Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 21 ile 31 arası
    Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Harun hocam rüzgar sesi benim aracımda yoktu. Şu anki 2008 imde rüzgar sesi daha baskın. Bunun aynası daha büyük haliyle ses daha fazla hissediliyor. Belki sizin aracınızla alakalı sorun olabilir. Bu arada 301 den daha yoğun rüzgar sesi 508'de var. Motor seside 301'de normal hatta rakiplerinden az bile...Bu arada makyajla süspansiyon da iyileştirmeler olduğu söyleniyor
    2008 classic edition

Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harun hocam rüzgar sesi benim aracımda yoktu. Şu anki 2008 imde rüzgar sesi daha baskın. Bunun aynası daha büyük haliyle ses daha fazla hissediliyor. Belki sizin aracınızla alakalı sorun olabilir. Bu arada 301 den daha yoğun rüzgar sesi 508'de var. Motor seside 301'de normal hatta rakiplerinden az bile...Bu arada makyajla süspansiyon da iyileştirmeler olduğu söyleniyor
    Ben aslında rüzgar sesinden hiç rahatsız değilim, sadece forumumuzda olsun diğer forumlarda olsun rüzgar sesinden rahatsızlıklar dile geliyordu. Benim asıl şikayetim 120-130 dan sonra yolda gezinme, daha doğrusu asfalta yapışamama olayı. Onu da 120 den yükseğe çıkmamakla çözdüm. Ancak bir de yanal rüzgarlardan fazlaca etkileniyor, yanımdan bir otobüs veya yüksek hızlı bir araç geçtiğinde onun girdabından olsa gerek direksiyon hakimiyeti zorlaşıyor, şöyle bir gezinme isteği hasıl oluyor. belki bu durum benim aracıma ait bir durumdur bilemiyorum. Ne motor sesi ne de rüzgar sesi ne malzeme kalitesi ne de işçilik beni rahatsız etmiyor. tek derdim hız yükselince kendimi güvende hissedememek.
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Alıntı HarunHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben aslında rüzgar sesinden hiç rahatsız değilim, sadece forumumuzda olsun diğer forumlarda olsun rüzgar sesinden rahatsızlıklar dile geliyordu. Benim asıl şikayetim 120-130 dan sonra yolda gezinme, daha doğrusu asfalta yapışamama olayı. Onu da 120 den yükseğe çıkmamakla çözdüm. Ancak bir de yanal rüzgarlardan fazlaca etkileniyor, yanımdan bir otobüs veya yüksek hızlı bir araç geçtiğinde onun girdabından olsa gerek direksiyon hakimiyeti zorlaşıyor, şöyle bir gezinme isteği hasıl oluyor. belki bu durum benim aracıma ait bir durumdur bilemiyorum. Ne motor sesi ne de rüzgar sesi ne malzeme kalitesi ne de işçilik beni rahatsız etmiyor. tek derdim hız yükselince kendimi güvende hissedememek.
    Bu durumdan bende şikayetçiydim. Yumuşak süspansiyon, geniş yan yüzey ve yerden yüksek yapı burada etken. Kısa ve sert yay ile bu durumun önüne geçen kullanıcılar var...
    Birde şu yönden bakmak lazım. Ülkemizde en yüksek hız sınırı otoyollarda ve 120 km sınır var. Kurallar içinde olunduğu içinde sıkıntı Yok. Zaten sıkıntı rüzgarlı havalarda 140 km den sonra başlıyor...
    Bu araçta aile arabası olarak üretildiği için 120 km ve üstüne çıkanda azdır...
    2008 classic edition

Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Bu durumdan bende şikayetçiydim. Yumuşak süspansiyon, geniş yan yüzey ve yerden yüksek yapı burada etken. Kısa ve sert yay ile bu durumun önüne geçen kullanıcılar var...
    Birde şu yönden bakmak lazım. Ülkemizde en yüksek hız sınırı otoyollarda ve 120 km sınır var. Kurallar içinde olunduğu içinde sıkıntı Yok. Zaten sıkıntı rüzgarlı havalarda 140 km den sonra başlıyor...
    Bu araçta aile arabası olarak üretildiği için 120 km ve üstüne çıkanda azdır...
    Araç aile arabası ve yüksek hız yapılmadığında sorun olmuyor doğru ama sorun şu ki herkes aile babası değil. Aramızda gençler var, çoğu zaman fütursuz ve tedbirsiz davranabiliyorlar, insan bundan korkuyıor. tamam araç güçlü, gaza basınca gidiyor torku iyi ama stabillik sorunu var, araç zorlandığında dağılabiliyor. Gençlere bunu anlatmak kolay olmuyor, örneğin benim gençler
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Eğer birisi macera arayacaksa yanlış seçim. Bunun için Peugeot firması rcz veya gti araçlar üretiyor. Bende aile babası olmadan önce gti araçlar kullanıyordum. Çünkü gti gibi araçlar hariç hangi marka olursa olsun limitlerde gidilemez. Çünkü limitte giden bir kişi mutlaka kaza yapacaktır. Gti gibi araçlarda limitler yüksektir. Yani süspansiyonu serttir, yere yakındır, frenler gibi bir çok aksamı çok daha ileri düzeydedir. Aile arabasıyla düşük süratlerde gidilmeli. Bu sadece 301 değil bütün aile araçları için geçerli...
    2008 classic edition

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Eski yarama parmak basmışsınız. Yan rüzgarlar 301'in başının derdi bence.
    Hatta sıralama yapsam 1 numaraya rüzgardan etkilenmeyi yazarım.

Çok zorlasanız sadece bir tane sorun bul deseniz yine bunu yazarım. Şehirler arası yollarda, açık ovalarda 120 ler hayal oluyor. Kışın rüzgarlı günlerinde Afyon Kütahya arasında, Balıkesir Bandırma arasında 70'lere falan düştüğümü ona rağmen rahat edemediğimi hatırlıyorum. Bu nedenle spor yaylara geçmiştim. YAylar geçekten faydalı olmuştu. Aynı yollarda benzer rüzgarlar altında 100-110 arasına çıkmak kolaylaşmıştı. Elbette azda olsa konfordan ödün vermeye yol açtı bu çözüm. Fazla kasisli yollarda yorucu oluyordu. Örneğin Aydın Antalya Korkuteline kadar olan yol insanı hoplata hoplata yoruyordu.

Bu soruna aero dinamik bir çözüm gerekiyor aslında. Ama bunun içinde aracın bir çok parçasının kalıbı değişmeli. Ciddi bir yatırım gerekecektir. Zaten o zaman başka bir araç haline gelir.

Ama şehir içinde kullanımda bu anlattığım sorunu hemen hemen hiç yaşamıyor insan. Bence 301 şehir içi için ekonomik ve kullanışlı bir araç.

Bu arada hemen belirteyim, rüzgardan şikayet ettiğim dönemlerde B sınıfı başka araçları da incelemek zorunda kalmıştım. Skoda Rapid yine rüzgardan etkileniyordu. Kullanmadım ama Seat Toledo için de benzer eleştiri yapan kullanıcılar tanıdım. Linea ve Egea denedim. Linea'yı hiç saymayayım. Egea da Balıkesir de rüzgarda şerit değiştirmek istiyordu.

Sonuç olarak B sınıfı araçların şehir içinde kullanılması gerektiğine karar verdim. Uzun yol sık gitmiyorsanız, ya da yaz ayları gezme amaçlı gidiyorsanız da sorun olmaz. Ama iş için sürekli binlerce km yol yapmanız gerekiyorsa üst sınıf araçlara ihtiyaç var. Ne yazık ki yollarda sürekli Symbol, 301, Linea şirket araçları görüyorum. araç fiyatları birinci öneme sahip olduğu için doğal olarak tercih ediliyorlar. Onların yanında şanslı olan şirket çalışanları Fluence kullanıyor. Bir kaç kere binmeme rağmen gerçek anlamda yol yapmadığım için açık alanda rüzgarla arası nasıl bilmiyorum ama B sınıfından daha iyi gibi gelmişti bana.
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski yarama parmak basmışsınız. Yan rüzgarlar 301'in başının derdi bence.
    Hatta sıralama yapsam 1 numaraya rüzgardan etkilenmeyi yazarım.

Çok zorlasanız sadece bir tane sorun bul deseniz yine bunu yazarım. Şehirler arası yollarda, açık ovalarda 120 ler hayal oluyor. Kışın rüzgarlı günlerinde Afyon Kütahya arasında, Balıkesir Bandırma arasında 70'lere falan düştüğümü ona rağmen rahat edemediğimi hatırlıyorum. Bu nedenle spor yaylara geçmiştim. YAylar geçekten faydalı olmuştu. Aynı yollarda benzer rüzgarlar altında 100-110 arasına çıkmak kolaylaşmıştı. Elbette azda olsa konfordan ödün vermeye yol açtı bu çözüm. Fazla kasisli yollarda yorucu oluyordu. Örneğin Aydın Antalya Korkuteline kadar olan yol insanı hoplata hoplata yoruyordu.

Bu soruna aero dinamik bir çözüm gerekiyor aslında. Ama bunun içinde aracın bir çok parçasının kalıbı değişmeli. Ciddi bir yatırım gerekecektir. Zaten o zaman başka bir araç haline gelir.

Ama şehir içinde kullanımda bu anlattığım sorunu hemen hemen hiç yaşamıyor insan. Bence 301 şehir içi için ekonomik ve kullanışlı bir araç.

Bu arada hemen belirteyim, rüzgardan şikayet ettiğim dönemlerde B sınıfı başka araçları da incelemek zorunda kalmıştım. Skoda Rapid yine rüzgardan etkileniyordu. Kullanmadım ama Seat Toledo için de benzer eleştiri yapan kullanıcılar tanıdım. Linea ve Egea denedim. Linea'yı hiç saymayayım. Egea da Balıkesir de rüzgarda şerit değiştirmek istiyordu.

Sonuç olarak B sınıfı araçların şehir içinde kullanılması gerektiğine karar verdim. Uzun yol sık gitmiyorsanız, ya da yaz ayları gezme amaçlı gidiyorsanız da sorun olmaz. Ama iş için sürekli binlerce km yol yapmanız gerekiyorsa üst sınıf araçlara ihtiyaç var. Ne yazık ki yollarda sürekli Symbol, 301, Linea şirket araçları görüyorum. araç fiyatları birinci öneme sahip olduğu için doğal olarak tercih ediliyorlar. Onların yanında şanslı olan şirket çalışanları Fluence kullanıyor. Bir kaç kere binmeme rağmen gerçek anlamda yol yapmadığım için açık alanda rüzgarla arası nasıl bilmiyorum ama B sınıfından daha iyi gibi gelmişti bana.
    Bandırma rüzgarı meşhurdur. Zaten çoğu yerde rüzgardan elektrik üreten pervaneler vardır. En son Balıkesir Bandırma arasında 5008'i kullandım rüzgardan 60-70 lere indiğimi bilirim... 301'lede hemen hemen aynı süratle gittim. Bu yolda zaten diğer araçlarda çok yavaş gidiyor...
    2008 classic edition

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Bandırma rüzgarı meşhurdur. Zaten çoğu yerde rüzgardan elektrik üreten pervaneler vardır. En son Balıkesir Bandırma arasında 5008'i kullandım rüzgardan 60-70 lere indiğimi bilirim... 301'lede hemen hemen aynı süratle gittim. Bu yolda zaten diğer araçlarda çok yavaş gidiyor...
    Aynı yolda sürekli gidip geliyorum. Yaklaşık 100 Km civarında ortalama hızlar tutturuyorum. Sanırım 5008 de yüksek araç o nedenle etkileniyordur.

308'e geçin Bu kadar rahat edeceğimi biri önceden söylese inanmazdım.
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Ben Gönenli olunca o yolu ve o bölgeyi iyi bilirim. Eğer sağlam bir rüzgara denk gelirseniz ayakta bile zor durursunuz. Heleki yaz sonları sonbahar ayları daha da rüzgarlı olur. Kuzenimin 530d BMW si ilede rüzgarda aynı yolda 60-70 ile yolculuk yaptık. Tabii 5008 ve 301 süspansiyon ve geniş yan yüzey nedeniyle daha fazla etkileniyor. Bu yoldan rüzgarlı havada 2008 ile henüz geçmedim. Bu arada traktörümüzle çok bu yolu geçtim.
    2008 classic edition

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Bende artık biraz oralı gibiyim. Yaklaşık 60 bin km yaptım 20 ayda. Bunun en azından 30 bin kmsi Bandırma Balıkesir, Mudanya Balıkesir arasındadır. Bunun da 20 bini 301'le 10'bini 308 le olmuştur. Karda, kışta, fırtınada, İDO çalışmadı diye İstanbul Balıkesir yolunda geçti. 308'le sorun yaşamadım hiç . Traktör'den sonra tek geçerim.
    Bir Kedim Bile Yok..

Acemi Üye
    Meslek
    Teknisyeni
    Model
    301
    Sizler kadar bilgi ve tecrübe sahibi değilim fakat hakikaten rakamlar bana da çok yüksek geldi...

Bu aracı alırken bütçemi çok zorlayarak 40.000 sınırlarına kadar yaklaştım. 55.000 tl civarında 0 km 2015 model access 301 vardı. Az daha cikabilsem onu alırdım.

Makyaj çok yakışmış farlar tampon panjur ve gündüz farı değişikliği cidden güzel olmuş. Stoplar da fena değil ama ergonomi ye ve süspansiyona dair de birşeyler yapilmadiysa dediğiniz gibi göz boyamaktan öteye gitmez...

Harun hocamın​ sözünü rahmetli kayınpederimin sık söyledigi bir söz ile desteklemek istiyorum " bizim eşeğimiz elin atından iyidir"...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)