Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
67 sonuçtan 21 ile 40 arası
    Yeni Üye ufukyus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    BT
    Model
    308
    Yasin bey vurdu gol oldu.
    Tam olarak rahatsız olunan durum budur.

(Kişisel görüşümdür; benden başkasını bağlamaz.)
    Tasarımlar bir yerlerde kesişir, çok normaldir. Araba bir başka arabaya benzer, anımsatır; dert değil, iyi bir örnekten esinlenilmişse neden olmasın, alınır binilir. Motoru Türkiyede geliştirilmese bile sorun değil. En iyisi hangisiyse ondan esinlenirsin, patent ilkelerini ihlale etmemek şartıyla. Bugün pek çok marka bazı motorlarda payda bulmuş, araçlarında halen kullanırken çok da önemli değil bence eşsiz örneksiz bir motoru olsun diye çırpınmak. Bugün BMW nin PSA grubunun, Mercedes in de Renault grubunun küçük hacimli dizel motorlarını kullanıyor olması aklın yoludur. Ama bu görseller en hafif tabiriyle rezilliktir.

Yeni Üye musti_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    tekniker
    Model
    308
    Ama arabalar Cadillac

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tebukan
    Ziyaretçi
    Seçim yatırımı değil arkadaşlar. Bütün otomobiller hep benzer zaten. Tekerleri, direksiyonları, aynaları, koltukları benzer. Her arabada motor, şanzımanda var. Haksızlık etmeyelim.

Yeni Üye musti_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    tekniker
    Model
    308
    İlk araçlar Cadillac daha sonra tümüyle yerli olacakmış yanı motor yazılım vs.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Aracın Cadillac BLS olduğunu fark ettiğimde küplere bindim. Koca bakan çıkıp yerli araç yaptık diyor ve Cadillac'tan bi haber insanımız inanıyordu. Bakan çıkıpta biz kupa olarak Cadillac BLS'yi kullandık ancak motor şanzıman ve teknik ekipman yerlidir bunlar ön çalışmadır deseydi kimse böyle düşünmezdi zaten. Aracın kaportasının burada yapıldığını zaten düşünmüyorum. 3 tane BLS alınmış ve bişeyler yapılmış işte...

Bir diğer komik tartışma ise %100 yerli kavramı... Dünyada hangi marka %100 kendi ülkesindeki imkanlarla yapılıyor? Benim bildiğim yok. Bugün Peugeot, Bosch markası ile çalışıp enjektör, beyin, pompa vb ürünler yaptırmıyor mu? Önemli olan iktisadi bir ürün olsun ve bizim olsun. Ben motorun hazır olarak satın alınmasına da karşı değilim. Yeter ki kandırılmayalım.

Devrim otomobilleri oldukça özgün ve çağı yakalamış araçlardı. Üretim öncesinde piyasada bulunan araçların hem mekanik hem de diğer düzenekleri incelendi ve Devrim ortaya çıktı. Makine Mühendisi olarak ülkemin yapabilecekleri konusunda gurur duyduğum bir projeydi Devrim. Tıpkı filmde mühendis rolüyle Selçuk Yöntem'in söylediği gibi Türkiye'de hiç başarı cezasız kalmaz...
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Yüzde yüz yerli bir araba üretimi çok zor. Kullandığımız peugeotlarda Fransa haricinde bir çok ülkeden parça alınarak yapılıyor. Birçok araçta İtalyan magnetti marelli Alman Bosch Japon denso, aisin parçaları bulunuyor. Rekabet açısından yerli oto değil Ancak yerli marka yaratılabilir. Saab 9.3 ve cadillac ta kullanılan platformun üzerine yerli oto yükselebilir. Zaten bir çok markada böyle yapıyor. Mesela mitsubishi asx ile Peugeot 4008 örneği gibi. Hem maliyet düşecek hem rekabetçi olacak. Yani ben yerli otoda cadillac platformuna karşı değilim. Birde bu aracın üzerine HDİ motor olursa muazzam olur yani bizim için her şeyi yerli parçadan oluşan araç değil yerli bir marka ortaya çıkartmaktır.
    2008 classic edition

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Alıntı ANKA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şunun içini dizayn edecek hoca mı yok koskoca memlekette? Kaç tane hocaya sordular acaba? Bir sürü endüstriyel ürün tasarımı akademisyeni var bu ülkede, otomotiv mühendisleri var emin olur çok daha iyisini yaparlardı. Kalıp konusunda Türkiye yabana atılacak ülke değil BMW'ye jant porya üreten bir ülke Türkiye. Ama burdaki amacı anlayamadım, yerli üretim böyle olacaksa Rusların Gaz adıyla crysler sebring üretmesi gibi bir anlamı yok bence.
    Hacettepe'de elektrikli bir araba prototipi var şase ile yürüyordu geçen baktım uydurma bir plaka takıp turuncuya boyamışlar roadstar tarzı bir araba yaptı çocuklar, denk gelirse foto çekip atarım. Bizim araba bundan daha şekilli ve yerel ona eminim. Murat Günak denen koskoca bir adam var inanılmaz arabalar çizdi, ver parasını çağır getir projenin başına yanına da 20 kişilik bir ekip kur gör bak ne çıkıyor ortaya. Ama yoruma gerek yok işte durum ortada...
    Özgür abi galiba bunu diyorsun

2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Aktif Üye stormhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Finans
    Model
    308
    Karanlıkta koşanlar düşer...

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Alıntı stormhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler

Ilk aşama bir prototip için çok başarılı bence. Yeterli destek sağlanırsa çok daha başarılı olanaklarına inanıyorum. Bence yerli otomobil bu
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Tecrübeli Üye Cem B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    parekende
    Model
    308
    Şimdi bunada başlarlar .dikiz aynası şahinden alınmış.Airbagsiz direksiyon Nissan Nismo jantlar

50 bin dolar buna vereceğime cadillac çakmasına veririm yada 320 D alırım. İşte bir önceki yorumumda bahsettiğim tüketim durumu bu cümleden ibaret.
    2011 308 HDİ İnci Siyah
    2014 308 e hdi Allure 115

Acemi Üye
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    yok
    Şöyle bir şey var araba cadillac a benzemiyor birebir aynı. İç mekan hele her noktası aynı.

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Cadillac bts ye benzemesi normal. Çünkü bu araç saab 9.3 ile aynı platform üzerinde yükseliyor. Bu aracın arka görüntüsünde saab 9.3 e çok benziyor.
    Türkiye Saab ın mülkiyet haklarını aldı. Yerli otomobilimiz saab platformu üzerine yükselecek.
    http://www.milliyet.com.tr/isik-saab...66/default.htm
    2008 classic edition

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Evet Sinan bu, şase ile geziyordu çocuklar sonra üzerine bir kupa uydurmuşlar. Prototip için maddi destek çok sınırlı yani bunu yapmak da başarıdır bence. Evet derme çatma gibi duruyor ama sonuçta kısıtlı bir atölyede kısıtlı maddi imkanlarla yapıldı. Umarım seri üretime geçer. Teslanın roadstarı gibi olmuş renk
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Saab iyi bir platform bence de. Hiç araba tecrübesi olmayan bir ülkenin birden bire özgün bir tasarımla ortaya çıkması ne mümkün ne de kolay bir şey. Adamlar 150 yıldır araba yapıyor.
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Saab'ı komple alsınlar yapsınlar 9.3'ü bile üretseler yeniden sanırım kimse laf etmez. Burada bakan çıkıp kesinlikle kopya değil demesi absürt yoksa elbette ilk prototip için destek alınabilir. Aslında tepkilerin ortak noktası bu ortada bir yalan var yoksa baştan beri yerli araba fikri güzel. Ama bence elektrikli araba için daha en az 10 yıl var dizele ve fabrikasyon LPG'liye yoğunlaşmak daha iyi olur. Yeni 1.4 t insignia fabrikasyon lpgli geliyor mesela lpgye geçince tüketimi falan göster,yor menzili gösteriyor. Çok şey yapılır da bakalım zaman ne gösterecek?
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Meslek
    Finans
    Model
    308
    Alıntı ANKA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet Sinan bu, şase ile geziyordu çocuklar sonra üzerine bir kupa uydurmuşlar. Prototip için maddi destek çok sınırlı yani bunu yapmak da başarıdır bence. Evet derme çatma gibi duruyor ama sonuçta kısıtlı bir atölyede kısıtlı maddi imkanlarla yapıldı. Umarım seri üretime geçer. Teslanın roadstarı gibi olmuş renk
    Gerçekten tesla esintileri var. Ancak, başlangıç için ve devam edilirse ilerisi için gurur verici bir proje hele ki içten yanmalı motorların yaşlı dünyamız için artık ne kadar riskli ve manüple edilebilir olduğu anlaşıldıkça, elektrikli veyahut hybrid araçların geleceğin yıldızları olacağını görmek çok zor olmayacaktır. Bu bağlamda Hacettepe'li kardeşlerimiz doğru yoldalar var olanın değil, (benzinli klasik tip motor) geleceğe yatırım yaparak en kısa vadede başarıyla kesişecektir yolları inşallah.

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Hacettepe'nin aracı fotoğraflardan anladığım kadarıyla boru şasi üzerinde yükselmiş... Bu tip araçların şasi ve kaporta aksamını yapmak sanayii ortamında bile en fazla 3-4 ay sürer. Bu araçlarda en önemli ayrıntı elektriğin en az yer kaplayarak en fazla nasıl depolanacağı. İnşallah bu konuda Hacettepe başarılı olur.
    Bu arada İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik bölümünde Peugeot minibüs platformu üzerine elektrikli araç geliştirilmişti. Hala bu araç üzerinde çalışmalarının olduğunu sanıyorum.. Bu aracı kullanarak test etme imkanına sahip olmuştum. 7-8 sene önce yaptığım bu haberi tekrar izleyince epey kilo aldığımın farkına vardım
    Tesla'yıda test etmiştim. Videosunu bulunca onu da koyarım.

2008 classic edition

Meslek
    Finans
    Model
    308
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacettepe'nin aracı fotoğraflardan anladığım kadarıyla boru şasi üzerinde yükselmiş... Bu tip araçların şasi ve kaporta aksamını yapmak sanayii ortamında bile en fazla 3-4 ay sürer. Bu araçlarda en önemli ayrıntı elektriğin en az yer kaplayarak en fazla nasıl depolanacağı. İnşallah bu konuda Hacettepe başarılı olur.
    Bu arada İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik bölümünde Peugeot minibüs platformu üzerine elektrikli araç geliştirilmişti. Hala bu araç üzerinde çalışmalarının olduğunu sanıyorum.. Bu aracı kullanarak test etme imkanına sahip olmuştum. 7-8 sene önce yaptığım bu haberi tekrar izleyince epey kilo aldığımın farkına vardım
    Tesla'yıda test etmiştim. Videosunu bulunca onu da koyarım.

Paylaşım için teşekkürler, tesla incelemenizi görmek isterim.

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Tesla TGRT haber arşivinde. Yasin bir el atsa bulur
    2008 classic edition

Acemi Üye tetiksoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    tıbbi istatistik ve arşiv amiri
    Model
    206
    Valla helal olsun diyorum..bu haberi gördükten sonra gurur duydum...çok önemli bir adım atıldı bu konuda çünkü..

Saab 9.3 artık tüm hakları ile bizim olduğuna göre bakanda yalan söylememiş oldu türk malı olduğuna göre artık değilmi.
    çoğu kişi her zaman ki gibi karalama propagandasına başladı..yok türklerin yapacağından ne olur falan filen.
    bence karalamadan çok sahip çıkmalıyız...sıfırdan araba üretme kolay bişey değil...zaman,maddiyat vs. uzun bir süreç...kısa yoldan direk bu adımı atmak ve ilerde kendine özgü çizgiler yaratmak en akıllıca seçim bencede.

Chevrolet mesela Daewoo yu alıpta ülkemizde Chevrole diye satmadı mı ? Onca insanda aldı ve alıyor da.

Gelly, Chery, Tata ,Tofaş bu araçları alıp ta biniyorsak bu markalara sahip çıkıyorsak bu yapılacak arabaya laf söylenmesi çok abesttir yani.

Benim düşüncelerim bunlardır.....zevk ve renk meselesi sonuçta...
    ÜSKÜDAR MERKEZ...KAFASINA GÖRE HERKES...Cıtroen XsaraII 1.6 110HP

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)