14 sonuçtan 1 ile 14 arası
    Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Fap Partikül Filtresi Bilgilendirmeleri

Arkadaşlar Merhaba

Bugün aracımda da bulunan Partikül filtresine dair geniş çaplı bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Sistemin ilk kullanımından sorunlara kadar çeşitli bilgiler içeren bir yazı derleyeceğim.

Öncelikle FAP yani Partikül filtresinin ilk çıkışı, amacı ve çevre bilinci konusunda Peugeot'un yazısını paylaşayım.
    "1999’da, Peugeot 607 dünyada ilk olarak üretilen partikül filtreli HDi motorla ticarileşir. Partikül filtresi dizel motorların yaydığı kurumun partikül emisyonlarını % 99,9 azaltan, kendi kendini temizleyen bir sistemdir. Partikül filtresi Peugeot’nun HDi motorlarının büyük bölümünde yavaş yavaş uygulanmaya başlandı. Bu çevrenin daha iyi korunması için HDi teknolojisinin avantajlarını tamamlar.Aynı sene, Peugeot, ONF (Orman Ulusal Kurumu) ve Fransız-Brezilyalı STK ile Brezilya’da “karbon kuyuları” operasyonunu başlatır. Bu operasyon sera etkisi karşısında mücadele etmeye yöneliktir. On yıldan fazla bir mevcudiyetten sonra, proje yeniden yetiştirilen 2 milyon ağaç ve bu sayede geri alınan 111 000 ton net CO2 ile önemli bir başarıdır."

Araçlarımızdaki Partikül filtresi ek Partikül Sıvısı ile kendi kendine temizlenme özelliğine sahip bir sistem. Haliye uzun süre herhangi bir işlem yapılmıyor. Peugeot Partikül filtre sıvısı tamamlama için 120,000 km bakımını işaret ediyor.

Partikül filtresi katkılı olmayan markalarda erken tıkanma ve sürekli arızalarla karşılaşılabiliyor. Peugeot bu konuda oldukça iyi çünkü katkı Partikül filtresinin temiz kalmasını sağlıyor.

Partikül filtresinin konumu katalizörün hemen altında yani devamında. Partikül sıvısının ek haznesi ise sol arka kapı hizasında aracın altındadır.

Peugeot 2 farklı Partikül sıvısı kullanır. Bunlarda sık karşılaşılan EOLYS176dır. 1L ve 3L lik bidonlarda satılabildiği gibi aynı zamanda torba şeklinde de alınabilir. 3L Bidon şu an 288 TL den satılmaktadır.

Sistemin genel işleyişini açıkladığımı düşünüyorum. Şimdi gelelim karşılaşılabilecek sorun ve çözümlere

Aracınızda şu uyarılarla karşılaşabilirsiniz.
    Risk of filter blocking
    Partikül filtresi tıkanma tehlikesi
    Partikül sıvı seviyesi kritik

Bunlardan ilk ikisi anlaşıldığı üzere Filtrede tıkanma riskinin oluştuğunu gösteriyor ancak 3 uyarıda benzer sorundan kaynaklanıyor. Çünkü sıvı azalması veya bitmesi Partikül filtresinin tıkanması demek. Sıvının yetersiz olması temizlenmeyen ve zamanla dolan bir Partikül filtreniz var demektir. Partikül filtresi eğer tıkalı ise sökülüp temizlenmeli veya aşırı kirlenme-yanlış işlemler sonucu kırılma var ise değiştirilmelidir.

Ayrıca katkısız şekilde bir süre kullanılan Partikül filtresi dolacak ve temizlenmeye veya çok maliyetli olan değişime ihtiyaç duyacaktır.

Bu uyarıların yanı sıra Tıkanan Partikül filtresi Çekiş kaybına ve Yakıt tüketiminin önemli derecede artmasına sebep olur.

Çözüm olarak Partikül filtresinin boşaltılmasına kesinlikle karşıyım neticede amaç bütçeyi değil çevreyi korumak. Gerekli işlemler yapılırsa Partikül filtre boşaltımı veya değişimi pek karşılaşılacak bir durum değildir.

Aşağıdaki Servicebox alıntısında 1.6 HDI için 11 numara Katalizör ve 12 numarada Partikül filtresini görebilirsiniz.

Peugeot Arıza Tespit Cihazı (Diagbox ve Peugeot Planet) ile yapılabilenler ve yapılması gerekenler
    -Öncelikle eğer katkı sıvısı dolumu veya değişimi yapıldıysa araca bağlanıp düzeltme veya değişim girilmelidir.

-Partikül filtresi değişimi yapıldıysa yine yeni parçanın takıldığı aracın sistemine tanıtılmalıdır.

-Araçta ne kadar Partikül sıvısı kaldığı, Partikül filtresindeki kurum miktarı ve filtrenin doluluk oranı, son katkılama sonrası yapılan km, sıcaklık bilgileri bilgisayardan okunabilir.

-Araç durur vaziyette veya hareket halinde partikül filtresinin sökmeden temizleme için rejenerasyon yapılabilir. Durur vaziyette yapılan işlemde araç öncelikle 60 sn. rölantide çalışır daha sonra kendisi 4000 devirde aracı 7dk yükte tutar. Ardından tekrar rölantiye düşüp kurum ölçümü yapar. Bu işlemin belirli periyotlarla yapılması faydalı olabilir. Durur halde rejenerasyon için motor sıcaklığı 65-110 derece arasında olmalı ve en az çeyrek depo yakıtınız olmalıdır. Bunlar ön koşuldur.

Faydalı olması dileğiyle...

Konu Ömer Gedik tarafından (28-12-2013 Saat 23:26 ) değiştirilmiştir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Aktif Üye 406team - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    508
    Abi şaseyi atmayı unutuyorum benim araçtada planete bağlayınca sıvı azaldıgını söylüyo ama sen yok diyosun ben anlamadım yarın göndericam şaseyi

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Peugeot 508 1.6 HDI -Access 2011 Manuel
    Nil mavisi

Acemi Üye
    Hep kafama takılan bir sorundu , ayrıntılı açıklaman için teşekkürler
    // exBlack kullanıcı adım değişmiştir.

Uzman Üye sessizgece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    inş.tek.
    Model
    308
    Yaklaşık aslanım 10-11 ay şehir için de oda 3-4 km kullanıyorum. Yüksek devirlere çıkmam çok zor. Aracı rölanti de bekleme sonrasında bekleme halinde 4000 devirde 6-7 dakika tutsam olur mu, bu yüksek devrin bir zararı olur mu?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
    2011 Peugeot 308 HDI Auto6R 112 hp Premium Plus Beyaz

Aktif Üye asdfg112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    bilgilendirme için çok teşekkürler
    '12, 308 active, hdi, 6r
    59bin km

Aktif Üye Hasan_33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sessizgece Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık aslanım 10-11 ay şehir için de oda 3-4 km kullanıyorum. Yüksek devirlere çıkmam çok zor. Aracı rölanti de bekleme sonrasında bekleme halinde 4000 devirde 6-7 dakika tutsam olur mu, bu yüksek devrin bir zararı olur mu?

benim anladigim bu olay aracin bilgisayara baglanmasiyla yapilan bir islem.

Normalde arac otomatikmen kullanim sartlarina bagli olarak (bende) 300-350 km de bir, motor isindigi zaman ki bu da ortalama 5 km yoldan sonra temizleme islemini baslatiyor. Temizleme sivisi denen sey bu sirada yakita karisiyor galiba.

Temizleme isleminin basladigini su sekilde farkediyorsunuz;
    -sarsintili calisma
    -yakitta anormal artis
    -gazdan ayaginizi cekince anlik tüketimin sifira düsmemesi

Bu islemin basladigini farkettiginiz anda arabayi sürmeye devam etmek cok yararli, temizleme islemi bitince yukardaki bütün belirtiler sona eriyor, ortalama 5-7 km sürüyor bu olay.
    Eger islem yarida kalirsa, arac bir sonraki sürüsde islemi büyük olasilikla tekrar deniyor. Ama devamli sekilde islemin yarida kalmasi saglikli olamaz.
    Uzun zamandir kücük bir deftere bu bilgileri kaydediyorum. Km, zaman, süre, islemin bitip-bitmemesi ki, bazen tam isyerine yaklasirken basliyor, mecburen yarida birakmak zorunda kaliyorum.
    2008 Peugeot 407 SW Sport 1.6 HDİ Alüminyum Gri

Uzman Üye sessizgece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    inş.tek.
    Model
    308
    Teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım

2011 Peugeot 308 HDI Auto6R 112 hp Premium Plus Beyaz

Aktif Üye 406team - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    508
    Ömer abi ALLAH razı olsun baktı benim arabada varmış fap
    Peugeot 508 1.6 HDI -Access 2011 Manuel
    Nil mavisi

Aktif Üye
    Meslek
    Laborant
    Model
    308
    Bilgilendirme için teşekkürler, geçenlerde bu partikül filtresiyle ilgili bazı yazılar okumuştum. Filtrenin kendini temizleyebilmesi için aracın arada sırada S modunda agresif kullanılması gerektiğinden bahsetmişlerdi. Böyle birşey doğru mu ? Yoksa sürekli otomatik modda aracı kasmadan nazik kullansakda bu filtre kendini temizleyebiliyor mu ?
    Konu jerpelea tarafından (30-12-2013 Saat 00:04 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye asdfg112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    308
    Alıntı jerpelea Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgilendirme için teşekkürler, geçenlerde bu partikül filtresiyle ilgili bazı yazılar okumuştum. Filtrenin kendini temizleyebilmesi için aracın arada sırada S modunda agresif kullanılması gerektiğinden bahsetmişlerdi. Böyle birşey doğru mu ? Yoksa sürekli otomatik modda aracı kasmadan nazik kullansakda bu filtre kendini temizleyebiliyor mu ?
    Benzer bilgiyi ben de duydum. Filtreden kendini temizleyebilmesi için motorun belli bir devrin üzerinde çalışması gerekiyor. Normal moda göre spor modda yüksek devirlere daha çok çıkıyor motor, dolayısıyla temizlik gerçekleşiyor galiba.

ME173X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    '12, 308 active, hdi, 6r
    59bin km

Acemi Üye hatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Uçak Mühendisi
    Model
    206

Fap

Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba

Bugün aracımda da bulunan Partikül filtresine dair geniş çaplı bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Sistemin ilk kullanımından sorunlara kadar çeşitli bilgiler içeren bir yazı derleyeceğim.

Öncelikle FAP yani Partikül filtresinin ilk çıkışı, amacı ve çevre bilinci konusunda Peugeot'un yazısını paylaşayım.
    "1999’da, Peugeot 607 dünyada ilk olarak üretilen partikül filtreli HDi motorla ticarileşir. Partikül filtresi dizel motorların yaydığı kurumun partikül emisyonlarını % 99,9 azaltan, kendi kendini temizleyen bir sistemdir. Partikül filtresi Peugeot’nun HDi motorlarının büyük bölümünde yavaş yavaş uygulanmaya başlandı. Bu çevrenin daha iyi korunması için HDi teknolojisinin avantajlarını tamamlar.Aynı sene, Peugeot, ONF (Orman Ulusal Kurumu) ve Fransız-Brezilyalı STK ile Brezilya’da “karbon kuyuları” operasyonunu başlatır. Bu operasyon sera etkisi karşısında mücadele etmeye yöneliktir. On yıldan fazla bir mevcudiyetten sonra, proje yeniden yetiştirilen 2 milyon ağaç ve bu sayede geri alınan 111 000 ton net CO2 ile önemli bir başarıdır."

Araçlarımızdaki Partikül filtresi ek Partikül Sıvısı ile kendi kendine temizlenme özelliğine sahip bir sistem. Haliye uzun süre herhangi bir işlem yapılmıyor. Peugeot Partikül filtre sıvısı tamamlama için 120,000 km bakımını işaret ediyor.

Partikül filtresi katkılı olmayan markalarda erken tıkanma ve sürekli arızalarla karşılaşılabiliyor. Peugeot bu konuda oldukça iyi çünkü katkı Partikül filtresinin temiz kalmasını sağlıyor.

Partikül filtresinin konumu katalizörün hemen altında yani devamında. Partikül sıvısının ek haznesi ise sol arka kapı hizasında aracın altındadır.

Peugeot 2 farklı Partikül sıvısı kullanır. Bunlarda sık karşılaşılan EOLYS176dır. 1L ve 3L lik bidonlarda satılabildiği gibi aynı zamanda torba şeklinde de alınabilir. 3L Bidon şu an 288 TL den satılmaktadır.

Sistemin genel işleyişini açıkladığımı düşünüyorum. Şimdi gelelim karşılaşılabilecek sorun ve çözümlere

Aracınızda şu uyarılarla karşılaşabilirsiniz.
    Risk of filter blocking
    Partikül filtresi tıkanma tehlikesi
    Partikül sıvı seviyesi kritik

Bunlardan ilk ikisi anlaşıldığı üzere Filtrede tıkanma riskinin oluştuğunu gösteriyor ancak 3 uyarıda benzer sorundan kaynaklanıyor. Çünkü sıvı azalması veya bitmesi Partikül filtresinin tıkanması demek. Sıvının yetersiz olması temizlenmeyen ve zamanla dolan bir Partikül filtreniz var demektir. Partikül filtresi eğer tıkalı ise sökülüp temizlenmeli veya aşırı kirlenme-yanlış işlemler sonucu kırılma var ise değiştirilmelidir.

Ayrıca katkısız şekilde bir süre kullanılan Partikül filtresi dolacak ve temizlenmeye veya çok maliyetli olan değişime ihtiyaç duyacaktır.

Bu uyarıların yanı sıra Tıkanan Partikül filtresi Çekiş kaybına ve Yakıt tüketiminin önemli derecede artmasına sebep olur.

Çözüm olarak Partikül filtresinin boşaltılmasına kesinlikle karşıyım neticede amaç bütçeyi değil çevreyi korumak. Gerekli işlemler yapılırsa Partikül filtre boşaltımı veya değişimi pek karşılaşılacak bir durum değildir.

Aşağıdaki Servicebox alıntısında 1.6 HDI için 11 numara Katalizör ve 12 numarada Partikül filtresini görebilirsiniz.

Peugeot Arıza Tespit Cihazı (Diagbox ve Peugeot Planet) ile yapılabilenler ve yapılması gerekenler
    -Öncelikle eğer katkı sıvısı dolumu veya değişimi yapıldıysa araca bağlanıp düzeltme veya değişim girilmelidir.

-Partikül filtresi değişimi yapıldıysa yine yeni parçanın takıldığı aracın sistemine tanıtılmalıdır.

-Araçta ne kadar Partikül sıvısı kaldığı, Partikül filtresindeki kurum miktarı ve filtrenin doluluk oranı, son katkılama sonrası yapılan km, sıcaklık bilgileri bilgisayardan okunabilir.

-Araç durur vaziyette veya hareket halinde partikül filtresinin sökmeden temizleme için rejenerasyon yapılabilir. Durur vaziyette yapılan işlemde araç öncelikle 60 sn. rölantide çalışır daha sonra kendisi 4000 devirde aracı 7dk yükte tutar. Ardından tekrar rölantiye düşüp kurum ölçümü yapar. Bu işlemin belirli periyotlarla yapılması faydalı olabilir. Durur halde rejenerasyon için motor sıcaklığı 65-110 derece arasında olmalı ve en az çeyrek depo yakıtınız olmalıdır. Bunlar ön koşuldur.

Faydalı olması dileğiyle...

FAP konusu benim için bir bilinmeyendi, çok faydalı oldu, teşekkürler.

Aracımın 120.000 KM bakımını özel serviste yaptırmıştım, başında olduğum için biliyorum FAP sıvı seviyesine bakmadılar. Gerçi bilgisayara bağlandı hiçbir hata kodu alınmamıştı. Aracımı kullanırken ne önceden ne de şimdi herhangi bir FAP ikazı gelmedi. Sorun yok gibi gözüküyor. Yetkili serviste sıvı seviyesini ayrıca kontrol ettirmem gerekir mi Sizce?

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Servise kadar gidebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Sent from my SM-N920G using Tapatalk
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Yeni Üye Monsieur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Akademisyen-Öğretim Üyesi
    Model
    yok
    Ben de, ne zaman uzun yol yapsam, mutlaka aracı en az 10 (bazen dalıp-ya da gaza gelip 15) km boyunca 3000-3500 rpm aralığında kullanmaya özen gösteririm [hele hele öncesinde şehiriçi ve düşük devir+hız profiliyle kullandıysam hiç ihmal etmem].
    Hız sınırlarını aşmamak ve diğer sürücüleri tedirgin etmemek adına, (yol şartları desteklediğinde) ideal bulduğum hız/vites kombinasyonları daha ziyade 3. vites 90-100 km/h aralığı ve 4. vites 120-130 km/h aralığı oluyor. Buna-yanlış bilmiyorsam-aktif rejenerasyon da deniyor; böylelikle herşeyi aracın/sistemin sırtına yüklememiş oluyorum gibime geliyor.
    Yolculuk sona erip gideceğim yere vardığımda da aracı rölantide 1-2 dk çalışır durumda tutup marşı sonra kapatıyorum. Henüz bir uyarı almadım, dilerim almam.

Bütün bunları, yanlış bilgim varsa, deneyimli dizel sürücülerince düzeltilmek için de yazdım. Doğru alışkanlıklar yerleşmek, yanlış alışkanlıklar da vazgeçilmek için vardır.
    Konu Monsieur tarafından (26-05-2017 Saat 12:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: dilbilgisi ve anlatım açıklığı

Yeni Üye yk2548 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    SERBEST
    Model
    208 P21
    Merhaba Peugeot 508 için hangi model partikül sıvısı eklemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim. aracım 163.000 de partikül %97 tıkalı gösteriyor söktürüp temizleteceğim kısmetse yarın İzmir'de. Sıvıda çok az kalmış depoyu kontrol ettik ama sıvıdan tam emin olamadık farklı farklı modelleri var beyaz mavi ve yeşil kapaklı şeklinde. 508 deki sistem serumlu sistem değil.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)