17 sonuçtan 1 ile 17 arası
    Yeni Üye 3saniye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Farklı LPG taktırmak

Merhaba arkadaşlar;
    Aracımı 2011'de ilk aldığımda üzerinde zavoli marka lpg sistemi vardı. Ama sistem aracı kaldırmıyordu. Çekişten düşüyor, arıza ışığı sürekli yanıyordu. Aldıktan kısa bir süre sonra katalitik konvertör arızası verdi ve değiştirmek zorunda kaldım. Servisin dediğine göre LPG, katalitik konvertörü aşındırmış ve bozmuş. Ben de LPG yi söktürdüm ve o zamandan beri benzinle kullanıyorum. Şimdi ise Prins marka LPG taktırmak istiyorum. Buna göre hangi bürokratik işlemleri yaptırmam gerekiyor? ( proje, tadilat, muayene vs.)
    Peugeot 308 1.6 VTİ Automatic 120 hp ______2008 Model

Acemi Üye
    Meslek
    ögrenci
    Model
    308
    bizim 1.6 vtilar turbolu degilmi ?

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    Vti turbolu değil atmosferik,Thp ler turbolu, turbo olsa bile lpg için sorun teşkil etmeziuygun marka ve model ile kullanılır.

hocam lpg yi söktürdükten sonra ruhsat değişikliği yapıp muayeneye girdiniz mi?
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Alıntı mimit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vti turbolu değil atmosferik,Thp ler turbolu, turbo olsa bile lpg için sorun teşkil etmeziuygun marka ve model ile kullanılır.

hocam lpg yi söktürdükten sonra ruhsat değişikliği yapıp muayeneye girdiniz mi?
    LPG yi söktürdükten sonra, vizeden geçebilmek için LPG'yi tekrar taktırıp muayeneye girdim. Ruhsatta herhangi bir işlem yaptırmadım. Şu an Benzin+LPG olarak kayıtlı.

Acemi Üye shaho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Siz istediğiniz lpg'yi taktırın, sizi yönlendirirler, ilk lpg taktırıyormuş kadar uğraşırsın, fazla uğraşmazsın.
    2013 Peugeot 308 1.6 HDI Access

Model
    406
    Kasko poliçesinde de marka model belirtilmemiş ise,ekstra bir işlem yapmaya gerek yok, kendi güvenliğiniz için işçiliğine güvendiğiniz,referansları sağlam bir yerde montajı yaptırabilirsiniz. bunun dışın da ruhsatta lpg modeli vs yazmadığı için sorun olmaz, gerçi kanunlar falan değişiyor ama yapmanız gereken bir işlem var sa da servis sizi yönlendirir zaten.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Kasko poliçesinde de marka model belirtilmemiş ise,ekstra bir işlem yapmaya gerek yok, kendi güvenliğiniz için işçiliğine güvendiğiniz,referansları sağlam bir yerde montajı yaptırabilirsiniz. bunun dışın da ruhsatta lpg modeli vs yazmadığı için sorun olmaz, gerçi kanunlar falan değişiyor ama yapmanız gereken bir işlem var sa da servis sizi yönlendirir zaten.
    Lpg değişince yetkili mercilere bildirilip kayıt altına alınıyor. Yapması gereken işlem olacak. Dediğiniz gibi servis yönlendirecek. Hatta ben lpg tankını bagajda yer kaplıyor diye simit tank ile değiştirmek istedim ona bile işlem gerekiyor.

Model
    406
    geçenlerde bir 406 da atikerden prince dönüş oldu, hiç bir işlem yapılmadı, garanti evraklarının imzalanması hariç, normalde olması gereken prosedür aynı sıfırı dan takılıyormuş gibi, ama Türkiyede bu işleri denetleyen bir kurum olmadığı için sorun olmuyor pek fazla,çünkü ruhsatta sadece lpg ibaresi var marka model seri no belirtilmiyor.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    geçenlerde bir 406 da atikerden prince dönüş oldu, hiç bir işlem yapılmadı, garanti evraklarının imzalanması hariç, normalde olması gereken prosedür aynı sıfırı dan takılıyormuş gibi, ama Türkiyede bu işleri denetleyen bir kurum olmadığı için sorun olmuyor pek fazla,çünkü ruhsatta sadece lpg ibaresi var marka model seri no belirtilmiyor.
    Şaşırdım açıkçası. Tankın seri numarası, yılı vs bilgisi ruhsatta yazmıyor mu veya sistemde görünüp karşılaştırma yapılmıyor mu? Eğer böyle ise 2. el lpg de takılır depo da.

Aktif Üye serdarhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Hayir yazmaz,
    2009, 308 HDİ COMFORT,90HP...

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı serdarhoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayir yazmaz,
    Sayın Hocam o halde 2.el lpg veya depo neden takılamıyor?

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Onu bende bilmiyorum. Ama ruhsatta lpg markasi yazmaz. O yuzden sorun olacagini sanmiyorum. Ben bir defa tank degismistim ve kucuk olandan taktirmistim yer acilmasi amaciyla hic 2. el sormadim ,2.el dusunmedim de...

Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Ilk lpg takilip ruhsata isletmede ,evraklarda sorun yiksa 2.el lpg takilabilir bence.. Var olan lpg sistemini degismede ise hic bir sikinti olusmaz.

Model
    406
    Muayenede bakarlarsa eğer, tankın üzerindeki tarihe bakarlar, 10.yılın içindeyse ve bu süreyi aşmışsa ağır kusur yazılır değişmesi lazım denir,standart prosedürde olanda budur tankların ömrü 10 yıldır.2. el tank ta takılır takılıyorda,simit depodan normal depoya geçenler veya tam tersi durumlarda, lpg servislerinde bu işlemler yapılıyor önemli olan tarih.
    2001 Peugeot 406 SV BVA

Bir prins bayi ile telefonla görüştüm. Prosedür nedir diye ona da sordum. Sadece muayeneye girip tadilat işleticeksin dedi ama bana biraz saçma geldi.

Acemi Üye YuHaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    serbes
    Model
    308

308e hangi lpg uyumludur

Arkadaşlar herkese saygılar 2008 model otomatik 60 binde 308im var lpg takdırmayı düşünüyorum biraz araştırdım Lpdi diye bir sistem çıkmış direk enjeksiyonlu araclar için üretilmiş mesela bti ler de piston sogutma diye bir muhabbet var yakıt sıvı olarak pistonun üstüne geldiği için ilk başta sohutuyor sonra yanıyormuş ve aracın pistonlarındaki ısınma hararet saatinde görünmüyor. Muş lpg buharlaşmış olarak geldiği için pistonu sogutamıyormuş ama bu Lpdi sistemde benzin gibi sıvı olarak direk veriliyormuş yanma odasına ve sogutma işini yapyormuş aynı zamanda direk tupte çalışıyor hem benzin ⛽ hem tup almak derdi yokmuş be aracın dagını solunu delmiyorlarmış ayrıca su bağlantısı yokmuş aracın su sisteminede ellemiyorlarmış kışın donma işi felan yok yani markası ( vialle lpdi) tsi ve vri iler için geliştirilmiş 4.nesil lpg dönüşüm sistemiymiş bu sistemle ilgili bilgi sahibi olan varmı hep me pls ��

[IMG][/IMG]
    Konu ayzinim tarafından (12-04-2016 Saat 10:25 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Serbest
    Model
    308
    Bende prins var egzos emisyon ısıgı yanıyor ama lpgdenmi bilmiyorum. Lpg bayi baktı lpgden değil dedi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)