Sayfa 1/8 123 ... SonSon
157 sonuçtan 1 ile 20 arası
    Acemi Üye mstfkarsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    öğretmen
    Model
    301

301 Bagaj Amortisör Montajı Detaylı Anlatım

Selamun Aleyküm arkadaşlar merhaba, sonunda aracıma bagaj amortisörünü taktım ve güzel de oldu.

Sizin için buradan birsürü resim paylaşmaktansa video şeklinde hazırlayıp paylaşmak daha mantıklı geldi. Hem detaylı görmüş olursunuz hem de youtube kanalıma içerik olmuş oldu

Videoyu elimden geldiğince detaylandırmaya çalıştım umarım işinize yarar. Sorularınız olursa yazabilirsiniz.

Her işlemi ve kullanılan malzemeleri video da belirtmeye çalıştım.

1 adet 110 nm kuvvetinde, açık hali 50 cm olan amortisör kullandım. (Amortisörü öneren Tebukan'a da teşekkür ediyorum)

Görüşleriniz nedir? Nasıl olmuş?

Arkadaşların isteği üzerine Koltuk arkası vida delik ölçüsü:

Konu mstfkarsli tarafından (19-04-2016 Saat 19:27 ) değiştirilmiştir.
    -------------------------------------
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Ellerine sağlık. Başarılı bir işlem olmuş. Güle güle kullanın.
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    öğretmen
    Model
    301
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerine sağlık. Başarılı bir işlem olmuş. Güle güle kullanın.
    Teşekkür ediyorum. Sağolun
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

Aktif Üye HarunHoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Öncelikle emeginize sağlık. Sonuç itibariyle başarılı ve faydalı bir çalışma olmuş. Videodan anladığım kadarıyla tek amortisör kullanmişsınız. Gayet de güzel en yukarıya kadar hizla iterek tam açılımı sağlaması iyi olmuş . Çarpmasına engel olmak için iki cm boşluk bırakmak da iyi olmuş.
    Darısı başımıza ama senin kadar el becerim olmadığını düşününce biraz zor olacağı kesin. Ancak bizim 301'ler için gerekli ve önemli bir değişiklik yaptınız tebukanla beraber. Tebrik ederim, helâl olsun.
    Konu HarunHoca tarafından (17-04-2016 Saat 18:26 ) değiştirilmiştir.
    2013 Active 1.6 HDI Köpekbalığı

Meslek
    öğretmen
    Model
    301
    Alıntı HarunHoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle emeginize sağlık. Sonuç itibariyle başarılı ve faydalı bir çalışma olmuş. Videodan anladığım kadarıyla tek amortisör kullanmişsınız. Gayet de güzel en yukarıya kadar hizla iterek tam açılımı sağlaması iyi olmuş . Çarpmasına engel olmak için iki cm boşluk bırakmak da iyi olmuş.
    Darısı başımıza ama senin kadar el becerim olmadığını düşününce biraz zor olacağı kesin. Ancak bizim 301'ler için gerekli ve önemli bir değişiklik yaptınız tebukanla beraber. Tebrik ederim, helâl olsun.
    Teşekkür ederim Harun Hocam evet tek amortisör kullandım. Matkap ile delikleri delmek önemli onu da çok rahat yaparsınız bence siz de deneyin. Benim kafam rahatladı bitince.
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

tebukan
    Ziyaretçi
    Bende çok beğendim. Aynı amortisör ile yarım açmayı da ben becerdim. Sonuç itibariyle iyi oldu ama. Video linkte https://youtu.be/WcnkVImBhWw

Meslek
    öğretmen
    Model
    301
    Alıntı tebukan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende çok beğendim. Aynı amortisör ile yarım açmayı da ben becerdim. Sonuç itibariyle iyi oldu ama. Video linkte https://youtu.be/WcnkVImBhWw
    Sizin spoilerden kaynaklı olabilir mi? Ağırlığı çok mu bilmem ama ağırsa belki ondan açamıyordur.

Ayrıca amortisörü ters takıp denediniz mi? İnce kısım yukarda olursa daha hızlı açıyormuş ya.

O da olmazsa ikinciyi de takarak denenmeli
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

tebukan
    Ziyaretçi
    Bakayım hocam hafta içi çift deneyeceğim. Sanırım spoiler ağırlaştırıyor.

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Araç aynı, amortisörler aynı şartlar da aynı olduğuna göre sanırım spoyler ağırlığı nedeniyle tam olarak açılmıyor. Iki amortisörü de takarsaniz bu iş tam olur. Düşmemesi güzel ama en üst seviyeye kadar açılmaması bir sorun. Yani diyorum ki evet ama yetmez

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı mstfkarsli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim Harun Hocam evet tek amortisör kullandım. Matkap ile delikleri delmek önemli onu da çok rahat yaparsınız bence siz de deneyin. Benim kafam rahatladı bitince.
    Amortisörleri aldığınız yerin linkini verir iseniz ben de satın alayım ve girişeyim bu işe. Çünkü şimdiye kadar yaptıklarım genelde görsel şeylerdi ama bu amortisör olayı işlevsel ve gerekli. Kendim haricinde kim bagajı açsa kafasına mutlaka düşüyor. Hem acıya sızıya sebebiyet veriyor hem de bir noksan olarak gözüme batıyor. Şimdiye kadar yaptıklarımı hep çocuklarla birlikte yaptık ama bu biraz teknik bir olay. Elbette matkapla delmek etmek sorun değil ama doğru noktalardan delmek gerekiyor. Kendim yapamasam bile işten anlayan birini bulur senin ve tebukanın videolarını izletir yaptırtırım.
    Bu arada bu kadar güzel açılan bagajına bir bagaj keçesi yakışır. Ve siyah renk 301'e çok yakışmış, güle güle kullanın.

Meslek
    öğretmen
    Model
    301
    Amortisörleri aldığınız yerin linkini verir iseniz ben de satın alayım ve girişeyim bu işe. Çünkü şimdiye kadar yaptıklarım genelde görsel şeylerdi ama bu amortisör olayı işlevsel ve gerekli. Kendim haricinde kim bagajı açsa kafasına mutlaka düşüyor. Hem acıya sızıya sebebiyet veriyor hem de bir noksan olarak gözüme batıyor. Şimdiye kadar yaptıklarımı hep çocuklarla birlikte yaptık ama bu biraz teknik bir olay. Elbette matkapla delmek etmek sorun değil ama doğru noktalardan delmek gerekiyor. Kendim yapamasam bile işten anlayan birini bulur senin ve tebukanın videolarını izletir yaptırtırım.
    Bu arada bu kadar güzel açılan bagajına bir bagaj keçesi yakışır. Ve siyah renk 301'e çok yakışmış, güle güle kullanın.
    Allah razı olsun Harun hocam sağolun. Keçe ben de düşünüyorum ama şimdilik beklemedeyim. Artık hayırlısı ne zaman yaparız bilmiyorum.

Amortisörü buradan aldım. http://www.amortisorcenter.com/jetta...onrasi-pmu1228

Sipariş verirken 301 için aldığınızı belirtin bağlantı vidalarını da göndermelerini isteyin.
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

Acemi Üye sdstc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    serbest meslek
    Model
    301
    Bakayım hocam hafta içi çift deneyeceğim. Sanırım spoiler ağırlaştırıyor.
    bende de spoiler var şu an bagaj kapağı açılmıyor. çift 110luk mu takmamız gerek?
    Opel Astra HB 1.6 GL M:1994
    Peugeot 306 1.6 XT M:2001
    Peugeot 301 1.6 HDI M:2013

Chrome Power 301 - http://goo.gl/7k0cmA
    301 Aliexpress Aksesuar Link Paylaşım - http://goo.gl/WJGKBj
    Peugeot Android Multimedya Sistemi - https://youtu.be/CjFQtX1wOtg

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı mstfkarsli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah razı olsun Harun hocam sağolun. Keçe ben de düşünüyorum ama şimdilik beklemedeyim. Artık hayırlısı ne zaman yaparız bilmiyorum.

Amortisörü buradan aldım. http://www.amortisorcenter.com/jetta...onrasi-pmu1228

Sipariş verirken 301 için aldığınızı belirtin bağlantı vidalarını da göndermelerini isteyin.
    Tamam sn. meslektaşım, sipariş verildi. Herhalde hafta içi bir gün elimde olur. Hafta sonu da nasip olursa montaj işine geçerim. Cesaret edebilirsem, aklıma yatarsa kendim yapmaya çalışırım. Bu durumda online desteğe ihtiyacım olabilir.

tebukan
    Ziyaretçi
    Her zaman yanınızdayız hocam. Hep birlikte daha güçlüyüz

tebukan
    Ziyaretçi
    Alıntı sdstc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende de spoiler var şu an bagaj kapağı açılmıyor. çift 110luk mu takmamız gerek?
    Tek amortisör ile yarım açılıyor. Ama istediğimiz noktada sabitliyebiliyoruz. Çift amortisör daha denemedim. Sanırım ikisi beraber tam açar.

Meslek
    öğretmen
    Model
    301
    Tamam sn. meslektaşım, sipariş verildi. Herhalde hafta içi bir gün elimde olur. Hafta sonu da nasip olursa montaj işine geçerim. Cesaret edebilirsem, aklıma yatarsa kendim yapmaya çalışırım. Bu durumda online desteğe ihtiyacım olabilir.
    Hayırlı olsun hocam her zaman elimizden geldiği ölçüde yardıma hazırız inşaallah.
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

Meslek
    öğretmen
    Model
    301
    Her zaman yanınızdayız hocam. Hep birlikte daha güçlüyüz
    Mustafa KARSLI

www.mustafakarsli.com

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Selamlar, İyi haftalar.

Bana kalırsa Tebukan'ın çalışması da oldukça başarılı. Sona kadar açılmaması sorun değil, açıldığı noktada sabit durması güzel.

Belli noktalardan aşağıya düşmesi ve yaralanma riskini tamamen ortadan kaldırmış. O halde de kalabilir.

Bende kısmet olursa en yakın zamanda bu işi halletmek isterim. Benim bagaj kapağında keçe var sanırım onun da ağırlığı tek amortisörü yetersiz kılabilir. Ama zaten çift olmasını önemsiyorum. Tek koldan kuvvet vermek uzun vadede kapakta kasma yapar diye düşünüyorum. Ayrıca unutmayın bagaj kapalıyken de aslında amortisör kuvvet vermeye devam ediyor. Sürekli sağ taraftan bir basınç altında kalacak kapak.

Çift amortisör alıp, ilk fırsatta işe koyulmam gerek. Sanırım en uygun zaman gelecek hafta içinde bir gün olacak. Tek zoruma giden vidayı uzattıracak kaynakçı bulmak. Geri kalan işleri yaparım.
    Bir Kedim Bile Yok..

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Bu arada tam şu anda National Geographic kanalında Mega Fabrikalarda Mini'nin imalatı anlatılıyor. Araba konusunda oldukça yararlı bir belgesel. Fırsatı olan kaçırmasın. 11:55
    Bir Kedim Bile Yok..

Meslek
    Öğretmen
    Model
    301
    Alıntı NecdetPek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar, İyi haftalar.

Bana kalırsa Tebukan'ın çalışması da oldukça başarılı. Sona kadar açılmaması sorun değil, açıldığı noktada sabit durması güzel.

Belli noktalardan aşağıya düşmesi ve yaralanma riskini tamamen ortadan kaldırmış. O halde de kalabilir.

Bende kısmet olursa en yakın zamanda bu işi halletmek isterim. Benim bagaj kapağında keçe var sanırım onun da ağırlığı tek amortisörü yetersiz kılabilir. Ama zaten çift olmasını önemsiyorum. Tek koldan kuvvet vermek uzun vadede kapakta kasma yapar diye düşünüyorum. Ayrıca unutmayın bagaj kapalıyken de aslında amortisör kuvvet vermeye devam ediyor. Sürekli sağ taraftan bir basınç altında kalacak kapak.

Çift amortisör alıp, ilk fırsatta işe koyulmam gerek. Sanırım en uygun zaman gelecek hafta içinde bir gün olacak. Tek zoruma giden vidayı uzattıracak kaynakçı bulmak. Geri kalan işleri yaparım.
    Necdet bey dediğiniz gibi tebukanın çalışması da elbette başarılı. Düşmemesi, bıraktığınız yerde kalması iş görecektir. Ancak neticede amortisör bir zamandan sonra aynı şiddeti uygulayamayıp yavaş yavaş bırakma olasılığı var gibi geliyor bana. Neticede yer çekimine yenik düşebilir. Ancak amortisör kapağı en üste kadar iterse, zaten orada durabildiğinden sorun oluşturmayacaktır. Bir de bagajı her zaman düz zeminde açmıyoruz. Yokuşta iken açıldığında üzerine binen yük artacağından kapağı aşağı doğru bırakabilir. Bunları göz önüne aldığımızda ben de en üst noktaya kadar açılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bende spoiler de yok kapak altı keçe de dolayısıyla tek amörtisör işimi görecektir. Ama çok haklısınız, o vidayı uzatmak ve doğru noktalardan delikleri açarak onları sabitleyip mekanızmayı çalışır hale getirmek bir sorun olacak.
    Ah pejo firması ah, basit bir amörtisörü yapmayıp bizi nelerle uğraştırıyorlar. Ama kapağın düşmesinden çok muzdaribim.

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler