11 sonuçtan 1 ile 11 arası
    Acemi Üye mustafa508 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Avukat
    Model
    508

Yüksek km AL4 Şanzıman

Herkese selamlar.
    Kısmet olursa bu ay sonunda bir haftalığına İstanbul'a geleceğim ve geldiğimde kuzenim için belirlediğim otm. vites ikinci el araçlardan birini alacağım..
    20-22 bin lira sınırımız ve gönlümüz aslanda olduğundan belirlediğim araçlar genelde 120.000 km ve üzeri 307 Tiptronic oluyor ve malum bu araçta AL4 mevcut.
    Ben 2004 te bu araçtan sıfır km satın almış, çok yaktığı ve pek gitmediği için daha 25000 km'de iken iyi fiyatda bulunca satmıştım ama o kısa süreçte en ufak bir sorun yaşatmadı bana ama araştımak için foruma göz attığımda bu şanzımanla ilgili genelde olumsuz yazılar,yorumlar okudum ve hiç azımsanmayacak sayıda büyük ve masraflı sorunlar yaşayanları gördüm.

Sorum şu ;

Şimdi bu araçlardan bu şanzıman yüzünden uzak durmak mı lazım yoksa düzgün kullanıldı ve bakımları yapıldıysa sorunsuz kullanma şansımız olabilirmi?
    En kötü ihtimalde bize ne kadar bir masraf açar ve kontrol etmek için yapılabilecek pratik bir yöntem varmıdır?
    Bu şanzımanla olumlu olumsuz deneyimi olan arkadaşlar cevap verebilrilerse çok yardımcı olurlar.
    Teşekkürler

Meslek
    Avukat
    Model
    508
    307 olmazsa Chevrolet Cruze düşünüyorum. Azami 26000 liraya kadar otm. vitesli(tam otm. öncelikli) acemilik atmaya uygun kolay satılacak bakımı uygun olacak herhangi bir model tavsiyesi olan?
    Bir uzmanlık sorusu daha; 1999 model 160000 km'de otm. vites 106 xr aşağı yukarı ne kadar eder?
    Konu mustafa508 tarafından (30-03-2015 Saat 14:59 ) değiştirilmiştir.

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    Sorularınıza yanıt vermeye çalışayım,
    Ne model ve tipte 2.el otomatik vitesli araç alınırsa alınsın. Mutlaka şanzumanın çok iyi bir kontrolden geçirilmesi gerekir. Eğer alacağınız oto. 307 bu tetsi geçerse tabii ki alınır ve keyifle binilir. Yoğun trafikte ve beklemelerde dahi D modunda kullanılan AL4 şanzumanlarda ne yazık ki diğer tam otomatiklere göre daha erken -ki bu 100.000 km civarı rektifiye zamanı geliyor. Düzgün kullanılmış ve servis onayı almış veya rektifiyesi tam yapılmış bir 307 gayet iyi seçimdir. öncelikle makyajlı 307 yi öneririm.
    Cruze ise 2 yıl öncesinde mantıklı bir seçim olabilecekken artık değil. Chevrolet artık Türkiye ye itahl edilmyor. Opel Astra şasili ve ortak yürüyenli aracın servis ve parça sıkıntısı olmasa bile artık gelmeyen bir araç. ikinci eli de haliyle aşağıya inmekte.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Meslek
    Avukat
    Model
    508
    Alıntı reisG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorularınıza yanıt vermeye çalışayım,
    Ne model ve tipte 2.el otomatik vitesli araç alınırsa alınsın. Mutlaka şanzumanın çok iyi bir kontrolden geçirilmesi gerekir. Eğer alacağınız oto. 307 bu tetsi geçerse tabii ki alınır ve keyifle binilir. Yoğun trafikte ve beklemelerde dahi D modunda kullanılan AL4 şanzumanlarda ne yazık ki diğer tam otomatiklere göre daha erken -ki bu 100.000 km civarı rektifiye zamanı geliyor. Düzgün kullanılmış ve servis onayı almış veya rektifiyesi tam yapılmış bir 307 gayet iyi seçimdir. öncelikle makyajlı 307 yi öneririm.
    Cruze ise 2 yıl öncesinde mantıklı bir seçim olabilecekken artık değil. Chevrolet artık Türkiye ye itahl edilmyor. Opel Astra şasili ve ortak yürüyenli aracın servis ve parça sıkıntısı olmasa bile artık gelmeyen bir araç. ikinci eli de haliyle aşağıya inmekte.
    cevap için teşekkürler.
    benim cruze düşünmemin sebebi de zaten bu. araç bu sebeple ederinin çok altında gidiyor benceve en nihayetinde opel servisleri hizmet vermeye devam edeceklerini söylüyorlar. artık ithal edilmiyor olması bizi pek ilgilendirmez diye düşünüyorum.
    şimdi de aklıma dizel olması sebebiyle linea nın otm. olanları geldi. 27000 lira civarı yeterince!! temizleri var ama tabi onun sorunu yarı otm. olması. kullanacak olan acemi olduğundan tam otm. şart diye düşünüyorum

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Alıntı mustafa508 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    307 olmazsa Chevrolet Cruze düşünüyorum. Azami 26000 liraya kadar otm. vitesli(tam otm. öncelikli) acemilik atmaya uygun kolay satılacak bakımı uygun olacak herhangi bir model tavsiyesi olan?
    Bir uzmanlık sorusu daha; 1999 model 160000 km'de otm. vites 106 xr aşağı yukarı ne kadar eder?
    O yaşlarda ve o km'de AL4 şanzımanın sorun çıkarması muhtemel sanırım 3 bin lira civarı bir masrafı oluyor. Cruze sevmediğim bir araç ilerde piyasası ne olur bilemiyorum.

106 ya gelirsek 106 piyasası aldı başını gitti. XR modellerine 16 bin TL isteyenler var fakat temiz bir 106 ise bence maksimum 13 bin TL verilebilir.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Aktif Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    307
    Annemin kullandığı 307 şu an 77000 kmde. Bakımları düzenli olarak Fatih'te yapılıyor. Önümüzdeki bakımda aracın şanzıman yagınıda değiştireceğiz. Yağ değişimi yapılmamışsa zamanla oluşan tortulardan valfler tıkanıyor ve arıza veriyor. Şanzımana baktırın yetkili serviste onlar en doğrusunu söyler.

Aktif Üye akin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Benim 308 cc de al4 vardi 50 binde sanziman yenilendi sanziman beyni valfleri ve balatalari degisti beyin haric 2500 lira tuttu beyini servisten iyi niyet garantisi gibi ucretsiz degistirdiler sadece sanzimandan dolayi araci sattim diyebilirim benim aracta ayrica performansi da cok olduruyordu kullandigim en kotu sanziman diyebilirim auto6r bile daya keyifliydi benim icin 307 de durum nedir bilemiyorum benim aracin agirliginin fazla olmasindan dolayi da cok yuk biniyordu

Sent from my iPhone using Tapatalk
    2011 308 CC 1.6 THP Feline Plus 16 AC 996

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    AL4 sorun çıkarmasıyla ünlü bir şanzıman. Chevrolet Cruze da yine bazı güvenlik problemleri nedeniyle sabıkalı bir araba. 106 ise aynı derecede sorunlu olmamasına rağmen şanzımanı çok eski olduğundan sorun çıkardığında çözecek babayiğit bulmak çok zor.

Oldukça riskli seçeneklere yönelmişsiniz bence.
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Yeni Üye vanheru78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    308
    307 al4 2005 model xt kullandım 1 sene. Şanzuman her an bir sıkıntı çıkaracak havasındaydı (85.000 km) ben de 1 sene sonunda satmıştım.. Çok iyi kaçmıyor,fazla yakıyo ama konforlu bi şanzıman bence..lakin çok dayanıklı değil bunu söyleyim..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Meslek
    Avukat
    Model
    508
    Alıntı mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AL4 sorun çıkarmasıyla ünlü bir şanzıman. Chevrolet Cruze da yine bazı güvenlik problemleri nedeniyle sabıkalı bir araba. 106 ise aynı derecede sorunlu olmamasına rağmen şanzımanı çok eski olduğundan sorun çıkardığında çözecek babayiğit bulmak çok zor.

Oldukça riskli seçeneklere yönelmişsiniz bence.
    Vallahi ödemeyi düşündüğümüz meblağ sınırlı olduğu için seçenek çokta fazla değil açıkcası.
    Maksat acemilik atmak. O yüzden boya çizik falan gibi takıntılarımız da yok. Uygun fiyata alıp 1 yıl kadar sonra max. 2-3 bin lira zararla elden çıkarmak niyetindeyiz. Yoksa fazladan 8-10 bin lira daha verip çok düzgün arabalar almak mümkün ama nasılsa kullanacak olan kişi acemi, nasılsa ufak tefek hasar olucak diye bu tür arabalara bakıyorum.
    Ben kuzene accent era,eski kasa micra,yaris gibi arabalar önerdim ama adam o tür arabalar bayan arabası diye düşündüğünden razı olmuyor Aslında çok temiz bir 106 bulmuş olmamıza rağmen adam bakmıyor bile o yüzden seçeneklere dahil değil zaten.
    Eli yüzü düzgün bir 206 bile 24000 lira civarı iken bende madem öyle 26-27 ye kadar çıkar en azından model yılı olarak daha yeni bişeyler alırız dedim.
    Cruze lpg tam otm. ve Linea 1.3 dizel yarı otm. arasında kalmış durumdayız şu anda.
    307 aslında parasına göre çok iyi ama şanzıman korkutuyor. Üstelik kendim kullandığım zamandan biliyorum ttüketim çok fena Yinede eğer uygun fiyata temizini bulabilirsem iyice bir baktırıp almayı düşünebilirm.
    Konu mustafa508 tarafından (31-03-2015 Saat 10:48 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Sınırlı bir bütçeyle otomatik araba aradığınız için işiniz kolay değil haklısınız. Benim 307 harici otomatik vites araçlarla ilgili çok fazla tecrübem yok. O yüzden bir tavsiyede de bulunamadım. Otomatik 307 ise çok yakın bir arkadaşımda var, bakım ve arıza işlerinde hep bana danışır oradan biraz bilgim var.

Umarım sizi üzmeyecek bir araba bulursunuz.
    2012 Ford Focus Titanium 5P 1.6 TDCI 115 HP 6 ileri manuel (Kum Gri)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)