6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Biyomedikal Teknikeri
    Model
    307

Question 307 1.6 HDI 110 HP Şanzıman ve Elektrik Sorunum var yardımcı olun lütfen

Hepinize merhabalar;

Öncelikle şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Aracım Peugeot 307 2004 model hatcback 1.6 HDI motor 109 beygir otomatik şanzımandır.

Aracımı yeni aldım yaşım henüz 23 ve arabadan pek anlamam, aracımdaki birkaç sorun canımı çok sıkıyor ve argo tabiriyle kazıklandım mı bilmek istiyorum.

Birinci sorun aracımın vites geçişlerinde boşa çıkıyor.. Şöyleki araç vites geçişlerinde bazen çok bağırıyor, hatta abandığım zamanlarda araç 6bin devire kadar yükseliyor ancak bu durum sadece birkaç saniyeliğine oluyor ve araç vitese geçtiğinde devir normal seviyede seyrediyor.

İkinci sorun yine araca abanırken ve genellikle yokuş yukarı çıkarken meydana gelmekte. Hepimiz abs aktif olduğunda fren mekanizmasının pedala nasıl tak tak tak vurduğunu biliriz. Ben aynı sesi araca abanırken gaz pedalında hissediyorum ve bu durum gitgide artmaya başladı. Araca abanmadığım zamanlarda bu ses sadece yokuş çıkarken ve bazende vites geçişlerinde meydana gelmekte.

Üçüncü sorun aracın elektrik aksamıyla ilgili, şöyle ki... Araç çalışmaya başladığı andan itibaren tüm ışıklar(farlar, stoplar, iç aydınlatmalar) voltajında dengesizlik söz konusu. aracın rölanti sesiyle bağlantılı olarak ışıklar yanıp yanıp sönmekte. Yalnız sönmekten kastım tamamen kapanması değil şiddetinin azalmasından bahsediyorum. Bu sıkıntı aracı disko gibi gösteriyor artık sinirime dokunmaya başladı. Işıklarda beklerken öndeki araçlara sellektör yapıyormuşum gibi duruyor birkaç kere bu yüzden açıklama yapmak zorunda kaldım.

Dördüncü sorun ise aracın göstergeleriyle alakalı. Şöyle düşünün aracı çalıştırdım ve araç rolantide ve P de duruyor. Aracın rölanti deviri yaklaşık 800 olması gerek. Aracın devir göstergesi ritimli olarak sıfıra vuruyor ve tekrar rölanti devrine geri dönüyor. Yaklaşık 2 saniyede bir devir sıfıra vuruyor ve olması gerektiği devire geri dönüyor. Benzin göstergesi aracı gazda kullanmama rağmen bir günüyle diğer günü tutmuyor bazen çeyreğin altında bazen çeyreğin az üstünde gösteriyor. Son olarak hararet göstergesi araç ısındıktan sonra 90ın az üstünde (yaklaşık 100 derecede) gösteriyor. Bildiğim kadarıyla araçta herhangi bir sıkıntı yoksa hararetin 90da olması gerekir. Araç 100de göstermesine rağmen herhangi bir sıkıntısı harareti yok ve suyuda tam.

Bu sıkıntılar hakkındaki en ufak fikir ve öneri veya çözümlerinizi yazarsanız çok sevinirim

Uzman Üye mimit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Model
    406
    Al4 şanzıman maalesef bilinçsiz ustaların elinde kalmış ve kötü bir üne kavuşmuş şanzıman, vites geçişlerinde ki vuruntunun aslında çok sebebi var ama genelde ilk bakılan nokta şanzıman yağı ve şanzıman mekanik beynibde bulunan iki ana valfin değişmesi ise çözülebilşyor. İlk denemeniz gereken çözüm yolu bu, yoksa kademeli olarak şanzıman revizyonuna kadar gidebilir. Işıkların dalgalanması ise akü veya sarj sistemi ile alakalı olabilir kontrol edilmesi lazım, akü zayıf olduğunda yada sarj da sorun olduğunda bu dediğiniz olur genelde. Titreşim içinde ön takım ve akslar vs kontrol edilmesi gerekir.
    2010 Peugeot 308 Millesim 1.6 HDI 112 HP Auto6R inci siyahı.
    2001 Peugeot 406 SV BVA
    2001 Peugeot 406 Coupe 2.0

Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308
    Öncelikle belirtmek gerek ki aracınız hem 1.6 HDI hem de Otomatik olamaz. 307 de böyle bir kombinasyon yok.

Aracınız 307 1.6 Tu5JP4 kodlu 110Hp üniteye sahiptir.

Birinci sorunu hangi viteste yapıyorsa o vitesinizin balatası yanıktır. Haliyle revizyon gerekir. Başka yöntem aramayın. Tabii revizyonu tam kapsamlı yaptırmanızı öneririm. Elektrovana ve alt basınç kaptörünü muhakkak değiştirin.

İkinci sorun için motor kulaklarınızı ve salıncaklarınızı kontrol etmek gerek.

Üçüncü sorun da çok ciddi. Aracınızda voltaj dalgalanması var. Şarj dinamosuna baktırmak gerekir. Muhtemelen içindeki konjektör işini yapamıyor. Çalışır haldeyken Akü üzerinden voltaj ölçtürün muhakkak.

Dördüncü sorununuz bir önceki sorundan kaynaklanıyor olabilir. Düşük veya aşırı voltaj birçok elektrik aksamına zarar verebilir. Voltaj çok düşerse gösterge tıpkı yazdığınız gibi kapa aç şeklinde deviri düşürür. Diğer parametrelerde hata verebilir. Ancak Hararet göstergesi 307lerde yaklaşık 100 e kadar çıkar ve düşer. Bu normaldir. Zaten aslında hiç bir araçta hararet sabit 90 da durmaz ama firmalar kullanıcı rahat olsun mantığıyla göstergeyi programlayarak sabit 90 gösteriyor.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Yeni Üye
    Meslek
    Biyomedikal Teknikeri
    Model
    307
    Alıntı Ömer Gedik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle belirtmek gerek ki aracınız hem 1.6 HDI hem de Otomatik olamaz. 307 de böyle bir kombinasyon yok.

Aracınız 307 1.6 Tu5JP4 kodlu 110Hp üniteye sahiptir.

Birinci sorunu hangi viteste yapıyorsa o vitesinizin balatası yanıktır. Haliyle revizyon gerekir. Başka yöntem aramayın. Tabii revizyonu tam kapsamlı yaptırmanızı öneririm. Elektrovana ve alt basınç kaptörünü muhakkak değiştirin.

İkinci sorun için motor kulaklarınızı ve salıncaklarınızı kontrol etmek gerek.

Üçüncü sorun da çok ciddi. Aracınızda voltaj dalgalanması var. Şarj dinamosuna baktırmak gerekir. Muhtemelen içindeki konjektör işini yapamıyor. Çalışır haldeyken Akü üzerinden voltaj ölçtürün muhakkak.

Dördüncü sorununuz bir önceki sorundan kaynaklanıyor olabilir. Düşük veya aşırı voltaj birçok elektrik aksamına zarar verebilir. Voltaj çok düşerse gösterge tıpkı yazdığınız gibi kapa aç şeklinde deviri düşürür. Diğer parametrelerde hata verebilir. Ancak Hararet göstergesi 307lerde yaklaşık 100 e kadar çıkar ve düşer. Bu normaldir. Zaten aslında hiç bir araçta hararet sabit 90 da durmaz ama firmalar kullanıcı rahat olsun mantığıyla göstergeyi programlayarak sabit 90 gösteriyor.

Hocam verdiğin bilgiler tecrübelerimle birebir uyuşuyor, gerçekten ayakta alkışlıyorum. Geçen gün sunroof arızalandı ve elektrik dalgalanmasından dolayı olabilceği söylendi, akü çıkışı 13.5v-14v arası dalgalanıyor bunun sebebi olarak konjektörün tam olarak çalışmaması gösterildi. Çıkıştaki fazla akım beyindeki devrelere zarar veriyormuş bu yüzden sunroof şuanda kırığı çıkığı olmamasına rağmen çalışmıyor.
    Vitesin boşa çıkması durumu sürekli olarak 2. vitesten 3 e geçerken oluşuyor. Ayrıca 1. vitesten 2 ye geçerken araç tam 2bin devirde vites geçişi gerçekleşirken birden ivmeleniyor ve vites geçişi eylemi boyunca ivmelenme devam ediyor. Biraz daha açmak gerekirse araç gaza basmadığım halde vites geçişi sırasında ivmeleniyor ve bu ivmelenme anca gazı köklediğim zaman oluşabilcek derecede. bu durumdan dolayı trafikte öndeki aracı yakın mesafe takip edemiyorum. Revizyon dediniz yüreğim hopladı bu revizyonu daha ucuz yollu bir şekilde halletme imkanım var mıdır sizce ? ve bahsettiğiniz parçaların fiyat bilgisine sahipseniz bizimle paylaşın lütfen, ben aracın beyni yanabilir diye bugün işe metroyla geldim. Sıkışık durumdayım bu durumdan dolayı aracı minimum düzeyde mâl etmeye çalışacağım. Tekrar teşekkürler hocam.
    Konu Samet tarafından (05-09-2017 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Biyomedikal Teknikeri
    Model
    307
    Arkadaşlar arabamı dün yaptırdım, aracın sorunu konjektörden dolayıymış birbiriyle bağlantılı olarak hepsini etkiliyormuş. Aracımın düzelmeyen 2 sorunu var onlardan biri sunroof 2 gün önce bozulmuştu usta beyninde bir arıza vardır demişti o düzelmedi ve motor 2. vitesten 3. vitese atarken vites hala boşa çıkıyor ve yaklaşık bir saniye boyunca vitese geçmiyor o da düzelmedi.

Konjektörün sebep olduğu sorunlar;

Işıklandırmada dalgalanma, beyine fazla veya az akım verme
    Beyine giden dalgalı akımdan dolayı vites geçişlerinde anormallik ( 1 den ikiye geçerken araç vites geçiş esnasında gazı köklüyordu, araç birden ivmeleniyordu )
    Yine beyne giden dalgalı akımın yol açtığı sunroof arızası.( Sunroof arıza verdikten sonra anahtardan kapatmayla bir kere kapandı sonra daha çalışmadı. Beyne giden dalgalı akım sunroof ünitesindeki kontrol kartını yakmış bu yüzden sunroofta elektrik olmasına ve kırık çıkığı olmamasına rağmen sunroof çalışmıyor. Diyeceksiniz ki neden arızadan sonra 1 kerede olsa çalışmış o zaman ? çünkü anahtarın farklı bir kontrol ünitesi varmış oradan müdahale edebildim.)

Arkadaşlar anladığım kadarıyla bu konjektör dediğimiz zımbırtı ucuz olmasına rağmen baya önemli bir role sahipmiş. Yaptırmadan devam etsem beyine bağlı olduğu için bana her gün bir farklı arızayla gelecekti sanırım. Bu arada aracın üzerinden çıkan konjektör yan sanayiydi buradan bunu da belirtelim..
    Konu Samet tarafından (07-09-2017 Saat 09:55 ) değiştirilmiştir.

Süper Moderatör tsinanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    İnşaat mühendisi
    Model
    308
    Alıntı emekgolcek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,
    Benim 2008 model 206 peugeot sedan'ım var. Çekişte düşüklük. vites geçişlerinde vuruntu. çabuk devir alamama, yokuş çıkarken bayılma gibi sorunlar vardı. Arabada epey bir parça değiştirdim. tatmin edici bir düzelme oldu fakat hala bir cansızlık vardı. geçen 1 ay önce kapılar kendi kendine kitlendi. 2 hafta kadar önce yine aynı şeyi yaptı. geçtiğimiz salı günü sabah işe giderken çalıştırdıktan 50 metre sonra hafif bir çukurdan geçerken stop etti. 20 dakika uğraştım çalıştırmak için. Her kontakta iç gösterge ışıkları, göstergeler, sinyaller ve farlar kapalı olduğu halde dengesiz şekilde yanıp sönüyorlardı. 20 dakikadan sonra normal çalıştı fakat motor arıza lambası yandı. Öyle işe gittim. Akşam tamircime uğradım bilgisayara bağladı. Beyin sıfırlanmış dedi. Arızayı bilgisayardan kapadı. 1 km kadar gitmedim. yine hafif bir çukurdan geçerken araba stop etti. 1 saat kadar uğraştıktan sonrada komple çalışmaz oldu. Şansıma bir tamircinin 50 metre ilerisindeydim. Arabayı önüne kadar itip orada bıraktım. Evde sitelerde konuyla ilgili bilgi bulmaya çalıştım. Pek çok kişinin başına böyle durumlar gelmiş. Yapılan yorumlarda şarj dinamosu veya kömürü, beyinin yanmış olabileceği, akünün bitmiş olabileceği veya kutup başlarının oksitlenmiş olabileceği v.s. pek çok yorum yapılmış. Sabah arabayı önüne bıraktığım dükkana gittim. Ustaya durumu anlattım. Elektrik sistemini kontrol etti. Eksi kutup kablosu kopmuş. Kabloyu tamir etti. Bu kablonun sadece kopması değil zayıflaması bile araçta ciddi sorunlar çıkarıyormuş. Tüm elektrik sisteminde dengesizlik, motor performansında düşüklük ve beyni yakmaya kadar gidiyormuş. Şimdi arabamın motor performansı attı 1 ve 2. vites geçişlerindeki vuruntu ortadan kalktı. sarsıntılı vites geçişleri bitti. Teybimin sesi çok kötüydü oda düzeldi.
    Geçmiş olsun. Ufak bir kablo kopması dediğiniz gibi büyük sorunlara yol açabiliyor . Ben de geçen sene 2006 model 206 hb vardı. Sürekli hararet maksimuma çıkıp arıza ışığı ve stop yazısını yandırıyordu. Araba lpg liydi hararetle ilgili bir sorun ciddi sonuçlara yol açabilirdi. Servise gittim önce fan rezistansı değişti sorun gitmedi sonra hararet müşürü değişti yine gitmedi en son motor beyni arızalı onun değişmesi gerekiyor dediler ve 2750 tl gibi ciddi bir fatura çıkardılar bana. Sonrasında sanayide arabayı söktük kabloları açtık ve fana giden bir kablonun koptuğunu farkettik. Kabloyu tamir ettikten sonra hiçbir sorun kalmadı.

SM-G935F S7 Edge cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2013 2008 Allure 1.6 e-HDI 92 hp Manuel Grip Control (Platinyum Gri) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Allure + Comfort Pack 1.6 BlueHDI EAT6 (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2006 206 X-Design 1.4 75 hp AL4 (LPG) - Siyah Kedi
    2015 208 Active 1.4 e-HDI 68 hp Auto5R S&S (Lav Kırmızı) (SATILDI)
    2015 308 (T9) Active 1.6 BlueHDI EAT6 (Tekno Gri)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler