17 sonuçtan 1 ile 17 arası
    Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406

1998 406 coupe

Arkadaşlar merhaba. Belki alakasız bir bölüm olacak ama acil tavsiyenize ihtiyacım var.

1998 406 2.0 Coupe almak üzereyim, bu tarz bir aracı daha önce ne kullandım nede bilgim var.

Araç 148 bin manuel benzin. Bir kaç sorum var, karmaşa olmaması için madde madde yazacağım aynı şekilde cevaplarsanız çok sevinirim.

1-Bu modelde ki benzinli bir araç için makul km olduğunu düşünüyorum, bu konuda fikriniz nedir.
    2-Aracın performansını yükseltmek için ekstra yapılacak işler neler kaça patlar.
    3-Aracı uzun zaman kullanmayı düşünüyorum masraf etmeye değer mi?
    4-Araç sıkıntı çıkaran bir araç mı? yani alıp sanayide çakılı kalırmıyım.
    5-Yakıt tüketimi nasıldır? gücü etkilemeden yakıt tasarrufu yapmanın bir yolu var mı bu tip araçlarda
    6 ve en önemlisi Bakım onarım yedek parça olanağı nasıl? kolay bulunur ve makul fiyatlar mı yoksa zor bulunur pahalı rakamlar mı?

Acilen yardım edin, araç sahibi 3 gün süre tanıdı araştırma yapmam için, 3 gün içinde dönüş yapmazsam kaporamı geri ödeyip aracı tekrardan satışa çıkaracak ki öğrendiğim kadarıyla bir talibi de var benim haricimde.
    Konu Mr Martini tarafından (24-10-2015 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Abiler yok mu yardım edecek biri, hakikaten müşkül durumdayım bi el atıverin sevaptır.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    İnternetin en ölü forumuna mı denk geldim ben ) İllaki vardır bir fikri olan.

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Öncelikle hoş geldiniz. Gece yarısı attığınız mesaja acil cevap beklemeyin by forumda bugün pazar olduğu için bir şey diyemem ama bilenler fikir verecektir en kısa zamanda
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Alıntı tsinanb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hoş geldiniz. Gece yarısı attığınız mesaja acil cevap beklemeyin by forumda bugün pazar olduğu için bir şey diyemem ama bilenler fikir verecektir en kısa zamanda
    Abi konuyu akşam 9 civarı açmıştım, en son mesajı yazana kadar cevap bekledim inan Zamanım çok kısıtlı 1 gün geçti

Aktif Üye
    Meslek
    turizm
    Model
    407
    406 ile ilgili tek kaynak aslinda burda yazilacak olanlar olmamali. Bundan evvel 406 ile ilgili yazilmis bir cok yazi var forumda. Sordugunuz soruların cevabini burdan cevaplamak cok zor. Aracin km alinabikir makul bir seviyede gozukse de bunu görmeden yorumluyabilecek kisi tanimiyorum ben ayrica arac belkide cok nazik, bakimli ve duzgun kullanildi ve km o sayilara ulaşsa da hala cok diri, duzgun durumda da olabilir. 148k bence hic yuksek bir km degil ama nasil kullanildigi da bunun icin onemli. Kronik probleminin otomatik sanzumanda selenoid valfleri oldugunu biliyorum ama manuelde bir sikinti yaşayan gormedim. Yinede bunlar agir masraf acabilecek parçalar almadan evvel iyi bir ustaya gostermenizi tavsiye ederim. Yakit tuketimi ve diger konulari kullanan arkadsslar yazarsa daha dogru bilgi gelir. Hayirli alisverisler.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aktif Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    307
    2 lt yerine 2,2 lt almak sizi daha mutlu eder emin olun. 2lt için o kasa performas olarak sizi tatmin etmez 2 lt vectra b kasalar bile daha iyi bilginiz olsun. 3 lt alırsanız vergi çok yükseliyor ve parça avrupadan getirtilmek zorunda kalınabilir. Ama o kasa için olacaksa 3 lt olsun

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Çok az bulunan bir araç olması nedeniyle pek bilinmeyen bir araç. Bende uzun yıllar önce bir kez bu aracı kullanmıştım ve çok keyif almıştım. Sorularına gelirsek:
    1 ben bu km yi düşük buldum. Km düşürme olabilir iyice incelemek lazım.
    2. Bu araçtaki motor yanlış hatırlamıyorsam 206 gti larda kullanılan 136 lık motor. Modifikasyonun ucu açık. Yani siz ne kadar güç almak istiyorsanız ona göre fiyat değişiyor. Birisi hava filtresi ve egzoz takıp 300-500 liraya da modifiye ediyor kimisi ise bütün mekanik aksam yakıt sistemi bunun yanında motorun iç yapısıyla oynayıp araç değerinin çok üzerinde modifiyeye para harcayanda var. Modifiye işi zevk işi olduğu için çok pahalı ve emek isteyen bir iş olduğunu unutmamak lazım.
    3 araç sokaklarda az görünen ve tasarımıyla dikkat çeken bir araç. Bence değer.
    4. Bakımsız hor kullanılmış araç alırsanız sanayiden çıkamazsınız. Bu sadece bu araç için değil bütün araçlar için geçerli. Ancak Peugeotlar kolay kolay arıza çıkaran araçlar değildir.
    5 Ben bu aracın motoru 206 gti üzerinde kullanmıştım. Gücüne oranla makul bir tüketimi vardı. Ancak bu motorun 406 Coupe üzerinde Nasıl tüketeceği Hakkında fikrim yok. Bu tip araçlarda makul tüketmeni yolu gaza az basmaktan geçer.
    6 üretimi bitmiş bir otomobilde yedek parça sıkıntısı yaşanacağını düşünüyorum. Üreticiler sadece 10 yıl üretim bitikten sonra yedek parça ellerinde tutarlar. Ancak sıkıntıyı sadece kaporta akşamında yaşarsınız diye tahmin ediyorum. Mekanik ve motor aksamı rahatlıkla temin edilebilir.
    2008 classic edition

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Foruma paldır küldür girip kendinizi tanıtmadan bir soru soruyorsunuz. Sonra da acilen yanıt gelmeyince en ölü forum diye yorum yapıyorsunuz. Madem ki bilmiyorsunuz ben size ilk önce şunu söyleyeyim burası öyle her önüne gelenin girip kafadan atma bilgilerle doldurduğu "ölü olmayan ama boş" forumlardan değil. Bilenlerin konuştuğu bilmeyenlerin susarak öğrendiği bir forum. O nedenle kendiniz kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler arıyorsanız başka forumlara gidin.

406 konusunda tecrübem yoktur. Olan arkadaşlar görürse yanıt verirler. Ama özellikle aynı dönemin aracı olan 106'lar hakkında bilgim vardır. Peugeot konusunda bilgim kadarıyla sizin sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.

1-) 1998 model bir araç için 148.000 km makul değil, düşük bir km'dir. Bu nedenle orjinal olup olmadığını anlamaya çalışın.
    2-) Benim fikrim aracın performansını yükseltmeye çalışmak yerine sorunsuz bir 406 Coupe kullanmak ilk hedefiniz olsun.
    3-) 406 Coupe meraklısına gidecek bir arabadır. Masraf etmeye değer olup olmadığı sizin tercihiniz. Ben 10.000 TL'lik 106'ya 5.000 TL'ye yakın masraf ettim. Bence değerdi. Başkasına göre ise saçmalık.
    4-) Türkiye'de 1998 model her araç sorun çıkarmaya adaydır. Burada insanlar arabayı alıp hiç masraf etmeden 1 sene binip satma derdindedir. Sizin alacağınız araç da masraf çıkarır. 17 yaşında araba neticede. Usta elbet bulunur ama araştırmak uğraşmak lazım. Zaman gerekir para gerekir. Her şeyden önce kendiniz ilgili olmalısınız. Yoksa önüne gelen ustaya götürülmez bu arabalar. Bilen ve tecrübeli biri olması lazım.
    5-) 406 Coupe gibi bir araba alıp yakıt tüketimi aramak bence baklava yiyerek zayıflamaya çalışmaya benzer.
    6-) 406 Coupe yedek parçasını kolay bulamazsınız. Yan sanayi durumunu bilmiyorum. Ancak orjinal yedekleri pahalıdır ve artık yaştan dolayı bazı yedek parçalarını Peugeot da üretmiyor olabilir. Türkiye'de çıkmacılarla da alış-veriş yapılmaz. Yurt dışı bağlantınız varsa bu arabalara en güzel İngiltere-Fransa-Almanya gibi ülkelerden çıkma ucuz parça bulunabilir.

Ben Peugeot bilgim kadarıyla yanıtlamaya çalıştım. 406 Coupe ve özellikle 2.0 motor özelinde yanıtlayacak arkadaşlar vardır forumda.
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok az bulunan bir araç olması nedeniyle pek bilinmeyen bir araç. Bende uzun yıllar önce bir kez bu aracı kullanmıştım ve çok keyif almıştım. Sorularına gelirsek:
    1 ben bu km yi düşük buldum. Km düşürme olabilir iyice incelemek lazım.
    2. Bu araçtaki motor yanlış hatırlamıyorsam 206 gti larda kullanılan 136 lık motor. Modifikasyonun ucu açık. Yani siz ne kadar güç almak istiyorsanız ona göre fiyat değişiyor. Birisi hava filtresi ve egzoz takıp 300-500 liraya da modifiye ediyor kimisi ise bütün mekanik aksam yakıt sistemi bunun yanında motorun iç yapısıyla oynayıp araç değerinin çok üzerinde modifiyeye para harcayanda var. Modifiye işi zevk işi olduğu için çok pahalı ve emek isteyen bir iş olduğunu unutmamak lazım.
    3 araç sokaklarda az görünen ve tasarımıyla dikkat çeken bir araç. Bence değer.
    4. Bakımsız hor kullanılmış araç alırsanız sanayiden çıkamazsınız. Bu sadece bu araç için değil bütün araçlar için geçerli. Ancak Peugeotlar kolay kolay arıza çıkaran araçlar değildir.
    5 Ben bu aracın motoru 206 gti üzerinde kullanmıştım. Gücüne oranla makul bir tüketimi vardı. Ancak bu motorun 406 Coupe üzerinde Nasıl tüketeceği Hakkında fikrim yok. Bu tip araçlarda makul tüketmeni yolu gaza az basmaktan geçer.
    6 üretimi bitmiş bir otomobilde yedek parça sıkıntısı yaşanacağını düşünüyorum. Üreticiler sadece 10 yıl üretim bitikten sonra yedek parça ellerinde tutarlar. Ancak sıkıntıyı sadece kaporta akşamında yaşarsınız diye tahmin ediyorum. Mekanik ve motor aksamı rahatlıkla temin edilebilir.
    Abi çok teşekkür ederim, zahmet verdik sana'da.
    Adamla konuştum tekrar sağ olsun arabanın cahili olduğumu anlayıp bana olanı biteni söyledi.
    Aracın şehir içi yakıt tüketimi 12.8 litre şehirler arası 8.6 litre. Tuvalete uçakla gitsem daha az öderim.
    Vazgeçtim kaporamı aldım zaten 18 bin bütçem vardı, 206-306 2.0 4 kapı yada GTI alacağım.
    Konu Mr Martini tarafından (25-10-2015 Saat 17:05 ) değiştirilmiştir.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Alıntı mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Foruma paldır küldür girip kendinizi tanıtmadan bir soru soruyorsunuz. Sonra da acilen yanıt gelmeyince en ölü forum diye yorum yapıyorsunuz. Madem ki bilmiyorsunuz ben size ilk önce şunu söyleyeyim burası öyle her önüne gelenin girip kafadan atma bilgilerle doldurduğu "ölü olmayan ama boş" forumlardan değil. Bilenlerin konuştuğu bilmeyenlerin susarak öğrendiği bir forum. O nedenle kendiniz kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler arıyorsanız başka forumlara gidin.

406 konusunda tecrübem yoktur. Olan arkadaşlar görürse yanıt verirler. Ama özellikle aynı dönemin aracı olan 106'lar hakkında bilgim vardır. Peugeot konusunda bilgim kadarıyla sizin sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.

1-) 1998 model bir araç için 148.000 km makul değil, düşük bir km'dir. Bu nedenle orjinal olup olmadığını anlamaya çalışın.
    2-) Benim fikrim aracın performansını yükseltmeye çalışmak yerine sorunsuz bir 406 Coupe kullanmak ilk hedefiniz olsun.
    3-) 406 Coupe meraklısına gidecek bir arabadır. Masraf etmeye değer olup olmadığı sizin tercihiniz. Ben 10.000 TL'lik 106'ya 5.000 TL'ye yakın masraf ettim. Bence değerdi. Başkasına göre ise saçmalık.
    4-) Türkiye'de 1998 model her araç sorun çıkarmaya adaydır. Burada insanlar arabayı alıp hiç masraf etmeden 1 sene binip satma derdindedir. Sizin alacağınız araç da masraf çıkarır. 17 yaşında araba neticede. Usta elbet bulunur ama araştırmak uğraşmak lazım. Zaman gerekir para gerekir. Her şeyden önce kendiniz ilgili olmalısınız. Yoksa önüne gelen ustaya götürülmez bu arabalar. Bilen ve tecrübeli biri olması lazım.
    5-) 406 Coupe gibi bir araba alıp yakıt tüketimi aramak bence baklava yiyerek zayıflamaya çalışmaya benzer.
    6-) 406 Coupe yedek parçasını kolay bulamazsınız. Yan sanayi durumunu bilmiyorum. Ancak orjinal yedekleri pahalıdır ve artık yaştan dolayı bazı yedek parçalarını Peugeot da üretmiyor olabilir. Türkiye'de çıkmacılarla da alış-veriş yapılmaz. Yurt dışı bağlantınız varsa bu arabalara en güzel İngiltere-Fransa-Almanya gibi ülkelerden çıkma ucuz parça bulunabilir.

Ben Peugeot bilgim kadarıyla yanıtlamaya çalıştım. 406 Coupe ve özellikle 2.0 motor özelinde yanıtlayacak arkadaşlar vardır forumda.
    Hemşerim, kullanıcı adım, mesleğim ve yaşım profilimde yazıyor, foruma soru sormak için ikametgah belgesi getirmem gerektiğini düşünmüyorum.
    Forumu koruman güzel fakat lisanın 5 kuruş etmez.

Ayrıca net ortamında özellikle yeni üyelerin açtıkları konuya 5 saat içinde cevap verilmeyen forumlara ölü-boş forumlar denir fakat ben niyetimden eminim ki ölü forum tabirini burayı aşağılamak için değil acelem sebebiyle yaptığım bir espri olarak kullandım.

Yazını kaldırabilirsin, küçümseme ve saçmalık dolu olan yazın herhangi bir bilgi de içermiyor.
    Konu Mr Martini tarafından (25-10-2015 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Alıntı bacadir68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 lt yerine 2,2 lt almak sizi daha mutlu eder emin olun. 2lt için o kasa performas olarak sizi tatmin etmez 2 lt vectra b kasalar bile daha iyi bilginiz olsun. 3 lt alırsanız vergi çok yükseliyor ve parça avrupadan getirtilmek zorunda kalınabilir. Ama o kasa için olacaksa 3 lt olsun
    Abi sanada müteşekkirim, hakikaten haklısın, araç 136 Hp. Maksimum hız 200 km.

14-15000 e 306 GTI yada 4 kapı 2.0 alsam çok daha makul olur. 406 coupe kasa ağır olduğu için yakıtı çok fazla tüketiyor + motor'da yoruluyor, dediğin gibi 2.2 alsam ekstra HP motorun yakıt tüketimini daha olumlu hale getirir.

Ki zaten aracın fiyatı çok makuldü, 15-18 arası bir rakamdı. Buradan bile anlamam gerekirdi fakat işte tek kapı cahili olunca mecburen ilk etapta bi evreka yaşıyorsun )

Beni senin cevabın uyandırdı ssgti ise tamamladı. Çok teşekkür ederim.

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Cevap veren herkese teşekkür.

406 coupe hakkında aldığım yanıtlar ve araştırma sonuçlarım.

Kaporta iç ve dış aksam parça konusunda sıkıntı yok, parçalar makul fiyatlarda fakat motor aksamı sıkıntılı, aracın 270 adet civarında ithal edilmiş olması ve herkesin parça araması büyük sorun. Para sıkıntısı olmayanların parçaları topladığı sıkı bir karaborsa söz konusu Yüksek model alırsanız bu sorun ortadan kalkıyor tabi

Aracın motoru ağırlığına yetişemiyor bu sebeple çok fazla yakıt tüketiyor, 2.0 yada GTI araçlarla kıyaslanırsa.

Bulunduğunuz ilde sağlam bir usta yoksa türkiyenin herhangi bir köşesine gitmeniz gerekiyor, normal peugeot bayiileri bile ilgilenmemeyi seçiyor.

Alacağım aracın fiyatı çok makuldü fakat başıma açacağı sıkıntılar arabayı 2004 model bir aracın fiyatına eşitleyebilirdi.

Aklım tamamen 406 2.0 da kalsada mantık baskın geliyor

2013 Renault 1,2 arabam var maksimum 195 km yapıyor fakat 100 km'yi 25 liradan daha az bir rakama götürüyor.
    406 2,0 coupe ile aynı hızı yaparsam 58 liraya geliyor. (ki maksimum hız 200 km)

Paramı aralık sonuna kadar bir kardeşe borç verdim, aralık ayının sonuna kadar maksimum 17 bin tl vereceğim sorunsuz km si düşük

306 gti
    306 2,0
    307 2,0

Araç satın almayı düşünüyorum. İlgilenen olursa haber versin. Renk olarak siyah mavi ve beyaz tercihen.

Kazalı aksamları çalışmayan kilometresi oynanmış araç almayı düşünmüyorum
    Konu Mr Martini tarafından (25-10-2015 Saat 17:46 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye
    Meslek
    turizm
    Model
    407
    4-5 saat icinde cevap alamamanizin tek nedeni mechanixinde dedigi gibi bu forumda bilgisi olmayan kisilerin diger forumlarda oldugu gibi her konuya zıplayıp alakasiz bilgisiz yazilar yazmamasi. Sordugunuz aracta 2.0 406 olunca siz tahmin edin bu arac hakkinda kac kisinin bilgisi olabilecegini. Aslinda bazen verilmeyen cevaplar verilen yanlis yonlendirmeli cevaplardan daha iyidir. Tekrar hayirli alisverisler dilerim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yasaklı Üye
    Meslek
    Pc yazılım donanım
    Model
    406
    Abi lisan bu olmamalı, yani fırça yemeye gelmedik, kullanıcı adım, mesleğim, memleketim, yaşım profilimde var. Ekstra bir bilgi vermek için bir sebep görmüyorum. İş başvurusu yapmıyorum, arkadaş sanki iş veren gibi konuşuyor kendini tanıt ne demek?. Yazım şeklinden ve verdiği bilgilerden egosunun kaf dağı kadar olduğunu anlamak için 406 uzmanı olmak gerekmiyor. 1300 tl lik bir modifikasyonla aracın yakıt performansının hayli düzenlendiğini öğrendim bu gün fakat o arkadaş paran yoksa binme diyor bu adilane bir yaklaşım değil.

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Mr. Martini,

Benim üslubumu değerlendiriyorsun ama

1-) Yazımı "siz" hitabı ile yazdığımı ama senin bana "sen" diye cevap verdiğini hiç dikkate almamışsın.
    2-) Benim yazımda küçümseme nerede ben göremedim. "Benim fikrim aracın performansını yükseltmeye çalışmak yerine sorunsuz bir 406 Coupe kullanmak ilk hedefiniz olsun." yazmışım. Bu mu küçümseme? "406 Coupe gibi bir araba alıp yakıt tüketimi aramak bence baklava yiyerek zayıflamaya çalışmaya benzer." sözünü paran yoksa binme olarak değerlendirmişsin. Ben sana burada yakıt tasarrufu yapayım derken başına daha büyük masraf açma demeye çalıştım. Orjinal kalan arabaların sorun çıkarma olasılığı düşüktür. Ama sen bana "Lisanın 5 kuruş etmez" diyerek resmen hakaret etmişsin. Kimin üslubunun ne durumda olduğu ortada.

Ben 4,5 senedir bu forumda aktifim. Yazdığım yazılarda da üslubumu hiç bozmadım. Bozsam bu zamana kadar forumda kalamazdım. Ayrıca her zaman Türkçe dilbilgisine dikkat ederek yazmaya çalışırım. Bunu değerlendirecek kişi sen değilsin.

Konuyu da fazla uzatmayalım. Zaten istediğini aldın. Bundan sonra işin olmadıkça foruma uğramazsın.
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Siz ilk defa girdiğiniz ortamlara bu şekilde mi girersiniz?

Sorunuza gayet güzel ve detaylı cevap veren fakat üslubunuzu eleştiren arkadaşlarımızla girmiş olduğunuz diyalog kabul edilecek bir durum değil.

Üye uzaklaştırılmış, konu silinmek yerine daha sonra foruma gelen ve acelesi olmayan arkadaşlar için kilitlenmiştir.

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler