Merhaba arkadaşlar herkese selamlar,

Peugeot 106 aracımız için iç mekanda yaptığımız bazı değişimleri sizlerle paylaşacağım. Yapılan uygulamalar bazı arkadaşlara gereksiz gelebilir, ancak ben orjinalci olduğum için bu uygulamaları sevdiğimi baştan söylemek isterim.
Aracımızın eskimiş olan direksiyon simidini ve airbagi orjinal 106 GTI deri direksiyon simidi ve airbag ile değiştik. Direksiyon simidi sıfır olmamasına rağmen sıfırdan hiçbir farkı yok. Hatta üzerinde deri kokusu bile duruyor ve tek bir çiziği dahi yok.
Bununla beraber araca çok nadir 106 araçta olan RD1 orjinal 106 CD çalar takıldı. Daha da ileri giderek hiçbir 106'da bulunmayan (306 donanımı) radyo kontrol kolu takıldı. Bununla ilgili detayı da sizlerle paylaşacağım. Ayrıca CD çaların CD changer desteği de olduğundan forumda satışa çıkarmış olduğum ancak talep olmayan 6'lı CD changer'ı da uygulamayı düşündük, ancak ara kablo sıkıntısı olduğundan bu uygulamayı şimdilik erteledik.
Tüm uygulamalar Forum Otomotiv'de yapıldı. Cumartesi gibi yoğun bir günde işi gücü bırakarak bu uygulamayı titiz bir şekilde sonlandıran Ömer kardeşime ve yaratıcılıkta sınır tanımayan Ferit Usta'ya teşekkürü bir borç bilirim.

İlk önce 106'da kullanılan teyp çeşitlerini paylaşayım sizlerle;

Radyo 1010

Radyo 1035

Radyo 1045

RB1

RD1

Aracın içinin en son bitmiş halini son fotoda paylaşacağım. Ben aracı ilk aldığımda içinde uyduruk bir teyp vardı. Aracı orjinale çevirmek amacıyla ilk önce onu çıkarıp 1010 takmıştık.

İlk hali

Radyo 1010 takılmış hali

Eski direksiyon simidi

Eski simit üzerindeki aşınma

Yeni direksiyon simidi

RD1 ön yüzü düz olduğu için 106'ya çerçeve ile takılıyor. Çerçevenin bulunması tabii ki Ömer'in işiydi. Çok teşekkür. Çerçevenin orjinal kodu 8212.JT

RD1 arka yüzü

RD1 arka yüz ve radyo kolu bağlantısı. Bu taraftan en üst sol tarafa monte oluyor.

Orjinal radyo kolu. Bulunması tabii ki yine Ömer'e kaldı. Tekrar teşekkür. Orjinal kodu 6239.K1

Ömer ve Ferit Usta denemeler yapıyor.

Bir de üstten görünüm. Dikkat ederseniz yan tarafta garanti etiketleri dahi duruyor.

Ömer kol için yer arayışında. Çünkü aracın orjinalinde olmadığı için doğal olarak yeri de yok.

Çalışmalar devam ediyor.

Ferit Usta hünerli ellerini konuşturuyor.

En sonunda kola yer bulundu. Ferit Usta kolun dip kısmını metal bir parçaya sabitleyerek parçayı kontak ile silecek kolu bağlantısının arasına sıkıştırdı. Altına da destek koyarak oynamasını engelledi ve yerini ayarladı. Alt kısımdaki plastik kapağın kesme yerini henüz tam kamufle edemedik ama ona da bir çözüm bulacağız.

Son olarak tekrardan Ömer kardeşime ve Ferit Usta'ya çok teşekkür ederim. Bu arada aynı gün Forum Otomotiv'e gelen çok oldu. Orhun57, Erener ve Ghost Hunter ile tanışma fırsatım oldu. Hepinize de selamlar.

Aslında başka değişiklikler de var. İlk aldığımızda Forum Otomotiv'de detaylı bir bakıma alındı. Bunun yanında örneğin aracın orjinal paspaslarını ve orjinal pandizotunu Almanya'dan bizzat kendim getirdim. Orjinal lastik pedalları da Ömer getirtmişti, şu anda onlar da üzerinde. Aracım kısmına konu açınca onları da sizlerle paylaşacağım.

Aracımızın son hali