31 sonuçtan 21 ile 31 arası

Threaded View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

Peugeot 308 Ön Amortisör Değişimi

Arkadaşlar Temmuz ayında sipariş ettiğim amortisörler geldi ve dün ön amortisörleri değiştirdik. İşlemi çok detaylı olmasa da fotoğrafladım ve anlatmak istedim.

Aracın ön amortisör değişim kmsi 228.520

Aracımdaki sorun özellikle sol taraftan gelen takırtı sesi. Sesin sebebi amortisörün dayandığı lastik tabla ancak ben km sebebiyle amortisör değişmek istedim.

Aracımın amortisörlerini liftimiz dolu olduğundan yerde tek tek değiştirdik. Aracın öncelikle lastiğini söküyoruz.

Ardından 308in üst amortisör bağlantısı için ilgili bölgenin plastiklerini söküyoruz.

Aracın bu bölümdeki keçe-plastik aksam bağlantı kopçalarını söküyoruz. Ardından Silecek bölgesindeki uzun alt plastiğin sağ ve solda olmak üzere iki civatasını söküyoruz. En son ise Silecek civatalarını sökerek silecekleri çıkarıyoruz. Daha sonra silecek altındaki plastikleri söküyoruz. İşlem zahmetli görünüyor ama işi bilen ellerde oldukça pratik ve hızlı halledildi.

Aracın söküldükten sonra üst amortisör civatası ve lastikli pulu görünüyor. Burada silecek kolunun geçmesini sökerek civata sökümünü kolaylaştıracağız.

Şimdi amortisörün alt bağlantılarını sökeceğiz. Amortisörün dip kısmında iki civata ve ayrıca Askı rotu bağlantısı sökülecek. Birde rotil sökerek amortisörü ayıracağız. Amortisörün üst civatası sökülünce araçtan ayrılmış olacak.

Söküldükten sonra çok fotoğraf çekemedim. Ancak kısaca anlatım sökülen ve takılan parçaları göstermek istiyorum. Araçtan ayrılan amortisör+yay ve diğer elemanların sökümü için yaylara amortisör çektirme elemanı takarak işlemi tamamladık yerni ürünleri takara araca montaj yaptık.

Sökülen parçalar
    Gövde üstüne gelen amortisör lastikli pulları göründüğü üzere çatlamış.

Amortisör Lastik tablaları ve içlerine gömülü amortisör rulmanları var. Pullar da diğer değişen eleman olarak fotoğrafta var. Sol tablanın içi tamamen dağılmıştı.

Sol amortisör tablamın son hali. Solun bu hale gelmesinin sebebi bir kaç kez sert çukura düşmem olarak düşünüyorum.

Amortisörden yağ çıktığını görüyorsunuz ama bu bizim söküm işlemimiz sebebiyle oldu. Aslında amortisörlerim sağlamdı. Tabla değişeceğim için amortisörleri de değişmek istedim.

Ve Yeni parçalar

Bilstein B4 Gazlı Amortisör (Alman mallarını her aldığımda veya her kullandığımda pişmanlık duyup tekrar almayacağım diyorum. Maalesef tekrar aynı hataya düştüm.)

308 için Ön amortisör kodu 22-183699

Yeni Lastik tabla+Yeni Amortisör Rulamanları ve Yeni Lastikli Amortisör Pulları kodlarıyla beraber Orjinal

Sonuç olarak yorumlamam gerekirse

Yeni Orjinal Elemanlar ses sorunlarımı çözdü. Ancak amortisörler eskisinden daha sert. Bu sertlik viraj tepkilerinde elbette işe yarıyor ama bozuk yollarda aracın burnunu resmen zıplatıyor. 15-20 gün denilerek sipariş ettiğim amortisörler 2 ay 10 gün üzerine geldi. Bu kadar bekleyip sonuç hüsran oldu. Ayrıca Orjinal Amortisörler TSE belge onayları sebebiyle gelmiyor. Bu konuda birçok firma aynı konumda.
    Konu Ömer Gedik tarafından (06-10-2013 Saat 22:06 ) değiştirilmiştir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)