12 sonuçtan 1 ile 12 arası
    Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008

2015 Model BlueHDI 3008'deki Uğultu Problemi

Kıymetli forum üyeleri;
    Çok uzun süredir forum konularını takip eden ancak şahsen içeride çok aktif olmayan bir üyeyim. İzmir'de 2015 model BlueHDI Peugeot 3008 kullanıcısıyım. Aracım 108.000 km'de. Yaklaşık 8000 km önce 30 km hızdan itibaren başlayan bir uğultu sesi ile karşılaşmaya başladım. İzmir'deki bir yetkili servise gidip şikayetimi bildirdim, bir süre daha kullanın da rulmanları kontrol ederiz deyip gönderdiler (isim özellikle vermedim). Araç rölantide çalışırken bu ses yok. Yolda vitesi N ye alarak da denedim, ses devam ediyor, hızlandıkça çok artış gösteriyor (şanzumandan gelmediği kesin). Daha sonra özel bir Peugeot servisine gittim, rot balans servisinde teste aldılar ve ön iki tekerlek rulmanının da ses yaptığını ve bunların değişmesi gerektiğini söylediler. Belirttikleri gibi rulmanlar değişti; ancak ses hala devam ediyor. Bu kez de lastiklerin uğultu yapabileceğini, lastik değişimi yaparsam uğultunun geçeceğini söylediler. Üzerindeki lastikler Continental marka yaz lastiği ve 45 000 km oldu hala kullanıyorum. Daha önceki lastikler de yine aynı markaydı, değişim zamanını geçirmiş olmama rağmen böyle bir uğultu ile karşılaşmamıştım. Siz daha önce böyle bir tecrübe yaşadınız mı? Lastikleri illa ki değiştireceğim ama bu uğultunun kaynağını da bulmak için çaba sarfediyorum. Buna benzer problemle karşılaşan ve çözümünü bilen varsa mesajını görmek isterim.
    Bunun dışında İzmir'de tavsiye edebileceğiniz özel bir servis var mıdır? Otomobilim elim ayağım olduğu için oldukça titiz bir kullanıcıyım, aynı titizlik ve tecrübeye sahip bir servis önerisi yapabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler, çok selamlar.

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Merhaba,

Sağ orta aks rulmanı şikayetinize sebep oluyor olabilir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    Orta aks rulmanını da değiştirdim. Ses maalesef devam ediyor.

Yeni Üye 81081 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    mekanik bakım teknisyeni
    Model
    yok
    genelde bu sesler arka tekerlek bilyasindan gelir bunlar kontrol edildi mi

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    Rot balans lastik servisinde arka tekerleklere baktık. Onlarda sorun yok. Lastik servisi lastikleriniz 40 bin km'yi geçmiş, lastiklerden bu sesi yapar değiştirmemiz gerek dedi. 120 bindeki triger bakımından sonra lastikleri değiştireceğim bakalım ne olacak...

Yeni Üye 81081 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    mekanik bakım teknisyeni
    Model
    yok
    lastik servisinden ziyade normal bir motor mekanik ustasına kontrol ettirin rulmanları

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    Mekanik usta kontrolü yaptı ve değiştirdi zaten.

Acemi Üye hatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Uçak Mühendisi
    Model
    206

3008 de uğultu

Alıntı Ozgur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıymetli forum üyeleri;
    Çok uzun süredir forum konularını takip eden ancak şahsen içeride çok aktif olmayan bir üyeyim. İzmir'de 2015 model BlueHDI Peugeot 3008 kullanıcısıyım. Aracım 108.000 km'de. Yaklaşık 8000 km önce 30 km hızdan itibaren başlayan bir uğultu sesi ile karşılaşmaya başladım. İzmir'deki bir yetkili servise gidip şikayetimi bildirdim, bir süre daha kullanın da rulmanları kontrol ederiz deyip gönderdiler (isim özellikle vermedim). Araç rölantide çalışırken bu ses yok. Yolda vitesi N ye alarak da denedim, ses devam ediyor, hızlandıkça çok artış gösteriyor (şanzumandan gelmediği kesin). Daha sonra özel bir Peugeot servisine gittim, rot balans servisinde teste aldılar ve ön iki tekerlek rulmanının da ses yaptığını ve bunların değişmesi gerektiğini söylediler. Belirttikleri gibi rulmanlar değişti; ancak ses hala devam ediyor. Bu kez de lastiklerin uğultu yapabileceğini, lastik değişimi yaparsam uğultunun geçeceğini söylediler. Üzerindeki lastikler Continental marka yaz lastiği ve 45 000 km oldu hala kullanıyorum. Daha önceki lastikler de yine aynı markaydı, değişim zamanını geçirmiş olmama rağmen böyle bir uğultu ile karşılaşmamıştım. Siz daha önce böyle bir tecrübe yaşadınız mı? Lastikleri illa ki değiştireceğim ama bu uğultunun kaynağını da bulmak için çaba sarfediyorum. Buna benzer problemle karşılaşan ve çözümünü bilen varsa mesajını görmek isterim.
    Bunun dışında İzmir'de tavsiye edebileceğiniz özel bir servis var mıdır? Otomobilim elim ayağım olduğu için oldukça titiz bir kullanıcıyım, aynı titizlik ve tecrübeye sahip bir servis önerisi yapabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler, çok selamlar.
    Merhaba, benzeri ses benim aracımda da vardı, değiştirmediğim parça kalmadı, sesin esas sebebi lastikler, 4 yıldan daha eski herhangi marka bir lastik 3008 lerde diğer araçlardan çok daha fazla uğultu yapıyor, denedim maalesef böyle, yumuşak hamurlu DB değeri 68 den düşük 4 lastik takın ses kalmaz.
    H.ATAN

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    H.ATAN Bey, mesajınızı geç gördüm ve cevaplamakta geç kaldım. Benim de niyetim lastikleri değiştirmek. Aracım 112 bin km'ye geldi. 120 binde triger değişimi ve periyodik bakımını yaptırıp lastikleri de değiştireceğim. Çok güvendiğim bir rot balans ustasına danıştım, sesi tarif ettim. Tecrübeye gerek yok Michelin lastikler takacağız problem bitecek dedi. Ben de artık araştırmayı bıraktım, lastik değişim zamanına kadar kafaya takmamayı öğrenmeye çalışıyorum. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Selamlar.

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    Arkadaşlar tekrar merhaba;
    Yukarıdaki mesajlardan geçmişi göreceğiniz üzere aracımdaki uğultudan şikayetçiydim. 120.000 km'de triger değişimi yaptıktan sonra 50.000 km'yi geçen Continental marka lastiklerimi Dunlop ile değiştirdim. Buna rağmen o uğultu sesi ve şiddeti değişmedi. Bu şekilde 15.000 km daha kullandım. Forumlarda araştırma yaparken çokça tavsiye alan İzmir 6. Sanayi'de faaliyet gösteren Ege Peugeot özel servisine gittim. Servisin sahiplerinden İsmail Usta ile bir test sürüşü yaptık. Ön teker aks bilyalarının değiştiğini, farklı usta ve servislerin uğultunun lastik değişimi ile çözüleceğini, ancak lastik değişimi yapmama rağmen uğultunun gitmediğini söyledim. Kendisi bu sesin aks bilyaları ya da lastik değişimine bağlı olmadığını, şanzuman kaynaklı olduğunu, şanzuman rulmanlarında değişim yapılsa dahi sesin gitmeme ihtimali olduğunu söyledi. Bu uğultunun tehlikeli ya da araca zarar verici nitelikte olmadığını, onarım ve değişim işlemi için şanzuman indirilmesinin gerektiğini ve sonuçta bu işlemin son derece masraflı ve zaman alıcı olduğunu belirtti. Sonuç olarak ben de bu sesi duymamazlıktan gelmeye karar verdim. Benimkine benzer seslerden şikayetçi olan, aks rulmanı ve lastik değişimi ile sorununu gideremeyen kullanıcılar için yararlı ve yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Hepinize kazasız belasız sürüşler...

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008
    Bende 110 bin km aynı araca sahıbım 50km/s sonra belli belirsiz bi ugultu var son zamanlarda ama hızlandıkca yukselmıyor benımkı.
    Aracımı herzamankı gibi Omer ustanın guvenli kollarına bırakacagım bakalım neler olacak.
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Acemi Üye
    Meslek
    Ogretim Uyesi
    Model
    3008
    Gökay bey, bendeki de yükselmiyor. Ömer ustadan geri dönüş alırsanız ve paylaşırsanız çok sevinirim. Selamlar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)