Sayfa 1/2 12 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Yeni Üye Teo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Online Satış
    Model
    208

Peugeot 208'lerin fiyatlarının pahalı bulunması hk.

Önce konunun şu tarafına bir değinmek isterim.
    Bu 'fiyat' konusu çok acayip insanlar çıkarıyor önünüze. Bakıyor adam arabaya, "Kaça aldın sorması ayıp", "50 bin lira", "OOOO ELLİ BİN LİRA NE YA!".

Usta, bu OOOOO neyin O'su? Arabaya on metreden bakıp fiyat soruyorsun. Çıkan rakama neye göre az veya çok diyebiliyorsun?
    Araba boş mu dolu mu sordun mu; neleri var sordun mu; motorunu sordun mu; sağ koltuğuna bile oturup 100 metre gittin mi; hakkında ne biliyorsun da OOOOO. Bunu diyen cahil bir adam olsa, al karşına anlat. Ama çoğu değil.
    Türk insanına göre küçük araba küçük fiyat, büyük araba büyük fiyat. Enteresan yani. Bu adamlara en pahalı araba station modeller sanırım bu durumda. Station'sa 500 bin liraya kadar yolu var anladığım.

Özellikle bir grup uzman (!) arasında, bitmeyen tükenmeyen bir Volkswagen fetişi var. Afedersiniz ama, ne Volkswagen'miş arkadaş. THP'yi ne kadara aldığımı duyan bazı kişilerde cevap, aralarında anlaşmışlar gibi adeta, şu: "Polo GTI bile daha ucuz!"

Polo GTI "bile".
    Forumda başka markaları karalamak muhtemelen hoş karşılanmıyordur. Olması gereken de bu. Fakat kötülemek için söylemiyorum. Merak ediyorum sadece, bir Polo ne zaman 'bile' şeklinde kullanılacak bir örnek oldu? Özellikle şu son 2-3 senedir benim Volkswagen konusunda kaçırdığım çok acayip bir şeyler var gibi. Kötü araba diyecek halimiz yok, ama insanlar öyle bir koyuyor ki karşına, zannedersin Ferrari. Başka marka yok ama. Bu sadece Volkswagen için yürütülen bir kampanya. Volkswagen'se en kötü modeline bile 60.000 TL ver, değer; Volkswagen değilse istersen top modeli 49.000 TL'ye al, değmez. O araba 5 WRC Dünya Şampiyonluğu olan, 7 sene Formula 1'e motor veren Peugeot'ymuş, bunlar hep masal çünkü.

Kaldı ki Polo, Golf, vs. daha ucuz falan da değil. İnsanlar bilmeden konuşuyorlar. En "Biliyorum ben" diyen, GTI olmayan, boş bir Polo'nun fiyatını, içi ayrı ful, dışı ayrı ful bir 208'le mukayese ediyor. Oturduğun yerden, bakmadan araştırmadan etmeden sallamanın bu kadarı.
    Kimisi ise anlatıyorsun buna rağmen anlamıyor.

- Pahalı, pahalı. Polo varken orda...
    - E bunda alttan ısıtmalı deri koltuk var?
    - Bişey olmaz ondan.
    - 156 beygir turbo, 260 tork, 7.2 saniye akselerasyon?
    - E n'olmuş?
    - Ne mi olmuş? Yol bilgisayarı, cd player, EDS, ABS, EBS, TCS, Crruise Contr...
    - Onlar önemli değil
    - ...

Vay Polo varken de vay Polo varken. Akıl almaz bir mantık. 49.000 TL'lik 208 THP'de olan, bu "onlar önemli değil" denenleri bir Polo GTI'a koyduğunuzda, fiyatı 62.000 TL. Nasıl Polo varken? Nasıl daha ucuz?

İnsanlar çok beğendikleri bir Polo veya Golf 50.000 liraysa, diğerleri bunun ancak yarısı olabilir diye düşünüyorlar herhalde.
    Bunların piyasa bilgisi bile yok, bırakın bir markayı özelde değerlendirmeyi.
    Bilmiyorum haberleri var mı, memlekette 30.000 TL'nin altında araba zaten kalmadı. Biraz olsun üst sınıftan alayım dediğinizde 40.000 TL, ona da şunu ekleteyim bunu ekleteyim dediğinde 45.000. Hem senin yere göğe koyamadığın Volkswagen'in muadili olup hem de 25.000 TL mi olsun bu araba? Ya da "Tamam 25 bin olmasın da 40 olsun bari" diyosan, bütün tantana 5 bin lira için mi?

Uzunca bir söylenme girizgahı sonrası;

208'lerin fiyatının azlığı çokluğu -bu aslında her marka için de geçerli bir şey- bazen neye göre konuştuğunuza, hangi aracın hangi modeliyle mukayese ettiğinize göre değişir, bazen ona göre bile değişmez. Pazarın belli şartları, belli rayicleri var. "İşte bu rayiclerin üzerinde kalıyor" diyenler bu modelin 1.2'sinin 1.4'ünün start-stop'unu, yarı otomatik şanzımanını, direksiyondan vites sistemini, vs. bilerek mi konuşuyorlar; hayır. Benim en anlamadığım, orada yüzlerce mühendisin, yüzlerce pazarlama fiyatlama uzmanının, aylarca, hatta yıllarca üzerine kafa patlattığı, çalışmadık noktasını bırakmadıkları, aracın diğer gamlarıyla, rakiplerle, piyasa şartlarıyla orantılayarak hazırladığı, aylarca çalışarak çıkardıkları fiyatların az mı olduğuna çok mu olduğuna, adam afedersiniz donla bilgisayarın önünde oturup 3 saniyede karar veriyor. Baba seni alsınlar bu işin başına, hatta işin başına derken işe gitmene de gerek yok zahmet etme, sen ordan öyle donla yaz gönder herkese senenin fiyatlarını, uygulasınlar. Bu kadar finansman adamına neden para veriyor bu markalar. Yaz sen VW 100 bin, Peugeot 30 bin, Renault 20 bin...

Bazılarında 50 bini duyunca bir tepki ki, korkuyorsun adama bir şey olacak diye. "N'aaaaptıııııııııııın!!!" diyor adam. Hani bu 208'ler aslında 10 bin liralık arabalar, ama bütün bir Peugeot dünyası bizi dolandırmak için seferber oldu ve ben yemişim. Öyle bir tepki. Bu adamlar çok sahtekar ve bütün bir dünyayı kandırabileceğini düşünecek kadar da deli çünkü. Biz de o kadar salağız bu arada. Fiyat hiçbir şeye göre belirlenmiyor, kafadan atılıyor, yersen yani, ve biz de yemişiz. Mantık bu.

Gereksiz uzun bir yazı oldu. Normalde bu kadar geveze değilim, vaktinizi aldım. Hayır neden bu kadar kızdıysam...
    Konu Teo tarafından (16-01-2013 Saat 19:38 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Can ÖNEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Bu tarz insanlar benim de karşıma çıkıyor. Hiç tartışmıyorum. Çünkü bu iş "senin karım-benim karım" muhabbetine kadar gider. Benim karım daha güzel, benim karı bir yemek yapar gibi gibi gibi...

Biz arabayı sipariş ettiğimizde fiyat sordu arkadaşlar, hocalarım falan. 53bin dedim "uffff o para pejoya verilir mi, gidin daha düşük vw, opel, benzinli honda falan alın dediler. Hiç tartışmadım biz bunu seçtik siz de zamanı gelince onları seçersiniz dedim. Çünkü ben dizel diyorum karşımdaki kişi benim ihtiyacımın ötesine geçip benzinli araç tavsiye ediyor.

Demişsinizki sanki başka marka yok paso vw'ile kıyaslıyorlar. Yanlış anlaşılmasın ama benim düşüncem vw binenlerin çoğu orta halliden üstün zenginden düşük gelirli kalan ve bmw, audi alamaya gözü kesmeyip reno, citroen, pejo binmeyi kendine utanç gören tipler, genelde bu tarz karşılaştırmaları onlar yaparlar.

Kendini bilen adam, arabasını kendi seçerek alan adam bu gibi kıyaslamalara hiç girmez, "hayırlı olsun" der geçer. İster vw binsin ister bmw.

Bu gibi tartışmalar hiç moralinizi bozmasın, dediğiniz gibi 50 m öteden görüp de fiyat sormaya geliyorsun ama...
    2012 Yeni 308 1.6 e-HDi 112HP Sportium "Ordu"

Meslek
    Online Satış
    Model
    208
    Aynen öyle. Fakat işin ilginci VW tutturmasını yapanların büyük kısmı VW sahibi de değil. Yani benim karım daha güzel yemek yapıyor dese anlayacağım. Adam evli bile değil : )
    Konu Teo tarafından (16-01-2013 Saat 20:17 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008
    Benim milletim sis farı olmayan plastik jant kapaklı Polo'lar için 3 ay sıra bekliyo Müstehaktır bravo
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Uzman Üye γuяdaeя - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    -
    Model
    yok
    Arabadan anlayan adam böyle bir karşılaştırmaya girmez (salak değilse tabi). Anlamayan da VW'yi daha çok iyi bir yatırım aracı olarak görüyor. Pahalı ve boş bile olsa VW'nin ikinci elde gideri çoktur mantığı... Çok beğendiği için VW'ye binen insan sayısı bence azdır Türkiye'de

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    ben artık bu tarz insanlara cevap bile vermiyorum sadece wv değil toyota sahipleri de aynı şekilde, alman mühendisliği ve japon teknolojiymiş falanmış filanmış.Fiyat konusunda bence bir pahalılık evet var ama bunu sadece tek bir markaya indirmekte anlamsız.

benim yaşadığım bir kaç diyalog ta ise şu durum daha şaşırtıcı, örnek 208 den bahsediyorum ben buna karşılık bana golf u sunuyorlar, haaa diyorum o zaman 308de de şöyle ama bak jetta ayrıca sedan, sedan araba daha hoş oluyor anlayamıyorum.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Uzman Üye TanerHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    durum tamamen otomobile ne gözle baktığınızla ilgili bir şey.
    alayım, bineyim, satarken de minimum zarar edeyim diyorsanız bu türden değerlendirmeler normal ve genel geçer mantığa uymak zorundasınız.
    "araç beni, tarzımı yansıtsın, sürerken de inip bakarken de her şeyiyle bana keyif versin" diyorsanız o zaman fiyatın ve milletin ne dediğinin hiç bir anlamı yok.
    ben şahsen bu güne kadar 3 adet sıfır km araç aldım.hiç birinde de satacağım zamanı düşünmedim.maaşla geçinen bir adam olmama rağmen...
    milletin dikte ettiğini değil; içime sineni aldım, aksi taktirde ben ben olamam ki...
    *GÜMÜŞ OK*
    2009 Peugeot 407 Comfort 1.6 HDİ
    Alüminyum Gri

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008
    Hocam noktayı koymuş
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Aktif Üye GOXIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Tasarım Uzmanı
    Model
    308
    Bende maalesef her Peugeot sahibi gibi bu lafları duydum ve inatla kulağımı kapattım. Çünkü ben arabaya araç olarak bakmıyorum. Ondan zevk almalıyım, parasını hak etmeli, aractan inip kilidi kapattığımda eğer aracımdan gözümü alamıyorsam bu zevk paha biçilemez. 308'i almadan önce bir çok markaya baktım. Aslında daha önce Golf, Honda Civic kullanmama rağmen fiyat donanım arasındaki tuhaflıktan dolayı hiç bir araç beni cezbetmedi. Polo bakıyorsun en boş aracı 40Bin lira, Toyota Yaris bakıyorsun 40 bin liraya aldığın araçta sadece Airbag ve Abs var, Hondanın dizeli yok zaten ayrıca Honda motoru iyi diyorlar ama ne bakımdan öyle hala çözmüş değilim. 125BGlik Civicle gidiş bile zevk vermiyor "heytt be motora bak" diyemiyorsunuz. Evet maalesef bu ön yargıdan dolayı araçlarımız gereken değeri bulamıyor ama sırf bu nedenle de beğenmediğin, parasını hak etmeyen bir araca yüksek meblalar vermek bence çok mantıksız. Düşünsene sırf piyasada tutuluyor diye yüksek rakamlara boş bir model araç alıyorsun ve nereden baksan en az 2 sene kullanacağını düşünsek her gün o mutsuzlukla içine binip, kullanacaksın. Varsın olsun 3-5bin zarar edelim.

Uzman Üye Abdullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilişim
    Model
    308
    o kadar keyif aldım ki yazınızda helal olsun diyorum. Aslında başka iltifatlar da edeceğimde bir dönem ertem şenerin volkana yaptığı gaf ı yapmak istemiyorum . Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Klasik Türk mantığı devam ediyor sonra da 20.000 de baskı balata sıyırıyor 14.000 motor blogu çatlıyor vb... eeee ne oldu arkadaş o muhteşem alaman teknolojisi ile üretilen almak için 3-6 ay sıra beklediğin ve muadillerinden en az 10.000 tl fazla verdiğin araç ne oldu açıp bir tarafımla o zaman gülmek istiyorum işte

Uzman Üye Yasin CCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Enerji Danışmanı
    Model
    301
    Duygularımıza tercüman olduğunuz için teşekkürler

2000 Peugeot 206 GTI 2.0 165 Hp (Monster)

2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 Hdi 136 Hp (Rock’N Rolla)

2013 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji)

2016 Peugeot 2008 Allure 1.6 e-Hdi 92hp ETG6 Otomatik S&S (Ateş)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Beyaz Enerji 2)

2017 Peugeot 301 Active 1.6 Hdi 92 Hp (Köpekbalığım)

Tecrübeli Üye Taylan43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Jeoloji Müh.- Cam Fabrika Pak. Müd.+ Şantiye Şefi
    Model
    508 R8
    Yazınızı takdir ederek okudum ama işte insanlar anlamıyor ne yazıkki. Birde 70.000TL'ye 508 alınır mı diye bayaa bir tartıştım insanlarla ama o fiyata alabileceğim en donanımlı ve en iyi araç buydu diye söyleyince kimse birşey diyemiyor.
    Peugeot 508 R8 1.5 HDI Allure Platinium Gri

Uzman Üye sessizgece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    inş.tek.
    Model
    308
    Ellerinize sağlık. Benim de kişiler düşüncelerim aynen bu. Yazılacak çok şey var ama neyse. Çoğumuzda bulunan düşünceyi şöyle açıklamak isterim, " en iyi mal, benim kullandığım, elde ettiğim maldır."
    2011 Peugeot 308 HDI Auto6R 112 hp Premium Plus Beyaz

Meslek
    Online Satış
    Model
    208
    Teşekkür ederim. Hangi araca ne para verilir Goxin'in sözü zaten yeterince açıklıyor gibi: "aractan inip kilidi kapattığımda eğer aracımdan gözümü alamıyorsam bu zevk paha biçilemez." Başkaca bir teraziye gerek yok gibi bu konuda.
    İyi akşamlar.
    Rüştü Reçber (haha...)

Acemi Üye
    peugeot markasına karşı piyasada bi nefret var evet bunun en büyük nedeni bence fransız malı olmasıdır. Fransa'nın türkiye politikası bazen beni bile çok sevmeme rağmen peugeot tan soğutuyor. bence insanların bilinç altında yatan etkenlerden biri bu.

çoğu zaman bana da diyorlar golf alsaydın civic alsaydın fln ama ben tek bi şey söylüyorum tüm bunlara , Ben istesem golf te alırdım , civicte alırdım param yetmediğinden 308 almadım hatta aynı paraya biraz düşük model BMW 1 serisi , Audi A3 te veriyolardı , belki golf daha iyidir belki civic daha iyidir bunlarada katılıyorum evet ama ben 308 istiyorum çünkü bu arabanın içi , dışı , sağı , solu benim acayp hoşuma gidiyor . Teknik olarak golf 'ün daha iyi olması veya başka markanın daha sağlam olması hiç umrumda bile değil ...

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Teo,

Yazıyı yeni okudum. Mükemmel mi desem, muhteşem mi desem muazzam mı desem ne desem bilemedim.
    Resmen hislerime tercüman olmuşsunuz.

Benim başıma bu konuyla ilgili neler geldi bir bilseniz. Yazmaya kalksam roman olur. Halen de gelmeye devam ediyor.

Bu arada konuyu da hortlatmış olayım.

Yeni Üye abugraok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    SATIŞ VE PAZARLAMA UZMANI- Otomobil/Sigorta/Car Care
    Model
    407
    Arkadaşlar ben uzun zamandır Otomotiv Satış Uzmanı olarak görev yapıyorum. Peugeot firmasında hiç çalışmadım lakin çalıştığım eski bayii şu anki markasını almadan evvel Peugeot yetkili bayii olarak hizmet veriyordu.
    O dönemden kalan dosyalar dolusu mahkeme evrağı vardı arşivlerimizde, hala davalar devam etmekte. Peugeot çok güzel araçlarla beraber çok problemli araçlar da üretmiş...üretmiş diyorum çünkü problemli bir aracına binmedim....yeni bir Peugeot sevdalısı olmamla alakalı olabilir.
    Şimdi diyeceksiniz ki diğer markalarda davalık mahkemelik olan müşteriler yok mudur? Tabi ki vardır, insanlar bunu kabullenmekte zorlanıyorlar sadece.
    Toyota hiç arıza çıkarmaz deniyor.
    Yok ya !!! gelin bana sorun bakın nasıl arızalar çıkarıyormuş. Arıza çıkarmaz anlayışı eskiden GLİ, XL...gibi modellerinde çok basit motor ve neredeyse hiç elektronik kullanmaması ve elbette Japon titizliği ile üretilmiş olmasından, ABD gibi gerçekten memnun etmesi zor bir ülkede kafaya oynamak istemesinden kaynaklanıyor.
    VW ise tüm dünyada satış birincisi olan bir marka, Türk tüketicisine ise tüm modelleri ile hitap ediyor. Ürün gamı o kadar zengin ve motor seçenekleri o kadar fazla ki alternatifi yok gibi. Ne yapıyoruz biz de. 42 TL ye sattığı aracı sırf DSG diye 48 e alıyoruz İçine bakıyoruz kalite algısı yüksek, dokusu güzel malzemeler kullanılmış, eder bu para diyoruz. Ama işin aslı öyle değil.
    Golf 1.2 TSI 140 ps DSG SR Metalik renk = 71,900 TL
    Arkadaşlar Golf ne zaman 71.900 oldu? Eğer bu parayı bu araca verebiliyorsak 508 e de 75000 TL verilmez mi? Nasıl kıyaslama yapıyoruz sokaktaki insanlar olarak?

Alfa Romeo Giulietta 1.4 TCT 170 ps 0-100 hızlanma 7.5 sn ( bizzat ölçtüm) Cam Tavanlı ve Distincitive fiyatı anahtar teslim 69.000 TL
    15 gün kullandım, muhteşem bir araç, muhteşem bir makine, muhteşem yol tutuş. Hiçbir aracı bu araç kadar zorlamadım ve asla ama asla yoldan kopmayan bir gövde, elektronik diferansiyel kilidi, süspansiyon sertliği vs.... Şimdi bu araç Golften daha mı kötü de fiyatı daha ucuz...Premium bir marka olan Alfa Romeo, İtalyan efsanesi olan bu araç, artık hiçbir ruhu kalmayan, dizaynı bile standarda bağlanmış ama dnasında gerçekten iyi olan bir Golf ten daha mı kötü? Hayır çok daha diyebilirim iki aracı da defalarca kullanmış biri olarak.
    Ve son olarak arkadaşım geçen sene sıfır Polo 1.4 araç aldı. Bir ay sonra koltukları gıcırdamaya başladı, iğrenç bir sesti. Ondan önce Jettası vardı, aynı problemler onda da vardı.
    VW diye diye ölecek bu millet. Araç yok diye ikinci elini de göklere çıkardılar. Sıra beklemeyelim diye neredeyse aynı paraya ikinci elini alıyorlar ve akıllıyız diye geçiniyoruz.
    Bir şey diyeyim mi arkadaşlar...407 mi hiçbir VW ne değişmem. 407 kullanmadan önce Peugeot alınır mı ya demiştim 207 kullanan arkadaşıma. Yine ortak bir arkadaşım 3. 407 sini aldı ve acayip memnun. Onun tavsiyesi ile ben de 2. 407 mi aldım ve başka araba çaresiz kalmadıkça ASLA (N) almam

Ön yargılarımızdan kurtulmak dileğiyle.
    Sevgiler,
    Ahmet

407 SW 2.0 HDİ BVA Executive Premium 2006

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308
    VW grubunun DSG arızaları, FSI motorlarındaki arızaları, Audilerin belli işçilik problemlerinden gıcırtıları vb. bu devam eder gider ve her marka içinde böyledir. VW gibi satışa yönelik firmalar bu problemelerini medyayı yemleyerek yazdırmıyorlar. Ve böylece olay devam ediyor gidiyıor. Yukarıda Taner Hocamın lafına dönecek olursam. Araç alırken kimsenin sözüne bakmam sadece bütçeme ve keyfime uygun araç alır kullanırım.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Aktif Üye mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Makina Y. Müh.
    Model
    308
    Türkiye'de insanların araç alırken dikkat ettikleri noktaları ben kendime göre şu şekilde sıralıyorum,

1-) Fiyat
    2-) 2. elde ne kadar değer kaybeder?
    3-) Yakıt tüketimi
    4-) Yıllık vergi
    5-) Yedek parça durumu (fiyat ve bulunabilirlik)

Hepsinden önemlisi ise İMAJ ve TREND hastalığı.
    Bunun haricindeki her şey (sağlamlık, tasarım, konfor, güvenlik) bence Türk tüketicisi için daha sonra geliyor. Bu benim kendi görüşüm.
    Dikkat ederseniz yazdıklarım parayla alakalı konular. Şimdi 208 ile Poloyu kıyaslayalım.

1-) Fiyat: Şu an Polo 1.2 Trendline; 30.200 başlangıç fiyatından, 208 1.2 Vti Access ise 32.900 başlangıç fiyatından satılıyor. (İnternet sayfalarından aldım. Yanlışım varsa şimdiden özür.)
    Aradaki fark 2.700 TL ve bu da araç fiyatının yaklaşık %9'una tekabül ediyor. Donanım olarak 208'in EBD, fonksiyonel direksiyon ve yol bilgisayarı artısı var. Dingil mesafesi daha fazla yani daha geniş. 12 HP güç ve 6 Nm tork artıları var. Ancak bunlar Türk müşterisi için aradaki farkı karşılayacak artılar değil maalesef. Yani fiyat aynı olsa bile çoğunluk VW tercih edecek olmasına rağmen 208 daha pahalı. Tüm Peugeot bayileri bu durumdan şikayetçi ve Peugeot Türkiye hiçbir şey yapmıyor.

2-) 2. elde ne kadar değer kaybeder?: Millet sıfırı bıraktım 2. el için sıraya girecek neredeyse. Bu konuda da VW avantajlı. Şunu belirtmek isterim ki kesinlikle para vermek için sıraya girmem. Hem müşteri olacağım hem de sıraya gireceğim öyle mi? Bazen restoranlarda başıma geliyor. Anında arkamı dönüp giderim. Allah akıl fikir versin insanlara başka bir şey demiyorum.

3-) Yakıt tüketimi: 208 bu konuda daha avantajlı. (Ortalama tüketim Polo: 5,5 lt., 208: 4,5 lt.) Ancak Türkiye'de "zaten yol yapmıyorum o zaman yakıt tüketimi önemli değil" diye saçma bir kanı oluşmuş. Bunu çıkaran kimse gerçekten tebrik ediyorum. Sanki arabayı 10.000 km kullanıp hurdaya vereceğiz.

4-) Yıllık vergi: İki araçta da aynı. (480 TL)

5-) Yedek parça durumu: Bu konuda VW hakkında tam bir bilgim yok. Ama ikisi de Avrupa araçlar olduğu için büyük bir fark olduğunu zannetmiyorum.

İmaj ve Trend hastalığı:
    Bütün bunlara marka kaygısı (Bilindik ve çok satılan bir araç olması + kulaktan dolma bilgiler) ekleniyor. Türk insanı için imaj her şeydir. Yemez içmez IPhone alırız. Cebimizde para yoktur, üstümüzdeki kıyafetleri toplasan 2000 TL eder. Aldığımız arabanın da iyi bir imajı olması lazımdır. Herkes tarafından kabul görmelidir. Trend ne tarafta ise orada olmalıyız. Kendi tercihlerimiz değil, insanların ne dediği önemlidir. Fakat Peugeot'un kötü bir araba markası olduğuna dair müthiş bir inanç ve kampanya var. Bu durumda da en önemli gösterge VW tarafını işaret ediyor.

Benim anlamadığım nokta 2000'li yılların başında Türkiye'de Opel Vectra ve Toyota Corolla hastalığı varken VW bir anda bu noktaya nasıl geldi? Ben müthiş bir reklam kampanyası yapılıp belli yerlere para sıkıştığını düşünüyorum. Kalite algısı falan hikaye. Türk tüketicisi kaliteye ne zaman önem vermiş? Ne zaman kaliteden anlar olmuş? Ne zaman araştırmış da kendi fikri olmuş? (Yanlış anlaşılmasın çoğunluktan bahsediyorum.)

Sonuç olarak VW kötü araba demiyorum. Ancak VW çılgınlığı artık had safhaya geldi. Kendi arkadaşlarım da dahil olmak üzere insanların kalbini kırmaya başlayacağım. Ben de o noktaya geldim.

Son olarak yakın bir zamanda başıma gelen bir hikaye ile yazımı noktalamak istiyorum. Nişanlım çok fazla özel derse gittiği için artık bir araba ihtiyacı doğdu ve evlendikten hemen sonra bir araç alacağımız için şimdiden araştırmalara başladım. Kendisi 3 kapılı Suzuki Vitaraları çok beğenmiş ama sıfırına gücümüz yetmeyeceği için 2. ellere bir bakalım dedik. O arada da yakın bir arkadaşımla görüştük. Kendisinin piyasayı iyi takip ettiğini bildiğim için bir danışmak istedim. Aldığım cevap şu: "Boşver abi onları, elinde kalır satamazsın. Al bir Polo bak keyfine!" Ben Vitara diyorum, adam Polo diyor. Benim bu sözden çıkardığım anlam şu: "Paranız hangi VW'e yetiyorsa onu alın."

Herkese selamlar...

Aktif Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    307
    çok güzel yazmışsın ellerine sağlık.

işte dediğiniz gibi iş TREND'de bitiyor. alırsın bir TRENDLİNE olur biter.

bu arada polo, 208, fiesta, corsa gibi modelleri kıyaslayacak olursak. aktif olarak 307 ve fiesta kullanıyorum. fiestanın malzeme kalitesi inanılmaz kaliteli bana göre. 208 zaten çizgisine hasta olduğum bir araç. test etme ve inceleme bulduğum bir araç. bugün sıfır araç alıyor olursam kesinlikle tercihlerimin arasında ilk sırada dizel otomatik seçenekli bir 208 olurdu. polo ve corsa aşağı yukarı aynı. her ikisininde alman menşeyli olmasından ötürü vw grubu biraz daha ağır basıyor ama iş sonuçta paraya gelince 4 araç içerisinden alına bilecek araçlar fiesta ve 208'dir.

psa grubu zamanında yaptığı dandik araçlar yüzünden bugün imajını düzeltemiyor bence. bende 7 nesil araçlara kadar peugeot'tan pek haz etmezdim. 8. nesil çıktıktan sonra ise aşık oldum. kalite sorunu yaşamazlarda bir kaç yıl içerisinde psa'da belli yerlere gelecektir. ancak psa grubu içerisinde de citroen malesef peugeot'tan bir adım önce insanımız gözünde.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)