'tan bu şanzıman tüm modellere yaymasını bekliyorum artık. AL4 ve ETG ile bu devirde olmuyor maalesef. Bu noktada Yeni 308'in sadece yeni EAT6 ile satışa sunulması çok önemli. Markanın yeni 308'i kilometre taşlarından birisi gibi gördüğünü düşünüyorum. Evet bu konuda iddialıyım. Bana kalırsa Peugeot'un en iyi ürettiği otomobil Yeni 308...

Sürüş dinamikleri bu aracın sevdiğim diğer bir konusu. Arka tarafta tam bağımsız bir süspansiyon sunmasada oldukça keyifli olmayı başarabiliyor. Her virajda (yüksek hızlı girilenler dahil) aracın güven verdiğini söyleyebilirim. Küçük direksiyon simidi büyük bir keyif unsuru ve verdiği tepki-hisler olması gerektiği gibi. Aracın dönüş çapının oldukça iyi olması da şehiriçinde işi pratikleştiriyor. Önceki nesil 308 kullananlarda bilir ki Peugeot'un frenleri hem dozlamadıyla hem de gücüyle oldukça iyidir. Yeni 308'de burada beni yanıltmadı.

Peki bu kadar güzel şeylerden bahsettikten sonra hiç mi kötü yanı yok bu aracın diyenler olacaktır. Yok aslında Şaka bir yana arka diz ve ayak mesafesi herkesi tatmin etmeyebilir. Benim için çok önemli değil mesela. Burada bagaj alanın büyüklüğü ön plana çıkıyor.

ve önemlisi son kısım : TÜKETİM
    Yeni 308 BlueHDI'ın oldukça ekonomik olmasını bekliyordum ancak EAT6 Şanzıman bu anlamda konfor ve performansı bir arada tutmaya odaklanmış. Tabi ki tam otomatik bu şanzıman manuel şanzımana göre tüketimin bir miktar artmasına sebep oluyor. Yeni 308 ekonomik mi diye sorarsınız evet ekonomik. Çok ekonomik mi diye sorarsanız manuel için evet EAT6 için maalesef hayır derim. Ancak burada doğru nokta beklenenin verilmesi bence. Dizel otomatik kombinasyonu içinde en alınabilir seçenek Yeni 308 BlueHDI EAT6 görünüyor. C Segmentinin yeni liderini yollarda daha çok görmek istiyoruz diyerek testimizi bitirelim.

Keyifle okumanız dileğiyle,

Fotoğraflar

Konu Ömer Gedik tarafından (06-07-2015 Saat 20:17 ) değiştirilmiştir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)