Sayfa 1/32 12311 ... SonSon
627 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Acemi Üye

Auto6R Şanzıman İle İlgili Herşey

Merhabalar .
    Bayram Tatilinde Ankara ya gittigimde şehir içi trafiginde bir şey dikkatimi çekti . vites 1 den 2 ye geçtiğinde bir ses geliyordu . Bayram arifesi acilen Göral Otomotivin Servisine götürdüm arabayı . Çok yogundu . Kırk rica ile bir baktırdım . Şanzuman kutusundan gelebilecegini söylediler . Bayram sonrasına randevu verip şanzuman kutusunun sökülmesi gerektiğini ve en az 3 gün serviste kalacagını söylediler . Ama Bu şekilde kullanılabilecegini , bir sorun açmayacagını söylediler . Tokat'a gelince buradaki servise götürdüm . Ancak servis yeni açıldıgı için gerekli makinalar ay sonuna gelecekmiş . Ancak bu arada ses iyice azaldı . Çok dikkatli dinler isem duyuluyor . Ben ay sonunu beklemeden Sivas Servise götürecegim sanırım .
    Ancak merak ettigim böyle bir şey ile karşılaşan kimse oldu mu ?
    Peugeot 3008 Premium Pack 1.6 HDİ Auto 6R Sedefli Beyaz

Tecrübeli Üye

Ynt: Auto6R Şanzıman

çok sıkışık trafikte çok dur kalk 1den 2e sonra tekrar 1e at yapınca bu ses çok geliyor diye okumuştum biyerde.bende arife günü görala lastik sormak için uğramıştım hınca hınç doluydu belki sizde ordaydınız ama tanışmadığımız için birbirimizin yanından geçip gittik belkide
    Golf VI TSI

Acemi Üye

Evet mümkündür Hakan Kardeş . Belki karşılaşmışızdır . Göral Lastiklere çok fiyat istiyor . Şaşmazdaki lastikçileri tavsiye ederim . Çok güzel fiyatları var .
    Benim araç sıkışık trafikte degil normal trafiktede , ilk kalkışta 1 den 2 ye geçerken yapıyor .

Tecrübeli Üye

bu vites gecis sesleri hakkinda bikac kez daha muhabbet donmustu konuyla ilgili arkadaslar size bilgi vericektir mutlaka...

Lastik konusuna gelince evet pahali ama yakit ceki kampanyasi bitmemis olsaydi lastikler piyasa fiyatinin biraz altina bile dusuyordu ama kampanya bitmis malesef zaten ben buldum michelin A4 195/65/15 ebadinda 4 adet 480 lira sinavlarim bitsin taktircam
    Golf VI TSI

Acemi Üye

Alıntı hakan308 Nickli Üyeden Alıntı
    michelin A4 195/65/15 ebadinda 4 adet 480 lira
    Michelin için çok güzel fiyat . Güzel günlerde kazasız belasız kullanırsınız inşaallah .

Uzman Üye reisG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Arkadaşlar , otomatikleştirilmiş düz viteslerin (auto 6R , DSG, easytronic, M/M, dualogic, ASM vb.) kullanımı konusunda gerçek otomatik viteslerde farklı özellikleri vardır. bunların kullanım özellikleri aracın kullanım kitapçığında yazar. Bu tip vites kutularında debriyaja sizin yerinize elektronik olarak bilgisayar marifeti ile basılır . mesela trafikte durduğunuzda mutlaka vitesi park veya boş konuma almak zorundasınızdır. aksi taktirde debriyaj pedalı sürekli basılı olur 10.000 km.de bile baskı balata değiştirmek zorunda kalırsınız. sonrada forumlarda yok bu vites kötüdür baskı balata gider diye yazılara rastlar yanlış bilgilendirilmiş olursunuz.
    Hakan'ın da yazdığı gibi auto 6R nin kullanımı konusunda Berker çok çok detaylı bir klavuz yazmış ve forumda yayınlamıştır. aratıp okumanız halinde tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.
    2009 Peugeot 308 Comfort 1.6 VTi 120 Bg. Babylone Kırmızı

Acemi Üye

Sevgili reisG konuyu açmadan önce Berker beyin de diger kullanıcılarında Auto 6R ile ilgili olan sorunlarını okudum . Aracım 5500 km de . Beni tedirgin eden ilk 4500 km böyle bir şeyle karşılaşmadım . son 1000 km içerisinde bunu yaptı . Bunun içinde buradaki arkadaşlara da sormak istedim .

Yeni Üye

2-3 gündür böyle bir durum oluyor A konumunda trafikte beklerken hareket etmek istediğimde boşta gibi tepki veriyor sonra N ve A yapıyorum düzeliyor. Sizce neden olabilir?
    2010 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6R 110 hp İnci Siyahı

Aktif Üye Gökay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    STK
    Model
    3008

Nekadar süre A konumunda hareketsiz kalıyorsunuz?

Şanzıman uzun süre hareketsiz A konumunda kalırsa robotumuz onu otomatik olarak N konumuna alıyor,debriyajdan yememek için.

Eğer anlattığım gibi bir olaysa zaten göstergede A sembolu yanıp sönüyor bu esnada.

Tekrar N'ye alıp A'ya alınca yerine geçiyor akıllı şey
    3008 BlueHdi Sedefli Beyaz

Yeni Üye

Sanırım biraz uzundu. Otomatik olarak N yaptığını bilmiyordum. Kullanım kılavuzunda trafikte A da durabilir diye yazdığını hatırlıyorumda. Şu anda 15600 km de hiç daha önce olmamıştı.
    2010 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6R 110 hp İnci Siyahı

Meslek
    STK
    Model
    3008

Alıntı isson Nickli Üyeden Alıntı
    Sanırım biraz uzundu. Otomatik olarak N yaptığını bilmiyordum. Kullanım kılavuzunda trafikte A da durabilir diye yazdığını hatırlıyorumda. Şu anda 15600 km de hiç daha önce olmamıştı.
    Bende bilmiyordum...Ta ki ;

Birgün seyir esnasında telefonum çaldı,çektim sağa, 3-5 dk.ya yakın konuştum sanırım sonra işim bitti telefonu yerine koydum, bastım gaza ki araba gitmiyor noluyor yahu derken A sembolu yanıp sönüyordu

N --> A yapıp yoluma devam ettim

Benim sorunum daha başka. A'ya alıyorum ama göstergede A yazmıyor ve araba sanki manuele almışım gibi 1. vitesten yukarı çıkmıyor. Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba? Araç daha 950 km'de ve acayip canım sıkıldı bu sabah.

Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Auto 6R tipi şanzımanlar düz vitestir. Sadece debrijaya siz basmazsınız bir bilgisayar vasıtası ile bu işlem yapılır. Bu yüzden trafikte durmalarda N pozisyonuna almanız debrijaj/baskı-balatayı korumak için yapmanız gereken en doğru harekettir. Berker'in forumdaki Auto 6R şanzıman kullanımı ile ilgili detaylı yazısını okumanızı öneririm.
    Araçlarınız gerçek otomaik vites değildir. Belli kullanım koşula ve şartlarına uyulmaz ise problem çıkartabilir. Ve bu sistemin problemi değildir, kullanım hatasından kaynaklanır.

Benim sorunumun kullanıcı hatası olduğunu düşünmüyorum. Sabah arabaya biniyorum N pozisyonunda arabayı frene basarak çalıştırıyorum ve biraz ısındıktan sonra A'ya alıyorum vitese geçiyor ama A pozisyonunu ekranda göremiyorum ve 1'ci vitesten yukarı çıkmıyor araç sanki manuele alınmış gibi. İşe geldim akşam umarım bindiğimde tekrar yapmaz bu sorunu. Bunu ikinci kez yaptı bu arada. Olması servise gidicem.

Meslek
    Denizcilik sektöründeyim
    Model
    308

Ben isson'un yazdıklarına genel bir cevap vermiştim. Sizdeki eletornik tarzda bir arıza olarak gözüküyor. Servis ziyaretini bence öne alın. Büyük problemlerin oluşmasına sebep olabilir.

Meslek
    STK
    Model
    3008

Muhtemelen A <-> M arası geçiş kısmında problem var.Pek kurcalamamak en iyisi ama kolu birkaç kez sağ sol yapınca Auto'ya geçiyormu?

İşin garibi ben hiç manuele almam bu sorunla karşılaşınca manuele alıp tekrar A'ya alayım dedim ama işe yaramadı. Hatta yolda durup kontağı kapat aç yaptım ama düzelmedi. Akşam tekrar denicez umarım anlık bir sorundur. Çok soğuk havada yapıyor sanki.

Yeni Üye
    Meslek
    Makina Mühendisi
    Model
    308

Alıntı ahmet_murat Nickli Üyeden Alıntı
    Benim sorunumun kullanıcı hatası olduğunu düşünmüyorum. Sabah arabaya biniyorum N pozisyonunda arabayı frene basarak çalıştırıyorum ve biraz ısındıktan sonra A'ya alıyorum vitese geçiyor ama A pozisyonunu ekranda göremiyorum ve 1'ci vitesten yukarı çıkmıyor araç sanki manuele alınmış gibi. İşe geldim akşam umarım bindiğimde tekrar yapmaz bu sorunu. Bunu ikinci kez yaptı bu arada. Olması servise gidicem.
    bende de aynı sıkıntı oldu ve araç 1000 km de iken gerçekleşmesi insanın canını sıkıyor. aynı araçtan 2008 model olanını da kullanmıştım ancak hiç böyle bir sorun yaşamadım. bir defa yaptı daha sonra yapmadı. Vites N konumunda iken çalıştırdım A konumuna alınca ekranda "AUTO" yazmadı aynen manuel konum gibi...
    ve hiçbir şekilde kendisi vites değiştirmiyor. ayrıca böyle olduğunda M konumundan daha manuel idi. yani durduğu yerde vites büyütüyor, küçültüyor, istediğiniz hızda istediğiniz vitese geçiyor. 1 kez yaptı başka yapmadı. durup geriye alıyorsunuz, "auto" kısa bir süre yanıp, hemen geri sönüyor. aslında "auto"suz bir şekilde aracı R konumuna almak imkansız ama oldu. soğuktan bir donma veya temassızlık olabilirmi diye düşündüm. ancak benim gibi bu sorunu yaşayanlar var ise cevaplarsa sevinirim.
    308 Premium Plus 112 HDI Auto6R Alp Beyaz

Aynı sorunu sabah çok soğukta ben de yaşadım ama 2 kez oldu bana. Benim de aracım daha 1000km civarında idi. Şuan araç 4000de ve tekrar aynı sorunu yaşamadım.

Esat
    Ziyaretçi

aynı sorunu şimdi 3000 km de comfort pack te arkadaşım yaşadı araba serviste kalıcakmış 1 gün
    bu sorun nazıl düzelir bilgisi olan varmı sogkla acaba bi ilgisi varmı bu işin sorun yaşayanlardan yazın sorun yaşayan varmı

Sayfa 1/32 12311 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)