Sayfa 1/4 123 ... SonSon
67 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301

Exclamation YERLİ otomobil!

Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası'nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Anadolu Ajansı yerli otomobilin prototipinin fotoğraflarını yayımladı.

Anadolu Ajansı Editör Masası'nda konuşan Fikri Işık, "Yerli otomobil macerasının II. Abdülhamid'e kadar uzandığını söyledi. Işık, "1884'te Abdülhamid Han yerli otomobil için talimat verdi" dedi.

Bakanı Işık, yerli otomobil konusunda, "Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge'nin Gebze'deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım" diye konuştu.

MEKANİK DEĞER KAYBEDİYOR Işık, otomobilde mekanik aksamın gittikçe önemini kaybettiğini ifade ederek, buna yönelik yakıt pilleri, batarya, donanım, yazılım, dijital güç aktarıcıların, elektrik motorlarının teknolojideki ağırlığının gittikçe arttığını bildirdi. Türkiye için burada bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çeken Işık, 4-5 yılda bu noktada bir geçiş süreci yaşanacağını kaydetti. Bütün otomotiv markalarının da bu sürece hazırlandığına işaret eden Işık, "Belki 10 yıla kalmayacak, artık yollarımızda Apple, Google marka otomobilleri göreceğiz" dedi. (Alıntı:Hürriyet)

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Yorumsuz...

Moderatör SerhatRCZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    RCZ
    Genelde nereleri benziyor diye bakılır araçlara bizde neresi benzemiyor diye baksak bile fark bulamayız sanırım. Yazık ! Amerikan özentiliği mi oluyor şimdi bu !
    2013 RCZ EVO. 1.6 THP 200 HP S.BEYAZ - (Satıldı)
    2016 308 T9 1.6 E-HDİ 115 HP ALP BEYAZI - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (Satıldı)
    2016 308 GTİ 1.6 THP 270 HP KIRMIZI-SİYAH - (Satıldı)
    2018 3008 ALLURE ELG. 1.6 120HP - S.BEYAZ - (Satıldı)
    2018 308 GTİ 1.6 THP 270 HP MAVİ-SİYAH - (Satıldı)
    2014 RCZ R 1.6 THP 270 HP ATEŞ KIRMIZI - (GÜNCEL)

Aşk Üç Harftir : RCZ !!!

Aktif Üye
    Model
    308
    Birebir aynısı valla. Neyi benzemiyorki cümlesi güzel olmuş :-)
    2008 Peugeot 308 1.6 HDI Premium<br />2006 BMW 320i

Aktif Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    307
    Demek ki Amerika'ya yedek parça Türkiye'de üretilip gönderiliyormuş

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Bir araç üretmek çok kolay bir iş değil. Binlerce parçanın bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Tabii bu binlerce parçanın hepsi kalıplardan çıkıyor. Sadece kalıplarını yapmak bir kaç yıl sürer . Testler le birlikte bir otomobilin ortaya çıkışı 3-4 yılı bulur. Haliyle bu projedeki cadillac gibi bir araç devşirmesi yapmışlar. Devrim aracının da Chevrolet aksamlarıyla yapıldığını okumuştum. Zaten konuşulan yerli oto için Saab ın alınacağı ve saab alt yapısıyla otomobillerin üretileceği. Saab 9.3 le Chevrolet bls aynı alt yapıya sahip araçlar. Yani yerli otomobilimiz saab olabilir ben Türkiye'nin elektrikli veya hibrit oto üretmesinden yanayım. Menzili 600 km olan yerli otomobilimiz olmasını isterdim. Her ne kadar cadillac üzerine inşaa edilen bir prototip olsa da ben yerli otomobilimizin başarılı olacağından umutluyum.
    2008 classic edition

Aktif Üye kırmızı35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    elektronik
    Model
    308
    Kuş seriside fiattan alınmaydı bkz. Fiat regata yıllarca millete yerli malı diye sattılar buda aynı şeyin laciverti. O değilde üstüne bastıra bastıra %100 yerli otomobil demenin amacı nedir

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni Üye ufukyus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    BT
    Model
    308
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir araç üretmek çok kolay bir iş değil. Binlerce parçanın bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Tabii bu binlerce parçanın hepsi kalıplardan çıkıyor. Sadece kalıplarını yapmak bir kaç yıl sürer . Testler le birlikte bir otomobilin ortaya çıkışı 3-4 yılı bulur. Haliyle bu projedeki cadillac gibi bir araç devşirmesi yapmışlar. Devrim aracının da Chevrolet aksamlarıyla yapıldığını okumuştum. Zaten konuşulan yerli oto için Saab ın alınacağı ve saab alt yapısıyla otomobillerin üretileceği. Saab 9.3 le Chevrolet bls aynı alt yapıya sahip araçlar. Yani yerli otomobilimiz saab olabilir ben Türkiye'nin elektrikli veya hibrit oto üretmesinden yanayım. Menzili 600 km olan yerli otomobilimiz olmasını isterdim. Her ne kadar cadillac üzerine inşaa edilen bir prototip olsa da ben yerli otomobilimizin başarılı olacağından umutluyum.
    Adı konusunda da Saab ı devşirmesi kolay,
    Şahap.

Aktif Üye Emrah_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Elektromekanik Tasarım
    Model
    301
    Yerliden kastın marka oluşturma fikri ve bu aracın daha ilk prototip oluşunu ve sıfırdan araç üretmenin kolay olmadığını unutmamız gerekmektedir.

Samsung, Apple, Hyundai memleketlerinde yerlidir fakat bileşenleri melezdir.

Şuanda yapılması gereken siyasi hırsı bir araba üzerinden gütmek yerine, nihai prototip ve seri imalat zamanı gözetip alıp kullanıp kullanmama kararı verilmelidir.
    PEUGEOT 301 VTI (+lpg) ALLURE (BOĞAZİÇİ MAVİ)

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    seçim yaklaşıyorsa demek
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Şunun içini dizayn edecek hoca mı yok koskoca memlekette? Kaç tane hocaya sordular acaba? Bir sürü endüstriyel ürün tasarımı akademisyeni var bu ülkede, otomotiv mühendisleri var emin olur çok daha iyisini yaparlardı. Kalıp konusunda Türkiye yabana atılacak ülke değil BMW'ye jant porya üreten bir ülke Türkiye. Ama burdaki amacı anlayamadım, yerli üretim böyle olacaksa Rusların Gaz adıyla crysler sebring üretmesi gibi bir anlamı yok bence.
    Hacettepe'de elektrikli bir araba prototipi var şase ile yürüyordu geçen baktım uydurma bir plaka takıp turuncuya boyamışlar roadstar tarzı bir araba yaptı çocuklar, denk gelirse foto çekip atarım. Bizim araba bundan daha şekilli ve yerel ona eminim. Murat Günak denen koskoca bir adam var inanılmaz arabalar çizdi, ver parasını çağır getir projenin başına yanına da 20 kişilik bir ekip kur gör bak ne çıkıyor ortaya. Ama yoruma gerek yok işte durum ortada...
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

tebukan
    Ziyaretçi
    Yerli derken, kızılderilileri kastetmiş olmasınlar.

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Zamanında olduğu gibi bu konu da çarpıtılıyor, olayı derinlemesine okumadan yaptığımız haber ve yorumlarla zamanında DEVRİM e yapılan haksızlığı hala yapmaya devam ettiğimizi gösteriyor. Evet araç cadillac LBS ve saab 9-3 melezi bu prototipin karoserini kaporta aksamını elbette biz üretmedik. Burada üretilen kısım motor bloğu ve diğer önemli kısımlar ve bu parçaları elbette bir araç üzerinde test etmek gerek. Diğer markalardan örnek vermek gerekirse Mercedes SLS Amg, Dodge Viper dönor kasası üzerinde geliştirilmiştir. Burada abes olan durum ise sadece motoru üretilmiş bir prototipi tamamen üretilmiş bir araç gibi lanse etmek. Bu kafayla gidersek üretilecek aracın da DEVRİM den farkının olmayacağını düşünüyorum.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Tecrübeli Üye Cem B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    parekende
    Model
    308
    Türkiye de bu iş kolay değil ki. Bence en mantıklısı yapılmış.Bana sorarsanız saab satın alınaak Türkiye`ye taşınabilir ve Türk otomobili olarak devam eder. En azından ciddi bir marka degeri var. HEr yeni iphone çıktıgında degistiren yerli oldugu için alınmayan giyilmeyen binilmeyen onlarca markamız var arkadaslar. Sıfırdan girişmek yerine ,önce bu şekilde bir giriş ile servis yedek parça agı,üretim kapasitesi ,üretim hızı,hammadde kaynagı...bunları bu şekilde tamamlarsınız sonunda bir iki prototip ile saab kalitesinde üretim yaparsınız.

Bence gayet mantıklı.Boşuna ona benzemiş buna benzemiş demeyelim. Günümüzde her araç birbirinin aynısı değilmi.Fiat bile chryslerin 300 c sini lancia diye satmıyormu.Sıfırdan başlamak özellikle otomotiv için ticari bir risktir.Süpersport üretmiyorsanız eger.Çok yerinde bir karar olmuş bence

Hem pozitif düşünün yerli parasına cadillac a binecegiz
    2011 308 HDİ İnci Siyah
    2014 308 e hdi Allure 115

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    Gelly başta olmak üzere Saab ın bir çok talibi olduğunu hatırlıyorum yanlışsam düzeltin, gelly volvoyu aldıktan sonra saab ı da alarak, çok daha özel araçlar üretmeyi planlıyordu, onlardan önce çinli bir iş adamının ortağı olduğu NEVS diye bir markanın saabı satın aldığı da resmi olarak duyrulmuştu, sonra gene bir şeyler oldu falan, adını bir yerle bakmadan yazamadığım ve telaffuz edemediğim isveçli süperspor üreticisi (koenigsegg bakarak yazdım) ile bile adı anılıyordu, bu karmaşa içinde saab markası biraz sıkıntılı olur gibi, patenti, telifi falan uğraştırırlar bizi.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok
    Bu işi başaracak babayiğit elbette bulunur da, asıl önemli olan o babayiğitin arkasında duracak babayiğit bir hükümet var mı? Bugüne kadar kaç tane milli projemiz kan emicilerin baskısıyla ve basiretsiz yöneticilerin engellemesiyle rafa kalktı ya da çöpe gitti. Yüzde yüz yerli malı bir üretime henüz kimsenin cesaret edeceğine inanmıyorum. Öyle birinin arabasını, ötekinin eğitim uçağını alıp birebir aynısını üretip sonra da yerli demek ancak tribünlere oynamaktır.

Uzman Üye
    Meslek
    Akademisyen
    Model
    yok
    Burda amaç yerli otomobil üretip bir kalkınma sağlamak dışa bağımlılığı engellemek diye hatırlıyorum. Kuş serisi gibi patenti başka ülkeye ait otomobil üretmek anlamlı değil. Yoksa tabi ki amaç güzel ama sonuç böyle olacaksa misyonunu yitiriyor proje. Devrim arabaları projesi bundan çok farklı aslında. Cadillaca binmek güzel olacak belki ama yerli otomobil diyebilecek miyiz muamma. Telif için ödenecek parayı da açıklasınlar motor nerden nasıl tedarik edilecek? Yedek Parça nerde üretilecek? Vs vs bir sürü soru var. Koskoca bir devlet sıfırdan bir marka kurabilir bence Anadol bile yeniden canlandırılabilirdi. Neyse bakalım ne olacak sonunda, vu kadar ağır ve hantal bir araba yapıp elektrikli motor takmak da ayrı bir yanlış olacak gibi.
    Hacettepe deki test aracı elektrikli ve uzun menzil odaklı yapılıyor yoksa sadece roadstar olarak üretilmez ama gayet iyi hızlanan bir makine. Umarım bu ülkede barış içinde yaşayıp çok güzel gelişmelere şahit oluruz. Bunu herkesten çok istiyorum.
    2015 Peugeot 508 1.6 Blue HDI Allure
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX
    (Satıldı)
    2011 Citroën C5 1.6 HDI SX (Satıldı)
    2012 Peugeot 308 1.6 HDI Access / Suskun (Satıldı).
    2011 Ford Mondeo 1,6 TDCI Trend (Satıldı).
    2011 Peugeot 308 1.6 HDI Envy (Pert oldu)
    2009 Peugeot 308 1.6 HDI Comfort Pack (Satıldı)
    1996 Opel Vectra GLS (Satıldı).

Aktif Üye stormhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Finans
    Model
    308
    Alıntı Yasin CCK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumsuz...

abi yorumunun altına imzamı attım.
    Karanlıkta koşanlar düşer...

Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Yanlış anlaşılmak istemem. Tabi ki ülkem bir otomobil üretirse gurur duyarım. Ortaya güzel bir şey çıkarsa kullanmaya, kullandırtmaya çalışırım. Fakat biraz daha özgün olamaz mıydı? Biz bu kabiliyette insanlara sahibiz. Yine alt yapı filanca markanın kullanılırdı, tasarımda bazı markalardan esinlenilirdi farklı bir şeyler çıkarılırdı ortaya. Ama kopyala-yapıştır bir tasarımın YERLİ diye tanıtılması hoş değil. Şu firmayı satın aldık veya şu firmanın tasarımları kullanılacak diye lanse edilse yine anlarım.

Neyse...

YERLİ, çok akıllı telefon prototipi de basına sızmış

Tecrübeli Üye converse10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Serbest Meslek
    Model
    308
    Aynen katılıyorum.Paylaşımın harika ayrıca
    black shark

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)