Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
43 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Ses Sistemi

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Fotoları bende var ama buraya atamıyorum galiba.

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Alıntı Jahr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hizliresim.com adresine yükleyip buraya forumlar için olan kodu yapıştırmanız lazım

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni Üye Sahin74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Özel Güvenlik
    Model
    yok
    Benim gibi aşırı bastan hoşlanmayıp sadece tok net ses olsun diyenler varsa bunları alıp taksın
    Ön Sony gs1621c 16cm mid
    Arka Sony gs1621c 16cm mid
    Sony XM-S400D 4Kanal amfi
    Alpine swe-815 300w bas

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yeni Üye Equinox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Yazılımcı
    Model
    3008
    Araçtaki ses sisteminin (Focal olmayanlar) en büyük sorunu yüksek frekanslarda (10000hz ve üstü) çok fazla kayıp yaşaması. Bu da hoparlörlerin kalitesi ile doğrudan alakalı. Sadece kaliteli tweeter'ler ekleyerek çözülebilir belki. Tabi aracın mevcut hoparlör düzeni ve mevcut tweeter sayısı hakkında bir fikrim yok.

Yeni Üye Sahin74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Özel Güvenlik
    Model
    yok
    http://hizliresim.com

Buraya yükleyin forun cod yazanı buraya yapıltırın

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Konuyu hortlatayım. Şimdi bu konuyu bilen bilir ben geçen sene Peugeot 3008 in kapılarına dalıp kaliteli ve güçlü bir hoparlör olan 75 rms Sony gs21c mid takımı almıştım. İşte o mid takımı elimde patladi. Desibel hassasiyeti az olan 87 desibel gücü 75 rms olan takımı tabiki de teyp (4x22 rms) beslemedi. Ben dedim madem bulaştim o zaman amfi takip öyle besleme yapayım bari. Vites kutusunun altındaki konsolu açtım o da ne Continental marka benim teypin amfi çıkışları yok. Ne yapayım edeyim derken Sony d400 4x45 rms hazır soketli amfi alıp taktım yine benim Sony midler yine oralı olmadı. Bu kez önlere 60 rms 92 desibel fokal 165asx mid takımı ve arkalara Sony x-fb165 coaxlar ki 90 desibel 45 rms gücünde alıp taktim. İzolasyon için db mat ve 6mm kauçuk köpüğü kullandım. Arabanın izolasyonu mükemmel oldu. Sonuç olarak çok temiz bir ses elde ettim. Ses oldukça temiz ve güçlü. Lakin tecrübeniz yoksa bu işlere kendi kafanıza göre girmeyin. Kullanacağız kablolar bile fark yaratır. Bence Türkiye'de Peugeot 3008 ses sistemi konusunda kimsenin benim kadar tecrübesi yok. Şimdiki aklım olsa size tavsiye edeceğim çok basit ve temiz bir yol yordam oluşturup listeleyip fotoğraflarla size atacam. Maksat kimse benim kadar boşuna uğraşmasin. Birkaç saat sonra listeler ve fotoğrafları paylaşırım.
    Konu Jahr tarafından (26-07-2020 Saat 17:36 ) değiştirilmiştir.

Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Hayırlı olsun güzel tecrübe olmuş. Sonuçları bir inceleyelim bakalım

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Konu Jahr tarafından (27-07-2020 Saat 21:15 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Şimdi gelelim 3008 in ses sisteminde en kolay ne yapabilirsiniz meselesine. Öncelikle klasik ab anfi takamazsınız. Aracın teybi uygun değil. O zaman geriye 2 yol kalıyor.
    1 ya kapılara kapılara 30-35 rms desibel hassasiyeti 90 üstü olan kaliteli speakerlar takarsınız.
    2. Yada Sony d400 4x45 rms amfi yada benzeri mesela Vibe 4x60 rms d class hazır soketli amfi takarsınız kapılara da Sony d400 için 45-50 rms hoparlörler takarsınız. Vibe için 60-70 rms hoparlaorler takarsınız.
    Burda dikkat etmeniz gereken desibel hassasiyeti mutlaka 90 üstü olmalı.
    Benim tercihim şimdiki aklımla 1. Şik hem daha kolay hem orjinal teyp sesi bozulmaz. Öyle çok şiddetli ses olmasa da çok temiz ses alırsınız.
    Bir diğer husus kullanacağınız bağlantı kablosu 1.2 GA kalay kaplı bakır kablo olsun. Sesin kalitesine %100 etki ediyor.
    İzolasyon: izolasyon için db mat ve 6mm kauçuk köpüğü kullanın 10 numara olur.

Bu işlemler için en az 2 gün ayırmanız gerek.
    Benim toplam maliyet 4000 TL oldu. Ama elimde Sony gs21c takımı patladı.
    Sizin maliyetinin ilk şık için izolasyon dahil 1500 TL olur. 2. Şık için 3000 TL civarı olur kolay gelsin.
    1 şık yüzde 60-70 ses netliği ve kalitesi iyileşme olur. Ses şiddeti desibel hassasiyeti 92-93 olan hoparlör için yüzde 10-20 artar.
    2. Şık yüzde 50 ses netliği ve kaltesi artar, ses şiddeti yüzde 50 artar.
    Konu Jahr tarafından (26-07-2020 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Eksik kalan bir husus önlere mid takimi takın arkalara coax takın çok kapsamlı bir sistem yapamayacağınız için temiz ve güzel ses alırsınız. Coaxler 2 yollu olsa yeterli olur.
    Konu Jahr tarafından (26-07-2020 Saat 17:22 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Ek malzemeler;
    1)3-4 metre 1.2 kalay kaplı bakır kablo(bakır diye size aliminyum alasim kablo yutturmasinlar)
    2)çift taraflı yapışkan hoparlör alt bölgesi için izolasyon süngeri,
    3) Peugeot 3008 kapı klipsleri 20 tane,
    4) kauçuk köpüğü kalıp çıkarmak için 4-5 M2 naylon muşamba,
    5) Keçeli kalem siyah
    6) mid takımı crossover sabitlemek için 3m bant
    7) otomatik şarjlı vidalama seti
    8)db mat(4 kapı için 5 parça)
    9) kauçuk köpüğü 6mm 3-4 M2
    10) eğer amfi kullanacaksanız amfiyi vites kutusu altına yerleştirmek ve ısınmasını engellemek için 10x20 cm 2cm kalınlığında bakır levha.
    11)elektrik bandı 1-2 adet.
    12) kapı iç panellerinde 2 şer tane mavi pimli klips var. Onları çıkarmak için çengel uçlu kalın bir tel yada çengel uçlu tornavida.
    Not : bu işi yapacaksanız tüm malzemeler hazır olmadan sakın kapıları açmayın. Bekleyip çok sikilirsiniz aksi halde.
    Konu Jahr tarafından (27-07-2020 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Kullandığım focal midlere değinmek gerekirse basslari çok iyi. Ek bass sesine gerek bırakmıyor.
    Konu Jahr tarafından (26-07-2020 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Hekim
    Model
    3008
    Faydalı bilgiler: kapıları açarken ön kapilar 2 orta 1 alt vidaları sökün, sonra kapı kontrol panelini tornavida ya ince bir bez sarıp altından kastirarak çıkarabilirsiniz. Kapı panellerini daha büyükçe bir tornavida ince bez sarıp panelin alt kısmından başlayarak kastırıp ilk 2-3 klips çit diye yerinden sökülecektir. Sonra elle yukarı doğru bir kaç klips daha sökün üstlere doğru pimli klipsler var ikiser tane( resimlerde mavi pimli klipsleri inceleyin) klipsin pimlerini çengel üçlü bir tornavida yada aparatla çıkardıktan sonra kapı panellerini tamemen çıkarın. Aksi halde mavi pimleri çikarmadan zorlarsaniz o klipsleri kurarsanız onların yedeği falan yoktur. Kapı panellerini takarken oturtmakta sıkıntı yaşarsınız.
    2. Kapı iç panellerini çıkardıktan sonra göreceksiniz izolasyon için köpük kullanilmiş, o köpüğü çıkarıp atın, db matları uygun yerlere takviye ettikten sonra o köpüğün hizasına denk gelecek şekilde 06 mm kauçuk köpüğünü uygulayın. Daha geniş alana uygulamaya gerek yok. Geniş alana uygularsanız paneli oturtmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sonra köpüğü kesip çikarmak size sıkıntı yaratabilir.
    Konu Jahr tarafından (26-07-2020 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.

Uzman Üye mygold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Bilgisayar Mühendisi
    Model
    308
    Cok faydalı oldu cok tesekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yeni Üye
    Meslek
    Mimar
    Model
    5008 P87
    Şimdi gelelim 3008 in ses sisteminde en kolay ne yapabilirsiniz meselesine. Öncelikle klasik ab anfi takamazsınız. Aracın teybi uygun değil. O zaman geriye 2 yol kalıyor.
    1 ya kapılara kapılara 30-35 rms desibel hassasiyeti 90 üstü olan kaliteli speakerlar takarsınız.
    2. Yada Sony d400 4x45 rms amfi yada benzeri mesela Vibe 4x60 rms d class hazır soketli amfi takarsınız kapılara da Sony d400 için 45-50 rms hoparlörler takarsınız. Vibe için 60-70 rms hoparlaorler takarsınız.
    Burda dikkat etmeniz gereken desibel hassasiyeti mutlaka 90 üstü olmalı.
    Benim tercihim şimdiki aklımla 1. Şik hem daha kolay hem orjinal teyp sesi bozulmaz. Öyle çok şiddetli ses olmasa da çok temiz ses alırsınız.
    Bir diğer husus kullanacağınız bağlantı kablosu 1.2 GA kalay kaplı bakır kablo olsun. Sesin kalitesine %100 etki ediyor.
    İzolasyon: izolasyon için db mat ve 6mm kauçuk köpüğü kullanın 10 numara olur.

Bu işlemler için en az 2 gün ayırmanız gerek.
    Benim toplam maliyet 4000 TL oldu. Ama elimde Sony gs21c takımı patladı.
    Sizin maliyetinin ilk şık için izolasyon dahil 1500 TL olur. 2. Şık için 3000 TL civarı olur kolay gelsin.
    1 şık yüzde 60-70 ses netliği ve kalitesi iyileşme olur. Ses şiddeti desibel hassasiyeti 92-93 olan hoparlör için yüzde 10-20 artar.
    2. Şık yüzde 50 ses netliği ve kaltesi artar, ses şiddeti yüzde 50 artar.
    Öncelikle ellerinize sağlık, efsane bilgilendirme olmuş Fakat birkaç sorum olacak; 5008 sahibiyim ve Focal ses sistemi yok araçta. Sanıyorum sizdeki ile aynı orjinal teyp çıış gücüne sahiptir. Bursa'da nereye gidersem gideyim her yerde bilmem kaç bin wattlık amfi, saçma hoparlörler ve bagaja woofer koymaya çalışıyorlar. Amacım camları titretmek değil Sesin biraz yükselmesini istiyorum, ses kalitesi de artarsa mis gibi olur
    Acaba Reiss RS-120.4F mini amfi ile önlere amfiyi zorlamayacak bir component tekımı, arkalara da yine zorlamayacak bir coaxial taktırsam (mesela For-x X-116 gibi) yeterli performansı alabilir miyim?
    Aslında araç oldukça geniş, koltuk altına daha uygun fiyatlı norma bir amfi de koymayı düşündüm ama gerçekten bu işlerde pek tecrübem yok
    Eğer yardımcı olma imkanınız olursa çok müteşekkir olurum...

Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Alıntı hamzaozturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle ellerinize sağlık, efsane bilgilendirme olmuş Fakat birkaç sorum olacak; 5008 sahibiyim ve Focal ses sistemi yok araçta. Sanıyorum sizdeki ile aynı orjinal teyp çıış gücüne sahiptir. Bursa'da nereye gidersem gideyim her yerde bilmem kaç bin wattlık amfi, saçma hoparlörler ve bagaja woofer koymaya çalışıyorlar. Amacım camları titretmek değil Sesin biraz yükselmesini istiyorum, ses kalitesi de artarsa mis gibi olur
    Acaba Reiss RS-120.4F mini amfi ile önlere amfiyi zorlamayacak bir component tekımı, arkalara da yine zorlamayacak bir coaxial taktırsam (mesela For-x X-116 gibi) yeterli performansı alabilir miyim?
    Aslında araç oldukça geniş, koltuk altına daha uygun fiyatlı norma bir amfi de koymayı düşündüm ama gerçekten bu işlerde pek tecrübem yok
    Eğer yardımcı olma imkanınız olursa çok müteşekkir olurum...
    Daha basit bir sistem kurabilirsiniz evet. Şu anda piyasa biraz pahalı ama ufak bir 4 kanal amfi işinizi görür. Yalnız sistemin montajı önemli. Tecrübeli birine yaptırmazsanız parazit sıkıntısı olabilir. Bir de orijinal teyple kurulan sistemlerde beklentiniz yüksek olmasın

Yeni Üye
    Meslek
    Mimar
    Model
    5008 P87
    Sizin konunuzu yeni gördüm, ellerinize sağlık güzel uğraşmışsınız. Peki ufak bir 4x60-4x70 rms civarında amfi ile dört kapıya da orta ayar comp taksam bass ile ilgili sorun yaşar mıyım fikriniz var mı? Yani orijinal halindeki basslar bile neredeyse yeterli benim için şuan, azalmasın yeter. Yoksa önlere comp, arka kapılara coax, kalan iki kanaldan da bagaja ufak da olsa bir woofer mı yapmak daha mantıklı olur?

Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Sizin konunuzu yeni gördüm, ellerinize sağlık güzel uğraşmışsınız. Peki ufak bir 4x60-4x70 rms civarında amfi ile dört kapıya da orta ayar comp taksam bass ile ilgili sorun yaşar mıyım fikriniz var mı? Yani orijinal halindeki basslar bile neredeyse yeterli benim için şuan, azalmasın yeter. Yoksa önlere comp, arka kapılara coax, kalan iki kanaldan da bagaja ufak da olsa bir woofer mı yapmak daha mantıklı olur?
    Teşekkürler, benimki hobiye dönüştü artık, fuarlara falan götürdüm zamanında
    Konuya dönersek şimdikinden kötü olmaz ama kapıları açmışken izolasyon da yapın. Bass seslerde gözle görülür bir artış olacaktır. Adetaş var internette, oradan akustik sünger ve bitüm ürünler var tavsiye ederim.

Yeni Üye
    Meslek
    Mimar
    Model
    5008 P87
    İzolasyonu zaten hazır sökülmüşken yaptırmak dediğiniz gibi en mantıklı hareket. Sizden bir ricam daha olacak, bizim araçların teybinin amfi çıkışı yok yazılmıştı yukarıda. Hangi model amfiler direkt uyumludur, ne diye aramam lazım acaba? Veya herhangi bir amfiye soket uydurmak mümkün oluyor mu? Sony s400d gibi direk uyan fakat rms değeri bir tık yüksek bir amfi bulma şansımız var mı?

Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    İzolasyonu zaten hazır sökülmüşken yaptırmak dediğiniz gibi en mantıklı hareket. Sizden bir ricam daha olacak, bizim araçların teybinin amfi çıkışı yok yazılmıştı yukarıda. Hangi model amfiler direkt uyumludur, ne diye aramam lazım acaba? Veya herhangi bir amfiye soket uydurmak mümkün oluyor mu? Sony s400d gibi direk uyan fakat rms değeri bir tık yüksek bir amfi bulma şansımız var mı?
    Amfi çıkışı yoksa deck çevirici kullanılır. Veya high level input yazan amfiler direk bağlanabilir. Tabii ki ileri seviye için işlemci denen bir cihaz da var ama bütçe ister. Şu anda benim sistemde var mesela.. Orijinal rt6 aldım ben de 307ye. İşlemcisiz bağlasam hayatta tatmin etmezdi beni sistem

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)