6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    308

Silkeleme / Titreme

Merhaba,
    Ben Erkan; İstanbul'dan yazıyorum; 2011 308 112 Hp 6r Envy 308 sahibiyim.

Aracı 60.000 de aldım yaklaşık 5.000 Km'dir de kullanıyorum; aracım 65.000 de ufak tefek bazı sorunlarım var; bu araçta tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ederim.
    Aracı ilk aldığımda disk ve balatalar yeni değişmesine rağmen 120 KM civarı frene bastığımda aşırı bir titreme vardı direksiyon kolunuza resmen vuruyor; rot balansı yapıldı; balans titremesi değil; disk kaynaklıdır diyip disklerde yeni olunca değiştirmek yerine taşlama yaptırdım fakat düzelmedi; yaptırdığım yer torna kaçmış olabilir; araç üzerinde yapalım devam ederse diskleri değişiriz dedi ama tekrar gidemedim; amortisör takozu gibi ön takım aksamlarından bu titremeyi yapıyor olabilir mi? Yeni değişmiş 7.500 Km'lik disklerin bunu yapması ve tornada düzelmemesi bana biraz düşündürücü geldi; gerçi tornadan sonra balatalar değişmedi buda bir etken olabilir;

Birde yeni fark etmeye başladığım araç 1.900 - 2.000 devir civarı sabit hızda giderken hafif silkeleme yapıyor; 1900 devrin altına veya 2000 devrin üstüne çıktığında kesiyor; bunu 1. vites hariç 2. vites nadir diğerlerinde her zaman yapıyor (belki 1 ve 2 de de yapıyordur ama orada fazla kalmadığı için anlamıyor olabilirim); aracı aldığımda bir ustada yağ / yağ filtresi / polen filtresi değişti; mazot filtresi de değişsin dememe rağmen eleman nasıl değiştireceğini bilmediğinden değişmedi; sonra değiştiririm dedim ama kaldı;
    forumdaki sorunları okudum ama genelde hepsi kalkışta yaptığından bahsediyor; gürültülü çalıştığından bahsediyor; bende böyle bir durum söz konusu değil. (gürültü de objektif bir şey değil ama daha önce ki Nissan Note'me göre çok sessiz; hatta neredeyse Note'den önceki 207 Benzinlime göre bile sessiz )

Genelde Total yakıt alırım ve uzun yol kullanırım; benden önceki tüm bakımları serviste yapılmış; daha önce bu tarz bir sorunla karşılaşmadım; karşılaşan veya bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ederim. Neler yaptırayım nerelere baktırayım;
    Not : Garantisi bittiği için servise götürmedim; bu KM'lerde yapılması gereken kritik bir şey var mı bu araçlarda;
    Teşekkürler;

Yeni Üye
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    308
    Birde son olarak Park Sensörlerim çalışmıyor; çok önemsemediğim için ilgilenmedim ama bir ara baktıracaktım; konuların birinde aktif etme gibi bir yazı okudum; böyle bir şey var mı? Aslı nedir?
    Bu konuda da yardım rica ederim; Teşekkürler;

Yeni Üye
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    308
    Frenlerle ilgili sorunu nedenini okudum; salincak burcu yazılmış; bunları değiştireceğim;
    Diğer silkeme ve park sensörü konusunda yardım rica ediyorum;

Yeni Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    3008
    silkeleme konusunda egr veya solenoid valfe baktirabilirsiniz.
    park sensörü yol bilgisayarinda varmi bilmiyorum. menüleri kurcalayip bakabilirsiniz. dügmesi varsa kapali kalmis olabilir. sigortasi atmis olabilir vs bakmadan bisey söylemek zor

Yeni Üye
    Meslek
    Muhasebe
    Model
    308
    Menülerde güvenlik kısmında sadece "Gündüz Farı" var; park sensörü yok; sigorta tablosuna da bakmadım; sensörle ilgili herhangi bir sigorta var mı diye ama kontrol edeceğim;
    Kullanıcı menülerinde yok ama servis menüsünde park sensörü aktif etme var mı acaba;
    daha önceki 207 imde bir çok alan vardı servis menüsünde,

Acemi Üye ehondi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    turizm
    Model
    308
    belki çoktan bulmuşsunuzdur ama ben yine de belirteyim benim aracımda (2009 model) ön konsolda dörtlüleri yaktığım düğmenin sağ tarafında park sensörünü açıp kapatan bir tuş var diye biliyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)