Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308

308 eHDİ AUTO6R uğuldama sesi

Arkadaşlar merhaba.. 2012 model 308 e hdi (dizel-yarı otomatik) 32,000km de aracım var. Aracımda 50-70 km hızları aralığında gelen bir uğuldama sesi var.Yanlız bu ses hızlanırken değil araç yavaşlarken duyuluyor.Araç ile hızlanıp 110-120 km hızlara çıkıyorum daha sonra ayağımı gazdan çekiyorum ve araç kendi hızıyla yavaşlamaya geçince sadece 70-50 km hızları arasında şanzıman sesine benzer bir uğuldama sesi geliyor.Yetkili servis e götürdüm normal olduğunu herhangi bir sıkıntı olmadığını belirttiler.Araç eylül sonuna kadar garanti kapsamında.Sizler de araçlarınızda buna benzer sesler duyuyor musunuz yoksa ben mi çok evhamlıyım.

Acemi Üye tkartin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    hk
    Model
    308
    Aynı tip aracı kullanmamıza rağmen bu şekilde bir uğultu ile karşılaşmadım.
    Servis bu tip bir sesi duyupta, normal diyorsa; bende aynı servise gidip aracım 70-50 km hızlarda niye böyle bir ses çıkarmıyor diye göstermek isterim açıkçası.
    İşin mekanik tarafında tecrübesi olan arkadaşlarında yorumlarını bekliyoruz.
    2012 Peugeot 308 ACTIVE 1.6 E-HDI START&ST - 45.500 KM

Aktif Üye
    Meslek
    Laborant
    Model
    308
    @tkartin çok doğru söylemiş madem bu ses normal neden bizim araçlarda bu uğuldama sesi yok diye götürmek lazım.

Size tavsiyem garanti bitmeden farklı servislere götürün, garanti bitmeden bu işi çözdürmeye çalışın belki mekanik aksamda ciddi bir sıkıntı vardır ve ilerde size daha büyük masraflara yol açabilir.

Yeni Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    teknik bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Yeni Üye eleanor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    ELEKTRIK TEKNIKERI
    Model
    308
    Evet bendede 2008 model 308vti otomatik vites aeac mevcut 65000 km maalesef bendede ayni durum var sanki rulman sesi gibi bir ses her zaman gelmiyor yavaslarken 70 -50 km arasi geliyor.Çozum bulamadım

Yeni Üye
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    Aracımı 2. el aldım 2012 model 23.000km de, benim de dikkatimi çekti bu ses. 50-70 km arası bir uğuldama var ama şanzımandan değil de arka taraftan geliyor sanki

Yeni Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı anilimaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracımı 2. el aldım 2012 model 23.000km de, benim de dikkatimi çekti bu ses. 50-70 km arası bir uğuldama var ama şanzımandan değil de arka taraftan geliyor sanki
    Çanakkale de uğuldayan 2 pejo olarak biz varız herhalde

Acemi Üye mustafa508 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Avukat
    Model
    508
    1 adet 2011 508 auto6R, 1 adet 2011 citroen c4 mcp, 2 adet 2012 c4 mcp ve 2 adet c5 mcp
    bu saydığım araçların hepsi bizim ikisi satıldı. hepsi e-hdi ve aynı yarı otm. vites kutusuna sahip araçlar ve hepsinde benzer sorunlar oldu (akü seviyesi ve volant) ama hiçbirinde şanzımanda uğuldama olmadı.
    Sesi duymadan ne olduğunu tarif üzerinden tahmin ederek fikir belirtmek hem zor hem yanlış olur ama bence sizin şanzıman uğuldaması sandığınız şey turbodan belli devirlerde araç viteste yavaşlarken motor freni halinde iken gelen uğuldama sesi ve bu bir arıza değil.
    Konu mustafa508 tarafından (04-12-2014 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    memur
    Model
    308
    Alıntı ebah17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar ankaradan uğuldayan bende bir 308 var.

çok ince sesleri ayırt edebilen bir kulağım var. ve ebah17 nickli arkadaşın bahsettiği konudan bende de var. tam olarak difransiyeli bozuk araçlardan gelen difransiyel sesi gibi uğultu geliyor. sabitleyiciyi 60km/h aldım. devam ettim bakalım ne olcak diye. bu uğultu ölesine bir uğultu ki delirtiyor. düşük devir yüksek viteslerde geliyor. örneğin 60 km/ 2500-3000 arası bir devir/ 4. vites.

yol sesi desem değil. şanzıman sesine benzetiyorum. şaft olmadığna göre. lastiklerde iyi. lastik sesi değil. turbo olmaması için allaha yalvarıyorum. ustamız lastik sesi olduğuna kanaat getirdi.
    ama ben ısrar ziyan başka bişiy diyorum. kendi de anlamadı zaten nerden geldiğini.

Meslek
    ELEKTRIK TEKNIKERI
    Model
    308
    Ben 2 yere gösterdim şanziman dişli sesi diye cevap aldim tüm otomatik viteslerde bu ses normalmis rulman yada baska bir şey değil yani

Yeni Üye
    Meslek
    memur
    Model
    308
    Alıntı eleanor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 2 yere gösterdim şanziman dişli sesi diye cevap aldim tüm otomatik viteslerde bu ses normalmis rulman yada baska bir şey değil yani
    hocam peki, dişliler eskiyince malum ses sizce daha da artmaz mı? yani eski model bir araba kullanıyor hissine kapılmıyor değilim

Meslek
    ELEKTRIK TEKNIKERI
    Model
    308
    Alıntı recai609 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam peki, dişliler eskiyince malum ses sizce daha da artmaz mı? yani eski model bir araba kullanıyor hissine kapılmıyor değilim
    Sanirim bu kronik bir durum yeni,eski fark etmiyor ses belirli aralikta 60-70 km arasi gelip kayboluyor.Sanirim o devirde dişliler surtunuyor.Problem ortak fakat çözüm bulan yok maalesef.

Acemi Üye mustafa508 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Avukat
    Model
    508
    iyi güzel de sorun şanzımansa neden sadece 308 de duyulsun. bu şanzımana sahip belki 10 faklı araba kullandım hiç dikkatimi çekmemişti.

Yeni Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı mustafa508 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 adet 2011 508 auto6R, 1 adet 2011 citroen c4 mcp, 2 adet 2012 c4 mcp ve 2 adet c5 mcp
    bu saydığım araçların hepsi bizim ikisi satıldı. hepsi e-hdi ve aynı yarı otm. vites kutusuna sahip araçlar ve hepsinde benzer sorunlar oldu (akü seviyesi ve volant) ama hiçbirinde şanzımanda uğuldama olmadı.
    Sesi duymadan ne olduğunu tarif üzerinden tahmin ederek fikir belirtmek hem zor hem yanlış olur ama bence sizin şanzıman uğuldaması sandığınız şey turbodan belli devirlerde araç viteste yavaşlarken motor freni halinde iken gelen uğuldama sesi ve bu bir arıza değil.
    Mustafa bey bende yaptığım araştırmalar sonucunda aynı kanıya vardım.Turbodan kaynaklı belli devirde yavaşlarken motor freni gibi düşünülebilecek bir ses. Şanzıman işinin sıkıntılı bir iş olduğunu düşündüğüm için çok fazla da kurcalatma taraftarı değilim.Çok dikkat edilmediği sürece duyulmuyor.Lastikleri bile değiştirdim sonuç aynı.

Yeni Üye
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    Alıntı ebah17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam neredesiniz buluşup bir çay, kahve içelim

Yeni Üye
    Meslek
    öğretmen
    Model
    308
    Alıntı anilimaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam neredesiniz buluşup bir çay, kahve içelim
    Ben Çan ilçesindeyim.

Yeni Üye
    Meslek
    tekstil
    Model
    308
    evet bende bu ses için servise gittim, auto6R dişlilerinin düz dişli değilde, helis dişli olduğunu bu yüzden bu sesin geldiğini söyledi, geleneksel sorun değil normal dedi ve yolladı beni.

halbuki mesleğim icabı tekstil makinalarının şanzımanıydı dişlisiydi iyi bilirim. dişli ses yapıyosa sorundur diye biliyorum.

şöyleki, hangi viteste olursa olsun, yani hangi dişlide olursa olsun uğultu yine geliyor.

arkadaşında dediği gibi, sanki 150000 km de tofaş defransiyeli gibi ses yapıyor. vites dişlisinde değilde, daha daha başka sabit bir dişliden ses geliyor diye düşünüyorum.
    km ler aynı 50 70.

ben bu soruna daha sonra yoğunlaşıcam.
    308 Active 1.6 e-HDİ Auto6R (2012)

Meslek
    ELEKTRIK TEKNIKERI
    Model
    308
    Bana bir tamirci balans makinası ile tekerleri teker teker askida döndürüp sesin geldiği tekerleği tespit etmeyi önerdi firsat bulup deneyemedim henüz , tekerlek porya rulmanlari bu sesi yapabilir dediler.Beldike sorun bir rulmandan kaynaklaniyordur.Cok basit bir şey olabilir.Fakat bizim tamirci eşrafi şanzumandandir diyip siyriliyor işin içinden orasi kesin inşallah biri bi çare bulur bu işe.

Yeni Üye
    Meslek
    tekstil
    Model
    308
    Bu sabah dikkat ettim, soğukken yağ gibi kayiyor.

50 70 arasi sese gelince hala bi fikrim yok. Porye bilyası soru işareti ... bakmak lazım.

Yeni Üye
    Meslek
    tekstil
    Model
    308
    o hızlarda vitesi boşa alınca ses kesiliyor :/

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)